Տարեց մորն սպանելու համար մեղադրանք է առաջադրվել 62-ամյա որդուն 03/18/2019 12:26 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով ձեռք բերված բավարար ապացույցների համակցությամբ 88-ամյա կնոջ սպանության համար մեղադրանք է առաջադրվել որդուն: Այս մասին տեղեկացանք՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
ՀՀ ՔԿ Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում սպանության հատկանիշներով հարուցված քրեական գործի շրջանակներում իրականացված անհետաձգելի քննչական և դատավարական այլ միջոցառումների արդյունքում պարզվել են սպանության դեպքի մի շարք հանգամանքներ՝ շարժառիթը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով հանդիսանում է տուժողի որդին՝ ծնված 1957 թվականին:
Մասնավորապես պարզվել է, որ 2019 թվականի մարտի 15-ին՝ ժամը 11:30-ի սահմաններում, Տավուշի մարզի բնակիչը՝ ծնված 1957 թվականին, տանն իր մոր հետ կենցաղային հարցի շուրջ վիճաբանել է՝ շշում օղու բացակայության պատճառով, որի ժամանակ տան պատշգամբում կացնով դիտավորյալ հարվածներ է հասցրել 88-ամյա մոր գլխի շրջանին, որի հետևանքով ստացած մարմնական վնասվածքներից վերջինս նույն օրն «Իջևանի բժշկական կենտրոն» ՓԲ ընկերությունում մահացել է:
62-ամյա տղամարդուն մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով: Քննիչը միջնորդություն է ներկայացրել դատարան՝ նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորում ընտրելու վերաբերյալ, ինչը բավարարվել է:
Քրեական գործով էական նշանակություն ունեցող հանգամանքներ պարզելու նպատակով նշանակվել են դատահետքաբանական, դատակենսաբանական, դատանյութաբանական համալիր, դիակի դատաբժշկական, ինչպես նաև՝ ստացիոնար դատահոգեբուժական փորձաքննություններ:

СК Армении сообщил подробности жестокого убийства сыном пожилой матери 03/18/2019   15:03  |  Криминальная хроника
По уголовному делу об убийстве 88-летней женщины, расследуемому в следственном управлении СК Армении по Тавушской области, обвинение предъявлено ее сыну.Об этом сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении.
"В результате предпринятых в рамках дела неотложных следственных и иных процессуальных мероприятий установлен ряд обстоятельств убийства -  мотив преступления, а также личность предполагаемого преступника, который оказался сыном потерпевшей", - говорится в сообщении.
В частности, установлено, что около 11:30 15 марта 2019 года между матерью и сыном – жителем Тавушской области 1957 года - дома произошла ссора на бытовой почве, а именно из-за бутылки, в которой отсутствовала водка. Во время ссоры мужчина на балконе умышленно нанес 88-летней женщине удары топором по голове. От полученных травм женщина в тот же день скончалась в медцентре Иджевана.
62-летнему мужчине предъявлено обвинение по признакам части 1 статьи 104 ("Убийство") Уголовного кодекса Армении. Следователь обратился в  суд с ходатайством об избрании в отношении него меры пресечения в виде заключения под стражу, которое было удовлетворено.
"Для установления имеющих существенное значение для уголовного дела обстоятельств назначены комплексная судебно-трасологическая, судебно-биологическая, судебно-материаловедческая экспертизы, а также судебно-медицинская экспертиза трупа и стационарная судебно-психиатрическая экспертиза. Предварительное следствие продолжается, предпринимаются меры для обеспечения объективного, полного и всестороннего расследования", - отмечается в сообщении.