Լևոն Երանոսյանի վերաբերյալ քրեական գործը ՀՔԾ-ն ուղարկել է դատախազություն 03/20/2019 11:29 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննված քրեական գործի նախաքննության ընթացքում իրականացված քննչական գործողությունների արդյունքում ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ հիմնավորվել է, որ ՀՀ ոստիկանության պետի նախկին տեղակալ, ՀՀ ոստիկանության զորքերի հրամանատար Լևոն Երանոսյանը հատուկ միջոցների գործադրմամբ դիտավորությամբ կատարել է այնպիսի գործողություններ, որոնք ակնհայտորեն դուրս են եկել իր լիազորությունների շրջանակից և էական վնաս պատճառել քաղաքացիների իրավունքներին ու օրինական շահերին, ինչպես նաև անզգուշությամբ առաջացրել են ծանր հետևանքներ: Նշված հանրորեն վտանգավոր արարքների կատարման համար Լևոն Երանոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ և 3-րդ մասերով:
Ըստ մեղադրանքի` Լևոն Երանոսյանը, հատուկ միջոցների գործադրման անհրաժեշտություն առաջացնող իրադրություններում գործելու ունակությունը որոշող ստուգումներ անցած չլինելով, չունենալով հատուկ որակավորում և դրանով իսկ պայմանավորված` չունենալով լուսաձայնային հատուկ միջոցներ ստանալու և անձամբ գործադրելու լիազորություն, դրանց կիրառման համար թույլատրելի չափանիշների խախտմամբ, 2018 թվականի ապրիլի 16-ին և 22-ին՝ Երևան քաղաքում անցկացված բողոքի զանգվածային ակցիաների ժամանակ, ցուցարարների նկատմամբ գործադրել է ընդհանուր առմամբ 8 հատ «Զարյա» տեսակի լուսաձայնային նռնակներ, ինչի հետևանքով 2 տասնյակից ավելի անձանց առողջությանը պատճառվել է տարբեր աստիճանի, այդ թվում` ծանր և միջին ծանրության վնաս:
Քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է: Գործը մեղադրական եզրակցությամբ ուղարկվել է հսկողություն իրականացնող դատախազին` այն դատարան ուղարկելու միջնորդությամբ: Այս մասին տեղեկացնում են ՝ ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունից։

Спецследственная служба Армении передала дело в отношении бывшего замглавы Полиции Левона Ераносяна в Прокуратуру 03/20/2019   12:12  |  Криминальная хроника
Предварительное следствие по уголовному делу в отношении бывшего заместителя начальника Полиции Армении, командующего внутренними войсками Левона Ераносяна завершено. Об этом сообщает пресс-служба Специальной следственной службы Армении.
“По совокупности добытых следствием доказательств установлено, что бывший глава Полиции Левон Ераносян с применением спецсредств совершил такие умышленные действия, которые явно выходил за рамки его полномочий и нанесли существенный вред правам и законным интересам граждан, а также повлекли по неосторожности тяжкие последствия”, - говорится в сообщении.
За совершение общественно опасных деяний Ераносяну предъявлено обвинение по частям 2 и 3 статьи 309("Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств и повлекшее по неосторожности тяжкие последствия") Уголовного кодекса Армении.
По данным следствия, Левон Ераносян, не пройдя проверку на способность действовать в ситуации, при которой  возникла необходимость применения спецсредств, не имея специальной квалификации и не обладая ввиду этого полномочиями по получению и личному применению светошумовых гранат, в нарушение разрешенных стандартов их использования, во время массовых акций протеста в Ереване, прошедших 16 и 22 апреля 2018 года, применил против демонстрантов в общей сложности 8 светошумовых гранат типа “Заря”. В результате этого более двух десятков людей получили ранения разной степени тяжести, в  том числе тяжкие  и средней тяжести.
“Вследствие применения Левном Ераносяном спецсредств 6 сотрудников внутренних войск Полиции, несших службу на проспекте Баграмяна, тоже получили ранения”, - говорится в сообщении.