Մեղադրանք է առաջադրվել Իջեւան ԲԿ-ի նախկին տնօրենին 03/12/2019 14:14 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում քննվող քրեական գործով մեղադրանք է առաջադրվել Իջեւան ԲԿ-ի նախկին տնօրեն Ն. Վանեսյանին։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ ՀՀ Քննչական կոմիտեի հասարակայնության հետ կապերի եւ տեղեկատվության բաժնի պետի պաշտոնակատար Նաիրա Հարությունյանից։
Նախնական տվյալներով՝ Իջևան ԲԿ ՓԲԸ-ի նախկին տնօրենը հիշյալ ԲԿ-ում աշխատանքի տեղավորելու համար 2015 թվականի ամռանը քաղաքացուց պահանջել և ստացել է 3 հազար ԱՄՆ դոլար, սակայն չկատարելով խոստումը՝ հափշտակել է գումարը: Դեպքի մասին իրավապահներին ահազանգել էր հենց քաղաքացին։
Վանեսյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1.1 եւ 2-րդ կետերով, այն է՝ պաշտոնեական դիրքն օգտագործելով՝ խոշոր չափի խարդախություն կատարելը։ Նշված արարքը պատժվում է տուգանքով՝ նվազագույն աշխատավարձի երեքհարյուրապատիկից հինգհարյուրապատիկի չափով, կամ կալանքով՝ առավելագույնը երկու ամիս ժամկետով, կամ ազատազրկմամբ՝ առավելագույնը երկու տարի ժամկետով:
Նրա նկատմամբ խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը՝ չհեռանալու մասին։
Նաիրա Հարությունյանի խոսքով՝ քաղաքացուն պատճառված վնասը ամբողջովին վերականգնվել է։
Նշենք, որ ՀՀ Քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչությունում 2019 թվականի հունվարի 16-ին վարույթ էր ընդունվել 2019 թվականի հունվարի 8-ին ՀՀ ոստիկանության Իջևանի բաժնում ՀՀ քրեական օրենսգրքի 178-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1.1 և 2-րդ մասի հատկանիշներով հարուցված քրեական գործը: Ըստ մամուլի հրապարակումների՝ Վանեսյանը ՀՀ առողջապահության նախարար Արսեն Թորոսյանի մերձավորն է։

Экс-директору Иджеванского медцентра предъявлено обвинение 03/12/2019   14:42  |  Криминальная хроника
Бывшему директору Иджеванского медцентра Н. Ванесяну предъявлено обвинение в рамках уголовного дела, расследуемого следственным управлением Следственного комитета Армении по Тавушской области. Об этом "ФактИнфо" сообщила руководитель отдела информации и по связям с общественностью Следственного комитета республики Наира Арутюнян.
По предварительным данным,  экс-директор ЗАО “Иджеванский медцентр” летом 2015 года потребовал и получил от гражданина 3 тыс. долларов США за то, чтобы устроить на работу в вышеупомянутом МЦ, однако он не выполнил обещания и присвоил сумму. О случившемся правоохранителям сообщил сам гражданин.
Ванесяну предъявлено обвинение по  пункту 1.1 и 2 части 2 статьи 178 ("Мошенничество в крупных размерах, совершенное с использованием должностного положения") Уголовного кодекса Армении. В отношении него избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.
По словам Наиры Арутюнян, причиненный гражданину ущерб полностью возмещен.
Возбужденное иджеванским отделом Полиции 8 января 2019 года уголовное дело поступило в производство следственного управления СК Армении по Тавушсской области 16-го января текущего года.
Согласно муссируемым в прессе сведениям, Ванесян является приближенным к министру здравоохранения Армении Арсену Торосяну.