Հիմնավոր կասկածի վերաբերյալ ապացույցներ չկան, գործին արեստական հնչեղություն են հաղորդում. Փաստաբանը` «Պարտեզի» ռեստորանի մոտ տեղի ունեցած զինված հարձակման մասին 03/09/2019   22:36  |  Քրեական խրոնիկոն
Վերաքննիչ քրեական դատարանը բեկանել է «Պարտեզ» ռեստորանային համալիրի մոտ տեղի ունեցած զինված միջադեպի գործով մեղադրյալ Շանթ Մանուկյանին կալանավորելու մասին միջնորդությունը մերժելու ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը եւ գործն ուղարկել` առաջին ատյան` նոր քննության: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Շանթ Մանուկյանի պաշտպան Հրանտ Գեւորգյանից:
«Առաջին ատյանի դատարանը գտել էր, որ կալանավորման համար ողջամիտ կասկած չկա, իսկ Վերաքննիչ դատարանը ուղարկեց նոր քննության, ինչը սխալ եմ համարում: Վերաքննիչը քննում էր Առաջին ատյանի որոշման օրինականությունը, այն պետք է անփոփոխ թողներ Առաջին ատյանի նորոշումը, մինչդեռ առանց նոր ապացույցներ ներառելու կայացրեց նման որոշում, ինչի դեմ Վճռաբեկ բողոք կներկայացվի», - ասաց փաստաբանը:
Գեւորգյանը պնդում է, որ իր պաշտպանյալը զինված միջադեպին չի մասնակցել, այլ պարզապես օգնություն է ցուցաբերել. «Դատախազը բողոք էր ներկայացրել` հիմք ընդունելով Շանթի ցուցմունքը, որում Շանթն ասում էր, որ դուրս է եկել, մահացածներից մեկին տեսել է, օգնություն կանչել: Օգնության հասածները նրան տեղափոխել էին հիվանդանոց, իսկ Շանթն իր մեքենայով մյուս երկու տուժողներին էր տեղափոխել»:
Նրա խոսքով` հիմնավոր կասկածի վերաբերյալ ապացույցներ չկան, եւ այս կերպ գործին միայն արեստական հնչեղություն են հաղորդում:
Հիշեցնենք, որ զինված հարձակումը տեղի է ունեցել 2019 թվականի հունվարի լույս 29-ի գիշերը։ ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի որդու կողմնակիցների զինված գնացել են «Պարտեզ» ռեստորանային համալիրի մոտ՝ պարզաբանում պահանջելու ավելի վաղ «Մուլտիտրանսսերվիս» ընկերությանը պատկանող ավտոտեխսպասարկման կենտրոնում տեղի ունեցած միջադեպի համար։ Ինչպես ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է՝ Մելիք Մանուկյանի եղբոր որդին իր ընկերոջ հետ նշված ընկերության ավտոտեխսպասարկման կենտրոնում խնդրել է նորոգել ավտոմեքենայի անիվը, որտեղ տարբեր պատճառաբանություններով՝ աշխատակցի տեղում չլինելու, ապա նաեւ աշխատանքային ժամն ավարտված լինելու պատճառով հրաժարվել են սպասարկել։ Նշենք, որ նշված ավտոխսպասարկումն աշխատացնում են «Բարեց Վահրամ» անունով հայտնի Վահրամ Գրիգորյանն իր երկու եղբայրների հետ, ովքեր հայտնի են Գագիկ Ծառուկյանի միջավայրի հետ իրենց կապերով։ Առաջացել է վիճաբանություն, ինչը վերածվել է քաշքշոցի։ Մելիք Մանուկյանի զարմիկը հեռացել է՝ ուղեւորվելով ռեստորան, որտեղ հավաքված են եղել իրենց այլ հարազատներ եւ ընկերներ։ Բայց հարցը դրանով չի ավարտվել։
Ըստ մամուլում հրապարակված տեղեկությունների՝ քիչ անց տեխսպասարկման կենտրոնի աշխատակիցների համախոհներից մեկը զանգել եւ Մելիք Մանուկյանի քրոջ որդուն առաջարկել է հանդիպել Աբովյանի մարզադպրոցի մոտ, որտեղ չկան տեսանկարահանող սարքեր, ինչը Մելիք Մանուկյանի ազգականները մերժել են։ Ապա, տեղեկանալով, որ վերջիններս գտնվում են ռեստորանում, մի խումբ անձինք՝ նրանց թվում «Թաթ» մականունով հայտնի Արթուր Վարդանյանը, ով Ծառուկյանի մոտ աշխատել է որպես անվտանգության աշխատակից, «Բարեց Վահրամը» զինված, տարբեր մեքենաներով ուղեւորվել են այնտեղ։ Վիճաբանությունը վերածվել է զինված բախման, հնչել են կրակոցներ։ Արդյունքում՝ վիրավորվել է 8 անձ, որոնցից մեկը՝ Մելիք Մանուկյանի զարմիկի ընկերը, ստացած վնասվածքներից մահացել էր հիվանդանոցի ճանապարհին, ազգականը՝ 21-ամյա Ջիվան Հարությունյանը, գլխի շրջանում հրազենային վնասվածքով տեղափոխվել բժշկական կենտրոն, իսկ փետրվարի 10-ին արձանագրվել էր նրա մահը։ Վիրավորների թվում են նաեւ Մանուկյանի զարմիկները, տուժածներից միայն 2-ն են՝ Ծառուկյանի կողմնակիցները։
Գործով հարցաքննվել է նաեւ Ծառուկյանի որդին. Ըստ շրջանառվող վարկածի` նախքան զինված հարձակումը ավտոտեխսպասարկման կետի պատասխանատուները նախ խոսել են նրա հետ:
17:33 18/02/2019  |  Քրեական խրոնիկոն17 մեղադրյալ` «Պարտեզ» ռեստորանի վրա տեղի ունեցած զինված հարձակման գործով
16:52 12/02/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՆախ հարվածել է աշակերտուհուն, ապա սպանել վերջինս եղբորը. Ում շնորհիվ է «Բարեց Վահրամը» խուսափել սպանության համար պատժից
23:02 10/02/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Պարտեզ» ռեստորանային համալիրի մոտ զինված հարձակման ժամանակ վիրավորված ուսանողը մահացավ
16:29 05/02/2019  |  Քրեական խրոնիկոն«Պարտեզ» ռեստորանի մոտ վիրավորված ուսանողի վիճակը ծայրահեղ ծանր է

“Обоснованных подозрений нет, делу придается искусственный резонанс” – адвокат о вооруженном инциденте близ ресторана “Партез” 03/11/2019   11:12  |  Криминальная хроника
Апелляционный уголовный суд Армении отменил  решение суда общей юрисдикции об отклонении ходатайства об аресте Шанта Манукяна, проходящего обвиняемым по делу о вооруженном инциденте близ ресторанного комплекса “Партез”.
Апелляционный суд направил дело в суд первой инстанции на новое рассмотрение. Об этом “ФактИнфо” сообщил Грант Геворкян, адвокат Шанта Манукяна .
“Суд первой инстанции посчитал, что разумных подозрений для заключения под стражу нет, а Апелляционный суд направил дело на новое рассмотрено. Это решение я считаю неправильным. Апелляционный суд рассматривал законность решение суда первой инстанции и должен был оставить без изменений. Между тем без привлечения новых доказательств вынес подобное решение, которое будет обжаловано в кассационном  порядке”, - сказал адвокат.
Геворкян утверждает, что его подзащитный не участвовал в вооруженном инциденте, а просто оказал помощь.
“Прокурор подал жалобу, приняв за основание показания Шанта, согласно которым Шант рассказал, что вышел во двор, увидел одного из погибших и позвал на помощь. Пришедшие на помощь люди перевезли его в больницу, а Шант на своей машине доставил остальных пострадавших”.
По его словам, доказательств относительно обоснованных подозрений нет, и таким образом делу лишь придается искусственный резонанс.
Напомним, вооруженный инцидент произошел в ночь на 29-ое января. Сторонники сына лидера партии “Процветающая Армения” Гагика Царукяна, которые были вооружены, подъехали к ресторану “Партез” для выяснения отношений из-за инцидента, произошедшего до этого в пункте автотехобслуживания, принадлежащем компании “’Мультитранссервис.
Как ранее сообщило ИА “ФактИнфо”, племянник экс-депутата парламента Армении Мелика Манукяна вместе со своим другом в вышеупомянутом автосервисе попросил починить колесо автомобиля. Однако в автосервисе отказали клиенту в обслуживании, сославшись на разные причины.
Отметим, что работу данного пункта автотехобслуживания курирует Ваграм Григорян(“Борец Ваграм”) вместе со своими двумя братьями, которые известны своими связями с окружением Гагика Царукяна. Возник конфликт, который перерос в потасовку. Племянник Мелика Манукяна уехал оттуда, направившись в ресторан, где собрались их родственники и друзья. История, однако, на этом не закончилась.
Согласно муссируемым в прессе сведениям, немногим спустя один из сторонников работников пункта автотехобслуживания позвонил племяннику Мелика Манукяна и предложил ему встретиться близ спортивной школы, где нет камер видеонаблюдения. Однако родственники Мелика Манукяна отвергли это предложение. После этого,узнав, что последний находится в ресторане, группа лиц, включая Артура Варданяна, известного под прозвищем “Тат”, который работал у Царукяна в качестве сотрудника охраны, и “Борец Ваграм”, вооруженные, направились на разных машинах туда. Потасовка переросла в вооруженное столкновение. В результате стрельбы были ранены 8 человек, один из которых – друг племянника Мелика Манукяна – скончался по дороге в больницу от полученных ранений. В результате вооруженного инцидента ранение в голову получил также родственник Манукяна – 21-летний Дживан Арутюнян, который 10 февраля скончался в больнице.
В числе пострадавших также племянник Манукяна. В результате инцидента пострадали также двое сторонников Царукяна.
По делу допрошен и сын Царукяна. Согласно муссируемой версии,  до вооруженного инцидента лица, ответственные за работу пункта автотехобслуживания,разговаривали с ним.
09:13 11/02/2019  |  Криминальная хроникаРаненный во время вооруженного инцидента возле ресторана “Партез” студент скончался в больнице
17:04 05/02/2019  |  Криминальная хроникаСостояние студента, пострадавшего в ходе вооруженного инцидента возле ресторана “Партез”, крайне тяжелое