Ակցիա՝ կառավարության շենքի դիմաց. բողոքում են գրավատների եւ փոխանակման կետերի աշխատակիցները (լուսանկարներ) 03/11/2019 11:36 | ԼՐԱՀՈՍ
Այսօր՝ առավոտյան ժամը 10-ից, ՀՀ կառավարության շենքի դիմաց բողոքի ակցիա են անցկացնում ՀՀ-ում գործող գրավատների եւ փոխանակման կետերի տասնյակ աշխատակիցներ՝ տարբեր պաստառներով. «Խոշոր բիզնեսի կառավարություն», «Ես դառնում եմ գործազուրկ», «Կառավարությունն սպանում է միջին բիզնեսը»։ Պատճառը «Պետական տուրքի մասին» ՀՀ օրենքում սպասվող փոփոխություններն են։ «Փաստինֆո»-ի հետ զրույցում ակցիայի մասնակից Տաթեւը նշեց, որ իրենք պահանջում են, որ պետական տուրքի գումարը այդ չափով չփոփոխվի. «Եթե փոփոխվելու է, թող գոնե նվազագագույն չափով փոփոխվի, որովհետեւ նշված տոկոսադրույքը ահռելի թիվ է թե գրավատաների, թե փոխանակման կետերի համար»։ Ակտիվիստի խոսքով՝ եթե այն սկսի գործել, գրավատների եւ փոխանակման կետերի 90 %-ը կփակվի, եւ վտանգ կա, որ ոլորտը կմոնոպոլիզացվի։
Բանն այն է, որ կառավարությունը «Պետական տուրքի մասին ՀՀ օրենքում փոփոխություններ եւ լրացումներ կատարելու մասին» նախագծով պատրաստվում է 60 անգամ, այն է՝ 6000 %-ով ավելացնել նշված ոլորտների պետական տուրքը, ինչի արդյունքում գրավատների համար ներկայիս 100.000 դրամի փոխարեն կսահմանվի 6 միլիոն, փոխանակման կետերի համար՝ 50.000-ի փոխարեն՝ 3 միլիոն դրամ պետտուրք։
Ի պատասխան մեր հարցին՝ արդյո՞ք մինչ այս նախագծի շուրջ քննարկում ունեցել են, մեր զրուցակիցը նշեց, որ քննարկան որեւէ առաջարկ չի եղել. «Թող կազմակերպեն, մարդիկ կգնան, իրենց կարծիքները կհայտնեն, եւ եթե կպարզվի, որ դրանք չեն համապատախանում կառավարության պատկերացումներին, ուրիշ տարբերակ չի մնում, ի՞նչ ասեմ, թող բարձրացնեն, բայց իրականում նման բան չկա, չհամապատասխանել չեն կարող. բոլոր կազմակերպություններն էլ հաշվետու են Կենտրոնական բանկին, եւ հաշվետվություններից էլ թվերը պարզ երեւում են»։
Նշենք, որ այս պահի դրությամբ ստորագրահավաք է ընթանում. բողոքին միացած կազմակերպություններն ու աշխատակիցները ստորագրում են գրությունը, որից հետո այն կհանձնեն կառավարությանը։

Сотрудники ломбардов и "обменников" вышли на акцию протеста у здания правительства Армении 03/11/2019   12:08  |  Лента новостей
Сотрудники ломбардов и пунктов обмена валюты проводят с утра акцию протеста напротив здания правительства Армении.
Протестующие держат в руках плакаты с надписями "Я стану безработным", "Правительство убивает средний бизнес".
Причиной протеста стали ожидающиеся изменения в закон РА "О государственной пошлине".
Участница акции протеста, которую зовут Татев, в беседе с корреспондентом «ФактИнфо»  сообщила, что они требуют, чтобы сумма госпошлины претерпела изменения не в том размере, в котором предлагается.
"Если она изменится, то пусть хотя бы в минимальном размере, потому что указанный процент – это неподъемная сумма для ломбардов и обменников", - сказала она.
По ее словам, если закон вступит в силу, то 90% ломбардов и "обменников" окажутся под угрозой закрытия и монополизации.
Дело в том, что правительство Армении собирается увеличить на 60 раз или 6000 % госпошлину для занятых в этой сфере хозсубъектов, в результате чего предусмотренная для ломбардов сумма госпошлины повысится с нынешних 100 тыс. драмов до 6 миллионов, а для  пунктов обмена валюты -  вместо нынешних 50 тыс, до 3 млн. драмов.
Собеседница агентства также заявила, что  каких-либо предложений о проведении обсуждений по этому вопросу не поступало.
Отметим, что в  данный момент проводится сбор подписей с участием организаторов и сотрудников организаций, присоединившихся к акции протеста. Письмо с подписями передадут в правительство.