Արման Թաթոյանը Ժնևում բարձրացրել է Ադրբեջանում ազատազրկված Կարեն Ղազարյանի իրավունքների պաշտպանության հարցը 03/12/2019 10:18 | ԼՐԱՀՈՍ
Ժնևում Մարդու իրավունքների պաշտպան Արման Թաթոյանն աշխատանքային հանդիպում է ունեցել Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի Եվրոպայի և Կենտրոնական Ասիայի տարածաշրջանային ղեկավար Պատրիկ Վիալի հետ, որի հետ, թիվս այլ թեմաների, քննարկվել է Ադրբեջանում ազատազրկված Կարեն Ղազարյանի իրավունքների պաշտպանությանն առնչվող մի շարք հարցեր։ Որպես ժնևյան հանդիպման շարունակություն՝ այս հարցերը Պաշտպանը քննարկել է նաև Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեի հայաստանյան պատվիրակության ղեկավար Քլեր Մեյթրոյի հետ:
Արման Թաթոյանը Ժնևում Պատրիկ Վիալի հետ հանդիպմանը ներկայացրել է Կարեն Ղազարյանի ծնողների և փաստաբանի մտահոգությունները նրա առողջական վիճակի, ինչպես նաև անհրաժեշտ հատուկ խնամք և բուժում ստանալու վերաբերյալ։
Բարձրացվել է ընտանիքի անդամների հետ ձայնային կամ տեսաձայնային եղանակով հաղորդակցությունն ապահովելու վերաբերյալ ծնողների և փաստաբանի խնդրանքը, քանի որ Կարեն Ղազարյանի հետ հաղորդակցությունը ներկայումս իրականացվում է միայն թղթային նամակագրության միջոցով, ինչը հնարավորություն չի տալիս ծնողներին անմիջականորեն շփվելու իրենց որդու հետ։
Հանդիպման ընթացքում Պաշտպանը բարձրացրել է նաև գլխավոր հարցը, որը վերաբերում է Կարեն Ղազարյանի վերադարձին՝ հաշվի առնելով, իհարկե, որ Կարմիր խաչի միջազգային կոմիտեն՝ որպես անկախ և անկողմնակալ մարդասիրական կազմակերպություն, չի տանում կողմերի անունից բանակցություններ նմանատիպ հարցերով, այլ միայն ցուցաբերում է անհրաժեշտ աջակցություն և իրականացնում է դրա կազմակերպական աշխատանքները։
Հանդիպման ավարտին կողմերը պայմանավորվածություն են ձեռք բերել շարունակել աշխատանքները այս և մյուս հարցերով։ Այս մասին հայտնում են ՝ ՀՀ մարդու իրավունքների պաշտպանի աշխատակազմի հանրային կապերի բաժնից:

Омбудсмен Армении в Женеве поднял вопрос защиты прав лишенного свободы в Азербайджане Карена Казаряна 03/12/2019   11:49  |  Лента новостей
Защитник прав человека в Армении Арман Татоян в Женеве провел рабочую встречу с директором регионального управления оперативной деятельности Международного Комитета Красного Креста(МККК) в Европе и Центральной Азии Патриком Виалем.
Как сообщают из офиса омбудсмена РА, в числе прочих тем затронут ряд вопросов, касающихся защиты прав лишенного свободы в Азербайджане гражданина Армении  Карена Казаряна. В продолжение женевской встречи омбудсмен Армении эти вопросы обсудил также с главой делегации МККК  в Армении Клер Мейтро.
Арман Татоян в Женеве на встрече Патриком Виалем представил опасения родителей и адвоката Карена Казаряна относительно состояния его здоровья, а также обеспечения необходимого специального ухода и лечения.
Он рассказал о  просьбе родителей и адвоката Карена Казаряна по поводу обеспечения общения с ним посредством аудио– и видеосвязи, поскольку общение с ним на данный момент осуществляется посредством бумажной переписки, что не дает родителям возможности непосредственного общения с сыном.
На встрече омбудсмен также затронул главный вопрос, который касается возвращения Карена Казаряна на Родину  с учетом, конечно, того, что МККК как независимая и беспристрастная гуманитарная организация не ведет от имени сторон переговоров по подобным вопросам, а лишь оказывает необходимое содействие.