Երանոսյանի պաշտպանը բողոք է ներկայացրել Դատախազություն. պահանջում են դադարեցնել քրեական հետապնդումը 03/20/2019 12:22 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ նախկին փոխոստիկանապետ, ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար Լեւոն Երանոսյանի պաշտպանական կողմը պահանջում է հարցաքննել բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց եւ քննիչի կողմից իրենց միջնորդությունը մերժելու որոշման դեմ բողոք է ներկայացրել դատախազին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Երանոսյանի պաշտպան Տիգրան Սաֆարյանից։ Նրա խոսքով՝ իրենք միջնորդություն էին ներկայացրել մի քանի պահանջով. «Առաջին պահանջը քրեական հետապնդումը դադարեցնելն ու մեղադրանքը վերացնելն էր, երկրորդը՝ Նիկոլ Փաշինյանին եւ Վալերի Օսիպյանին հարցաքննելը. նրանք այդ օրը՝ այդ իրադարձությունների ժամանակ, առանցքային դերակատարում ունեին։ Եվ երրորդ պահաջն այն էր, որ չշտապեին գործը միայն Երանոսյանի մասով դատարան ուղարկել, այլ գնահատական տային ընդհանուր իրադարձություններին, մասնավորապես՝ ցուցարարների կողմից ոստիկանների նկատմամբ բռնություն գործադրելու դեպքերին եւ ոստիկանության մյուս ծառայողների կողմից հատուկ միջոցների կիրառմանը»։
Տիգրան Սաֆարյանի փոխանցմամբ՝ նշված որոշումը բողոքարկել են ուրբաթ օրը՝ մարտի 15-ին։ Պատասխան դեռ չունեն. «Ակնկալում ենք հիմնավոր որոշում, բայց տեսնենք՝ ինչ կստանանք»։
Լևոն Երանոսյանի վերաբերյալ քրեական գործը ՀՔԾ-ն ուղարկել է դատախազություն
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ Լեւոն Երանոսյանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերով։ Խոսքը վերաբերում է պաշտոնական լիազորություններն անցնելուն, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով եւ անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ։ Նշենք, որ 2-րդ մասով նախատեսվում է առավելագույնը 3, իսկ 3-րդ մասով՝ 6-10 տարով ազարազրկում՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:
Հիշեցնենք՝ Լեւոն Երանոսյանը մեղադրվում է հեղափոխության օրերին ոստիկանության կողմից հատուկ միջոցներ կիրառելու ժամանակ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու մեջ։
Լևոն Երանոսյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին: Նա մեղադրանքը չի ընդունում։

Защита Еранoсяна подалa жалобу в Прокуратуру, требуя прекращения уголовного преследования 03/20/2019   13:00  |  Криминальная хроника
Защита бывшего заместителя начальника Полиции Армении, командующего внутренними войсками Полиции Левона Ераносяна  требует допросить высокопоставленных чиновников и представила прокурору жалобу на решение следователя об отклонении их ходатайства. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат бывшего замглавы Полиции Тигран Сафарян.
По его словам, они подали ходатайство, содержащее несколько требований.
В частности, они требуют прекращения уголовного преследования и снятия обвинения. Кроме того, защита требует допросить премьер-министра Армении Никола Пашиняна и нынешнего главу Полиции Валерия Осипяна.
“Они были ключевыми действующими лицами в ходе событий того дня. Еще одно требование -  они не должны были спешить с отправкой дела касательно Ераносяна в суд, должны были дать общую оценку событиям, в частности случаям применения демонстрантами насилия в отношении полицейских и использования другими сотрудниками Полиции спецсредств”, - сказал адвокат.
По словам Тиграна Сафаряна, данное решение было обжаловано в пятницу, 15 марта. “Ответа пока нет. Рассчитываем на обоснованное решение, но поживем — увидим”, - сказал он.
Левону Ераносяну предъявлено обвинение по частям 2 и 3 статьи 309("Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств и повлекшее по неосторожности тяжкие последствия") Уголовного кодекса Армении.Спецследственная служба Армении передала дело в отношении бывшего замглавы Полиции Левона Ераносяна в ПрокуратуруОтметим, что часть 2 предусматривает наказание в виде лишения свободы до трех лет, а часть 3 – до 6-10 лет заключения с лишением права занимать определенные должности и заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.
Напомним, Левон Ераносян обвиняется в превышении должностных полномочий во время применения спецсредств полицейскими в дни бархатной революции.
В отношении Левона Ераносяна избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде. Он не признает вину в инкриминируемом ему деянии.