«Չափից դուրս կարծր» դիրքորոշումը կարող ենք մեղմացնել, եթե մեր գործընկերները նույնպես մեղմացնեն. Նիկոլ Փաշինյանը՝ ԼՂ հակամարտության բանակցությունների մասին 03/19/2019   13:37  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ԼՂ հակամարտության կարգավորման բանակցային գործընթացին Արցախի մասնակցության հարցը Հայաստանը շարունակելու բարձրացնել։ Այս մասին այսօր հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ նշել,որ նշված հարցը բարձրացրել է դեռեւս 2018 թվականին։»։
«Այն, ինչ հրապարակային ասվում է, նորություն չէ ոչ Մինսկի խմբի համանախագների, ոչ էլ ադրբեջանցի մեր գործընկերների համար»,- մամուլի ասուլիսում ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ անդրադառնալով հարցին, թե որքա՞ն է Հայաստանը պատրաստ սպասել մինչև Ադրբեջանը դրական արձագանքի Ացախը բանակցային սեղան բերելու մասին հայտարարություններին:
Վարչապետն ընդգծեց, որ «սա մեր կողմից ոչ քմահաճույք է, ոչ՝ նախապայման: Մենք այս թեմայով քննարկումները շարունակելու ենք մեր գործընկերների հետ և փորձելու ենք այս քննարկումները շարունակել փաստարկների դաշտում: Բանակցությունները բանակցություններ են նրանով, որ մենք իրար լսում ենք: Հայաստանը, համենայնդեպս, ցուցաբերել է այդ ընդունակությունը լսել դիմացինին ու փորձել հասկանալ և մենք նույնն ակնկալում եք նաև իրենցից: Այնտեղ, որտեղ մեր գործընկերները համարում են, որ մեր դիրքորոշումը կարող է գնահատվել չափից դուրս կարծր, մենք կարող ենք այդ դիրքորոշումը մեղմացնել, բայց նույն ակնկալիքը պետք է ունենան նաև մեր գործընկերներից, այլապես խոսակցություն տեղի չի ունենա»:
Փաշինյանն ընդգծեց, որ այս հայտարարությունների շարքը ոչ թե մարտահրավեր է, այլ՝ երկխոսությունների հրավեր։ Ավելին՝ նա քիչ հավանական համարեց երկխոսությունից հրաժարվելը՝ հայտարարելով,որ չի պատկերացնում այնպիսի իրավիճակ, երբ կողմերից մեկը հայտարարի, որ հրաժարվում է երկխոսությունից:
Ըստ նրա՝ միայն երկխոսությունների շնորհիվ հնարավոր կլինի հասնել կառուցողական լուծումների:
10:00 19/03/2019  |  Մամուլ«Մադրիդյան սկզբունքների» գործընթացի ստա՞րտ, թե՞ ֆալստարտ. Փաշինյանը հանդիպումների շարք է սկսելու. «Փաստ»
13:22 18/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը ներկա է գտնվել «Գրանդ Հոլդինգ»-ի կառուցած բնակելի շենքի բացման արարողությանը
14:17 16/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՓաշինյանի անակնկալը ստացվեց. գյուղացիները դժգոհում են, գյուղապետը` արդարանում
13:01 16/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆիկոլ Փաշինյանը չհայտարարված այցով մեկնում է ՀՀ գյուղերից մեկը
11:52 15/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍ«Սպառողների իրավունքների պաշտպանությունը բացարձակ առաջնահերթություն է մեզ համար». վարչապետը մասնակցել է Սպառողների իրավունքների պաշտպանության միջազգային օրվան նվիրված համաժողովին
09:25 15/03/2019  |  ՄամուլԻնչ են քննարկել Փաշինյանն ու Բալասանյանը. «Ժամանակ»
18:14 14/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՎարչապետը «Ինդեքս Վենչուրս»-ի ներկայացուցիչների հետ քննարկել է Հայաստանում գործունեություն ծավալելու ծրագրերը

Пашинян: Армения продолжит добиваться участия Арцаха в переговорном процессе по карабахскому урегулированию 03/19/2019   13:58  |  Карабахский конфликт
Армения продолжит поднимать вопрос участия Арцаха в переговорном процессе по урегулированию карабахского конфликта. Об этом заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян на пресс-конференции во вторник, 18 марта.
Он отметил, что данный вопрос поднял еще в 2018 году.
“То, о чем публично говорится, -  не новость ни для сопредседателей Минской группы ОБСЕ, ни для азербайджанских коллег”,- сказал премьер Армении в ответ на вопрос о том, что как долго Армения готова ждать положительного ответа Азербайджана на заявления о возвращении Арцаха за стол переговоров.
Премьер подчеркнул, что это -  не прихоть и не предусловие. "Мы продолжим обсуждения с нашими коллегами по этой теме и попытаемся продолжить дискуссию в поле аргументации”, - сказал он.Совместное заседание Советов безопасности Армении и Арцаха в Степанакерте - заявленияПашинян указал, что переговоры на то и переговоры, чтобы слушать друг друга.
“Армения, по крайней мере, проявила эту способность слушать визави и пытаться понять его, и мы ждем того же от  них. Там, где наши коллеги могут оценить нашу позицию как чрезмерно жесткую, мы можем эту позицию смягчить, но аналогичным образом  должны поступить и наши партнеры, иначе разговора не получится”, - сказал он.
Никол Пашинян подчеркнул, что ряд этих заявлений – не вызов, а  приглашение к диалогу. Более того, он считает маловероятным отказ от диалога, заявив, что не представляет такую ситуацию, при которой одна из сторон заявит об отказе от диалога.