«Ռեստարտ»-ի վերաբերյալ քրգործով մեղադրանք է առաջադրվել եւս 4 անձի 03/19/2019 13:53 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ նախկին ոստիկանապետի խորհրդական Նարեկ Մալյանի և «Ռեստարտ» նախաձեռնության անդամների միջև մարտի 3-ին տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ մեղադրանք է առաջադրվել «Ռեստարտ»-ի եւս 4 անդամի։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանից։ Յուրի Ավագյանին, Հրաչյա Խլղաթյանին, Գարիկ Միսկարյանին, Արամայիս Պետրոսյանին մեղադրանքն առաջադրվել է ՀՀ Քրեական օրենսգրքի 34-131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ առեւանգման փորձը։
Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց, ընտրվել է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին։
Ավելի վաղ հայտնել էինք, որ միջադեպի առթիվ նույն հոդվածով մեղադրանք էր առաջադրվել «Ռեստարտ»-ի անդամներ Դավիթ Պետրոսյանին և Դավիթ Սիմոնյանին։ Նրանց նկատմամբ եւս որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն չհեռանալու մասին ։
Հիշեցնենք, որ մարտի 4-ին գիշերը «Ես համալսարանական եմ» նախաձեռնության համակարգող, ոստիկանապետի նախկին խորհրդական Նարեկ Մալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառել էր, որ ենթարկվել է հարձակման։ Նախաձեռնության անդամ Դավիթ Պետրոսյանը պատմել էր, որ ի պատասխան հնչեցրած վիրավորանքների՝ փորձել են Մալյանին գցել աղբամանը, ապա՝ տարածել նաև միջադեպի վերաբերյալ տեսագրությունը։

Еще четверым “рестартовцам” предъявлено обвинение по делу об инциденте с Нареком Маляном 03/19/2019   14:20  |  Криминальная хроника
Еще четверым членам студенческой инициативы “Рестарт” предъявлено обвинение по делу об инциденте с общественным деятелем Нареком Маляном, произошедшем 3 марта с.г.. Об этом “ФактИнфо” сообщила начальник отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
Юрию Авакяну, Грачье Хлгатяну, Гарику Мискаряну и Арамаису Петросяну инкриминируют пункт 1 части 2  статьи 34-131(“Попытка похищения человека”) Уголовного  кодекса РА.
С них была взята подписка о невыезде.
Ранее “ФактИнфо” сообщило, что в рамках данного дела аналогичное обвинение было предъявлено членам инициативы “Рестарт” Давиду Петросяну и Давиду Симоняну. В отношении них тоже избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Напомним,  бывший советник главы Полиции Армении, координатор инициативы “Я - университетский”  Нарек Малян 4 марта ночью сообщил, что подвергся нападению со стороны членов движения “Рестарт”, добивающихся отставки ректора Ереванского государственного университета. По его словам, группа в составе порядка 10 человек подошла к нему, стала дергать, царапать. Через несколько минут вмешались полицейские и подвергли участников инцидента приводу в центральный отдел.
В свою очередь  глава инициативы "Рестарт" Давид Петросян рассказал, что в ответ на озвученные Маляном оскорбления они пытались бросить его в мусорный бак. Позже “рестартовцы” опубликовали видео инцидента.