Մեղադրանք է առաջադրվել «Ռեստարտ»-ի անդամներ Դավիթ Պետրոսյանին եւ Դավիթ Սիմոնյանին 03/15/2019   14:00  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հասարակական գործիչ Նարեկ Մալյանի և «Ռեստարտ» նախաձեռնության անդամների միջև մարտի 3-ին տեղի ունեցած միջադեպի առթիվ մեղադրանք է առաջադրվել «Ռեստարտ»-ի անդամներ Դավիթ Պետրոսյանին և Դավիթ Սիմոնյանին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանից։ Մեղադրանքն առաջադրվել է Քրեական օրենսգրքի 34-131-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին կետով, այն է՝ առեւանգման փորձը, որ կատարվել է մի խումբ անձանց կողմից նախնական համաձայնությամբ։
Նրանց նկատմամբ  որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրություն՝ չհեռանալու մասին։
Արեւիկ Խաչատրյանից տեղեկացանք նաեւ, միջադեպի մնացած մասնակիցները՝ թվով 6 հոգի, ունեն կասկածյալի կարգավիճակ։ Նրանց նկատմամբ եւս խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։
Հիշեցնենք, որ մարտի  4-ին գիշերը «Ես համալսարանական եմ» նախաձեռնության համակարգող, ոստիկանապետի նախկին խորհրդական Նարեկ Մալյանը ֆեյսբուքյան իր էջում գրառել էր, որ ենթարկվել է հարձակման։ Նախաձեռնության անդամ Դավիթ Պետրոսյանը պատմել էր, որ, ի պատասխան հնչեցրած վիրավորանքների, փորձել են Մալյանին գցել աղբամանը, ապա՝ տարածել նաև միջադեպի վերաբերյալ տեսագրությունը։
Քրեական գործով Նարեկ Մալյանը տուժող է ճանաչվել։
15:00 10/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Պատրաստ ենք պատասխանատվություն կրել, բայց չենք ընդունում առևանգման մասին հոդվածը». Դավիթ Պետրոսյան
16:39 08/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Ռեստարտ»-ի անդամներ Դավիթ Պետրոսյանը ու Դավիթ Սիմոնյանը քգործով ներգրավվեցին. նրանց նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել
16:31 07/03/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՆարեկ Մալյանը տուժող է ճանաչվել, «Ռեստարտ»-ի անդամները հրավիրվել են հարցաքննության
18:38 06/03/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԽոշոր գումարի դիմաց «Ռեստարտ»-ի համակարգող Դավիթ Պետրոսյանին մերկացնելու եւ աղբամանը նետելու հրապարակային հնչեցված առաջարկը քննության առարկա կդառնա՞
16:50 04/03/2019  |  Մեկնաբանություն15 մլն դրամ՝ «Ռեստարտ» խմբի համակարգող Դավիթ Պետրոսյանին մերկ աղբամանը գցելու համար
10:03 28/12/2018  |  Մամուլ«Ռեստարտ»-ի ղեկավար Դավիթ Պետրոսյանը հեռացվել է բուհից. «Հրապարակ»
13:32 20/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԴավիթ Պետրոսյանը հետապնդվում է քաղաքացիական ակտիվության համար. Արաքս Մելքոնյան

Двум “рестартовцам” предъявлено обвинение по делу об инциденте с Нареком Маляном 03/15/2019   14:14  |  Криминальная хроника
Членам студенческой инициативы “Рестарт”  Давиду Петросяну и Давиду Симоняну предъявлено обвинение по делу об инциденте с общественным деятелем Нареком Маляном, произошедшем 3 марта с.г.. Об этом “ФактИнфо” сообщила начальник отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
Им инкриминируют пункт 1 части 2  статьи 34-131(“Попытка похищения человека”) Уголовного  кодекса РА.
8 марта с них была взята подписка о невыезде. Мера пресечения не изменилась.
Аревик Хачатрян также сообщила, что остальные 6  участников инцидента имеют статус подозреваемого. В отношении них избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
Напомним,  бывший советник главы Полиции Армении, координатор инициативы “Я - университетский”  Нарек Малян 4 марта ночью сообщил, что подвергся нападению со стороны членов движения “Рестарт”, добивающихся отставки ректора Ереванского государственного университета. По его словам, группа в составе порядка 10 человек подошла к нему, стала дергать, царапать. Через несколько минут вмешались полицейские и подвергли участников инцидента приводу в центральный отдел.
В свою очередь  глава инициативы "Рестарт" Давид Петросян рассказал, что в ответ на озвученные Маляном оскорбления они пытались бросить его в мусорный бак. Позже “рестартовцы” опубликовали видео инцидента.