Որդին դանակի բազմաթիվ հարվածներով սպանել է հորը 03/11/2019 13:16 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ Ջրվեժ գյուղի՝ 64-ամյա բնակչի սպանության դեպքի առթիվ։ Սպանությունը կատարելու կասկածանքով ձերբակալվել է որդին: Այս մասին տեղեկացնում է՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
2019թ մարտի 10-ին`ժամը 13:25-ին, շտապօգնության 5-րդ ենթակայանից ոստիկանության Կոտայքի բաժին հաղորդում է ստացվել առ այն, որ իրենց է զանգահարել անհայտ քաղաքացին և հայտնել, որ Կոտայքի մարզի Ջրվեժ գյուղի տներից մեկում որդին սպանել է հորը`ծնված 1955 թվականին:
Անմիջապես դեպքի վայր է մեկնել Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնի քննչական խումբը:
Նախնական տվյալներով՝ 2019թ. մարտի 10-ին` ժամը 12:30-ի սահմաններում, տղամարդը՝ ծնված 1983թ., Կոտայքի մարզի Ջրվեժ գյուղի տներից մեկում՝ ննջասենյակում, դանակով հարվածներ է հասցրել 64-ամյա տղամարդու մարմնի տարբեր հատվածներին, որի արդյունքում ստացած մարմնական վնասվածքներից վերջինս մահացել է:
Դեպքի առթիվ 2019 թվականի մարտի 10-ին ՀՀ ՔԿ Աբովյանի քննչական բաժնում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 104-րդ հոդվածի 1-ին մասով: 1955թ. ծնված տղամարդը ճանաչվել է տուժող:
Ձեռնարկված մեծածավալ քննչական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են սպանության դեպքի մի շարք հանգամանքներ՝ շարժառիթը, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձի ինքնությունը, ով հանդիսանում է տուժածի որդին՝ ծնված 1983 թվականին:
Քրեական գործի նախաքննության ընթացքում կատարվել են մի շարք քննչական և դատավարական գործողություններ:
Մասնավորապես՝ կատարվել է դեպքի վայրի զննություն, որի ընթացքում վերցվել են արյան նմուշներ, դանակի փայտյա բռնակ, դանակի շեղբ, դանակ, ևս մեկ դանակ՝ ննջասենյակի սեղանի վրայից: «Աբովյան ԲԿ»-ից առգրավվել են դեպքի պահին տուժածի հագին եղած հագուստները: Նշանակվել է դիակի դատաբժշկական, դատաքիմիական և դատաբժշկական փորձաքննություններ, հարցաքննվել մի շարք անձինք:
1983թ. ծնված տղամարդը ձերբակալվել է՝ սպանություն կատարելու կասկածանքով, և հարցաքննվել։
Նախաքննությունը շարունակվում է: Միջոցներ են ձեռնարկվում՝ դեպքի հանգամանքների օբյեկտիվ, լրիվ և բազմակողմանի քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

Сын зарезал отца в армянском селе Джрвеж 03/11/2019   14:03  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении возбудил уголовное дело по факту убийства 64-летнего жителя села Джрвеж. По подозрению в совершении убийства задержан его сын. Об этом сообщает пресс-служба СК Армении.
"В 13:25 10 марта 2019 года из пятой подстанции  службы «Скорой помощи» в котайкский отдел полиции поступило сообщение о том, что к ним позвонил неизвестный гражданин и завил, что в одном из домов в селе Джрвеж сын убил отца 1955 года рождения", - говорится в сообщении.
На место немедленно выехала следственная группа.
По предварительным данным, около 12:30 10 марта с.г. мужчина 1983 года рождения в спальной комнате в одном из домов в селе Джрвеж нанес 64-летнему отцу ножевые ранения, от которых мужчина скончался.
По факту возбуждено уголовное дело по части 1 статьи 104("Убийство") УК Армении. 64-летний мужчина признан потерпевшим.
В результате предпринятых масштабных следственных действий установлены ряд обстоятельств происшедшего, мотив преступления и личность предполагаемого преступника. Им оказался мужчина 1983 года рождения, который является сыном потерпевшего.
"В ходе осмотра места происшествия взяты образцы крови, изъяты  деревянная рукоятка  и лезвие ножа, нож и  еще один нож - со стола в спальной.  Из медцентра «Абовян» была изъята одежда , которая была на потерпевшем  в момент инцидента. Назначена судебно-медицинская экспертиза трупа, судебно-химическая и другие судмедэкспертизы. Допрошен целый ряд лиц", - отмечается в сообщении.