Ադրբեջանի կողմից առանց ծանուցման լայնամասշտաբ զորավարժությունների անցկացումը միջազգային պարտավորությունների խախտում է. ՀՀ ԱԳՆ 03/20/2019 12:39 | ԼՐԱՀՈՍ
Ադրբեջանի կողմից առանց համապատասխան ծանուցման հարձակվողական բնույթի լայնամասշտաբ զորավարժությունների անցկացումը ԵԱՀԿ գործիքակազմով նախատեսված միջազգային պարտավորությունների խախտում է: Այն որևէ ձև չի նպաստում տարածաշրջանում վստահության մթնոլորտի ամրապնդմանը: Մարտի 20-ին լրագրողների հետ ճեպազրույցում այս մասին ասաց ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանը՝ անդրադառնալով «Արմենպրես»-ի այն հարցին, թե ինչպե՞ս է վերաբերվում ԱԳՆ-ն Ադրբեջանի կողմից հարձակվողական բնույթի լայնամասշտաբ զորավարժությունների անցկացմանը:
«ԵԱՀԿ-ում մեր ներկայացուցչությունն այս հարցը բարձրացրել է նաև ԵԱՀԿ շրջանակներում և Ադրբեջանից համապատասխան բացատրություն պահանջել»,- ասաց Նաղդալյանը:
Անդրադառնալով հարցին, թե ԱԳՆ-ն ինչպե՞ս է մեկնաբանում հայ-ադրբեջանական սահմանին Ադրբեջանի կողմից նոր զորակայանի տեղակայմանը՝ Աննա Նաղդալյանն ընդգծեց, որ դա նույնպես չի նպաստում տարածաշրջանում վստահության մթնոլորտի ամրապնդմանը : «Եվ Արցախը, և Հայաստանը ունեն վճռականություն և կարողություն պաշտպանվելու և հակահարված հասցնելու: Այս հարցը թող որևէ մեկը կասկածի տակ չդնի, որովհետև այդ վճռականությամբ է նաև պայմանավորված մեր հանձնառությունը՝ քայլեր ձեռնարկել խաղաղություն հաստատելու ուղղությամբ»,- նշեց նա:

МИД Армении: проведение Азербайджаном широкомасштабных военных учений является нарушением международных обязательств 03/20/2019   13:36  |  Лента новостей
Проведение Азербайджаном широкомасштабных военных учений наступательного характера без соответствующего уведомления является нарушением международных обязательств, предусмотренных инструментарием ОБСЕ. Оно никак не способствует укреплению атмосферы доверия в регионе. Об этом на брифинге в среду, 20 марта, заявил пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян.
“Наше представительство в ОБСЕ поднимало этот вопрос и в рамках ОБСЕ, и потребовало соответствующего объяснения от Азербайджана”, - сказала Нагдалян в ответ на вопрос агентства “Арменпресс” о том, как относится МИД к проведению Азербайджаном широкомасштабных военных учений наступательного характера.
Комментируя размещение Азербайджаном новой воинской части на границе с Арменией, Анна Нагдалян подчеркнула, что и это не способствует укреплению атмосферы в регионе.
“И Армения, и Арцах обладают решимостью обороняться и умением обороняться и наносить контрудар. Пусть никто не ставит это под сомнение, потому что именно этой решимостью обусловлена наша приверженность  принятию мер , направленных на установление мира", - отметила она.