ԲՀԿ-ական պատգամավորի գործով դատավարությունը դատարանը որոշեց շարունակել դռնփակ (լուսանկարներ) 03/21/2019   13:17  |  Դատական ռեպորտաժներ
Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանը՝ դատավոր Մեսրոպ Մակյանի գլխավորությամբ, քիչ առաջ որոշեց դռնփակ շարոունակել ԲՀԿ-ական պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանի գործով դատավարությունը։  Ընդ որում՝ նման միջնորդությամբ հանդես եկավ տուժող կողմը՝  վկաների հարցաքննության ավարտից հետո։
Տուժող կողմի հայտարարության համաձայն՝ դատական նիստի այս փուլը, որի ընթացքում պետք է քննվեն օպերատիվ հետախուզական միջոցառումների ընթացքում ձեռք բերված և դատարան ներկայացված տեսաձայնագրություններն ու գաղտնալսումները, պետք է անցկացվի դռնփակ. «Ներկայացված ձայնագրությունների վերաբերյալ կան արձանագրություններ, որ առնչվում են տուժողի և նրա մերձավորների մասնավոր կյանքին. Հարությունովը հեռախոսազրույց է ունեցել իր ընտանիքի անդամների, մասնավորապես` կնոջ և որդու հետ, ովքեր խոսել են տանից, և բնականաբար, չէին կարող կանխատեսել, որ հնարավոր է` գաղտնալսվեն: Այդ զրույցները վերաբերում են ինչպես նրանց անձնական կյանքին, այդպես էլ նրանց ընտանիքի արժանապատվությանը, հետևաբար` խնդրում ենք այս փուլը անցկացնել դռնփակ»,-նշեց Հարությունովի փաստաբան Բաբայանը` հավելելով, որ Հարությունովը ունի հիվանդություն, որը ևս չեն ցանկանում հայտնի դարձնել հանրությանը:
Հաշվի առնելով, որ տուժողի հարցաքննության ժամանակ տրվող հարցերը վերաբերելու են նաև այս ապացույցներին, փաստաբանը միջնորդեց տուժողի հարցաքննության փուլը ևս անցկացնել դռնփակ:
Մեղադրական կողմը միացավ տուժող կողմի միջնորդությանը` նշելով, որ դռնփակ անցկացնելը չի խախտի դատական նիստի հրապարակայնության սկզբունքը և կապահովի անձի մասնավոր կյանքի գաղտնիությունը:
Դատարանում սկսվել է ԲՀԿ-ական պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանի գործով դատական նիստը
Գործով մեղադրող դատախազ Սարգսյանը առարկեց ներկայացված միջնորդությունը` պնդելով, որ բոլոր հեռախոսազրույցները վերաբերում են Էդուարդ Բաբայանին: Դատախազը ընդգծեց նաև, որ Հարությունովը բազում հարցազրույցներ է ունեցել, և այս միջնորդությունը հակասում է նրա` նախկինում դրսևորած վարքագծին:
Գագիկ Ծառուկյանի արարքներում հանցակազմ չի հայտնաբերվել. ՀՔԾ
Այնուամենայնիվ, դատարանը որոշեց միջնորդությունը բավարարել մասնակի և դռնփակ անցկացնել ապացույցների հետազոտման փուլը. «Արձանագրելով ներկայացված գաղտնալսումները և օպերատիվ հետախուզական միջոցառումները իրականացվել են օրինաչափ, բայց առանց ընտանիքի անդամների համաձայնության, հետևաբար` այնտեղ կարող է լինել ընտանիքին վերաբերող ինֆորմացիա, ինչը չի առնչի գործին: Չկարևորելով զրույցներում առկա հայհոյանքների հանգամանքը` դատավորն առավել էական համարեց, որ զրույցներում կարող է լինել մասնավոր կյանքիմ վերաբերող տեղեկություն, ինչը ավելի բացարձակ է, քան դատական նիստի հրապարակայնությունը»,- նշեց դատավոր Մակյանը:

Суд решил продолжить слушания по делу “процветающего" депутата Эдуарда Бабаяна за закрытыми дверями(Фото) 03/21/2019   14:19  |  Судебный репортаж
Суд общей юрисдикции Еревана под председательством судьи Месропа Макяна немногим ранее постановил продолжить слушания по делу в отношении депутата парламента Армении от “Процветающей Армении” Эдуарда Бабаяна за закрытыми дверями. Причем с таким ходатайством после допроса свидетелей выступила потерпевшая сторона.В Ереване начался судебный процесс по делу депутата Эдуарда БабаянаСогласно заявлению потерпевшей стороны,  данный этап судебного заседания, в ходе которого предметом исследования должны стать представленные суду видеозаписи и аудиозаписи прослушек,  должен пройти за закрытыми дверями.
Относительно представленных аудиозаписей имеются протоколы. Они касаются частной жизни потерпевшего и его близких. Арутюнов говорил по телефону с членами семьи, в частности с женой и сыном, которые вели разговор из дома и, естественно, не могли предполагать, что их, возможно, могут прослушивать. Эти разговоры касаются как их личной жизни, так и  достоинства их семьи, следовательно, просим провести этап за закрытыми дверями”, - отметил Бабаян, адвокат Арутюнова.
Он добавил, что Арутюнов страдает болезнью, и он бы не хотел  делать эту информацию достоянием общественности.
С учетом того, что задаваемые в ходе допроса потерпевшего вопросы будут касаться и этих доказательств, адвокат ходатайствовал о проведении и этапа допроса потерпевшего за закрытыми дверями.
Сторона обвинения присоединилась к ходатайству потерпевшей стороны, отметив, что проведение заседания за закрытыми дверями не нарушит принцип публичности судебного разбирательства и обеспечит тайну частного жизни лица.
Прокурор Саркисян возразил против представленного ходатайства, утверждая, что все телефонные разговоры касаются Эдуарда Бабаяна. Прокурор также подчеркнул, что Арутюнов дал множество интервью, и это ходатайство противоречит его прежнему поведению.Состава преступления в действиях Гагика Царукяна не выявлено – ССС АрменииТем не менее суд постановил удовлетворить ходатайство частично и провести за закрытыми дверями этап исследования доказательств.