ՍԴ-ն հետաձգել է Վաչագան Ղազարյանին առաջադրված մեղադրանքների սահմանադրականությունը վիճարկող դիմումի քննարկումը 03/10/2019   11:26  |  Քրեական խրոնիկոն
Սահմանադրական դատարանը հետաձգել է ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի թիկնազորի նախկին պետ Վաչագան Ղազարյանին առաջադրված մեղադրանքների սահմանադրականությունը վիճարկող բողոքի քննարկումը։
Հիշեցնենք, որ Վաչագան Ղազարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 314.3 հոդվածով և 310.1-րդհոդվածի1-ինմասով` Բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց էթիկայի հանձնաժողով ներկայացրած հայտարարագրերում իր ունեցած դրամական միջոցների իրական չափի մասին հայտարարագրման ենթակա տվյալները թաքցնելու, ինչպես նաև ապօրինի հարստանալու համար ։ Ըստ ՀՔԾ-ի, Ղազարյանը չի հայտարարագրել 1 միլիոն 272 հազար 900 դոլար, 218 հազար եվրո և 460 միլիոն դրամի գույք:
Բարձրաստիճան նախկին պաշտոնյային կալանավորելու միջնորդություն էր ներկայացրել Հատուկ քննչական ծառայությունը, որն էլ քննում է Հայաստանում առաջին անգամ ապօրինի հարստացման հոդվածով հարուցված քրեական գործը։ Վաչագան Ղազարյանի նկատմամբ դատարանը գրավ է կիրառել` 50 մլն դրամի չափով:
2018 թվականի դեկտեմբերին հայտնի դարձավ, որ մեղադրյան Ղազարյանը  դիմել է ՍԴ` ՀՀ քրեական օրենսգրքի 310.1-րդ հոդվածի 1-ին մասի և 314.3-րդ հոդվածի կիրառումն իր նկատմամբ  Սահմանադրության համապատասխանության հարցը որոշելու նպատակով։
Նա կարծում է, որ ինքը հանցագործության սուբյեկտ չէ, հետևաբար՝ հանցակազմը բացակայում է, ինչն էլ բացառում է արարքի հանցավորությունն ու պատժելիությունը։
Դիմումատուն նշել է, որ նշված հանցակազմերի սուբյեկտների կազմը պետք է որոշվի բացառապես 2011թ. «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 32-րդ հոդվածով: Իսկ ինքը չի հանդիսանում հայտարարագիր ներկայացնելու պարտականություն ունեցող անձ 2011թ. «Հանրային ծառայության մասին» ՀՀ օրենքի 32-րդ հոդվածի 1-ին մասի «հատուկ ծառայությունների բարձրագույն եւ գլխավոր պաշտոններ զբաղեցնող անձինք» դրույթի շրջանակներում, իսկ 2018 թվականի ապրիլի 9-ից սկսած ՀՀ Պետական պահպանության ծառայության առաջին տեղակալը դադարել է լինել հայտարարագիր ներկայացնել ու պարտականություն ունեցող անձ:
Ըստ Ղազարյանի դիմումի՝ իրեն մեղսագրվող արարքների մասնակի ապաքրեականացման արդյունքում ինքը 2018 թվականի ապրիլի 9-ից դադարել է լինել հանցակազմերի սուբյեկտ, ինչը հանցագործության հանցակազմի չորս տարրերից մեկն է, և վերջիններից թեկուզ մեկի բացակայությունը վկայում է հանցակազմի բացակայության մասին։ Իսկ հանցակազմի ապաքրեականացումն ունի հետադարձ ուժ։ Հետևաբար, իր նկատմամբ քրեական հետապնդում իրականացնելը խախտում է Սահմանադրության 72-րդ հոդվածի երրորդ նախադասությամբ սահմանված դրույթը, այն է՝ արարքի պատժելիությունը վերացնող կամ պատիժը մեղմացնող օրենքն ունի հետադարձ ուժ։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ` ՍԴ-ն Վաչագան Ղազարյանիդիմումը քննության ընդունելու որոշում էր կայացրել 2018 թվականի դեկտեմբերի 27-ին, ըստ որի` գործի դատաքննությունը պետք է սկսվեր 2019 թվականի մարտի 12-ին։ Սակայն, օրեր առաջ Սահմանադրական դատարանը որոշել է փոխել Ղազարյանի բողոքի քննարկումը եւ նիստը հետաձգել մինչև սույն թվականի ապրիլի 16-ը։

КС Армении отложил заседание по заявлению Вачагана Казаряна, оспаривающего конституционность выдвинутых против него обвинений 03/11/2019   13:19  |  Криминальная хроника
Конституционный суд Армении отложил  рассмотрение жалобы начальника охраны третьего президента Армении Сержа Саргсяна Вачагана Казаряна, которой он оспаривал конституционность выдвинутых против него обвинений.
По данным Специальной следственной службы Армении, Вачаган Казарян не задекларировал имущество на сумму 10 млн.272 тыс. 900 долларов США, 218 тыс. евро и 460 млн. драмов.
Ходатайство о заключении под стражу бывшего высокопоставленного чиновника подала Специальная следственная служба, которая и расследует первое уголовное дело, возбужденное по статье о незаконном обогащении. Суд применил в отношении Вачагана Казаряна залог в размере 50 млн. драмов.
В декабре 2018 года стало известно, что обвиняемый Казарян обратился в КС для определения вопроса о соответствии применения части 1 статьи 310.1 и статьи 314.3 Уголовного кодекса РА Конституции.
Казарян полагает, что он не является субъектом преступления, следовательно, состав преступления отсутствует, что исключает преступность деяния и его наказуемость.
Заявитель отметил, что состав субъектов указанных составов преступлений должен быть определен исключительно по статье 32 закона РА “О публичной службе”.  А он в рамках положения(лица, занимающие высшие и главные должности специальных служб) части 1 статьи 32 закона РА "О публичной службе" от 2011 года не является лицом, обязанным предъявлять декларацию, а с 9-го апреля 2018 года первый заместитель Службы государственной охраны РА перестал быть лицом, обязанным предъявлять декларацию.
Согласно заявлению Казаряна, в результате частичной декриминализации инкриминируемых ему деяний, он с 9-го апреля 2018 года перестал быть субъектом состава преступления, что является одним из четырех элементов состава преступления, и отсутствие хотя бы одного из них свидетельствует об отсутствии состава преступления. А декриминализация состава преступления имеет обратную силу, следовательно, осуществление в отношении него уголовного преследования нарушает положение, установленное третьим предложением статьи 72 Конституции, которое гласит, что закон, отменяющий наказуемость деяния или смягчающий наказание, имеет обратную силу.
По сведениям "ФактИнфо", КС вынес решение о принятии заявления Вачагана Казаряна к рассмотрению 27 декабря 2018 года, согласно которому слушания по делу должны были начаться 12-го марта 2019 года. Однако несколько дней назад Конституционный суд  перенес заседание по рассмотрению жалобы Казаряна на 16-ое апреля.