Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ չի ընդունում զենքի փողի սպառնալիքի ներքո բանակցությունների պարտադրանքը. ԱԳՆ խոսնակ 03/09/2019   17:19  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
ՀՀ ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Աննա Նաղդալյանի մեկնաբանությունը ԼՂ կարգավորման խաղաղ գործընթացի վերաբերյալ.
«Վերջին շրջանում նկատելիորեն կոշտացել են Ադրբեջանի տարբեր պետական օղակների կողմից ԼՂ հիմնահարցի կարգավորման վերաբերյալ արվող հայտարարությունները: Դրանցում առավել շեշտադրվում է ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումը, ռազմական ճանապարհով հիմնահարցի լուծումը, առավելապաշտական, ոչ կառուցողական հայտարարությունները, ինչը դատապարտելի է: Հենց սա է արտացոլված նաև համանախագահների վերջին հայտարարության մեջ:
Հայկական կողմի, ներառյալ՝ վարչապետի բազմաթիվ կառուցողական հայտարարություններն այդպես էլ անարձագանք են մնում ադրբեջանական կողմից:
Բաքվից լսում ենք, որ «ուժի գործոնը մշտապես եղել և մնում է օրակարգում», «ռազմական գործոնը հատուկ տեղ է գրավում հիմնախնդրի լուծման առանցքում», «ուժն է ծնում իրավունք» և այլն: Ավելին, երկրների ղեկավարների միջև հանդիպման մասին հայտարարության ֆոնին Ադրբեջանը ձեռնարկում է հարձակողական բնույթի զորավարժություններ, որոնք չեն ծանուցվել՝ հակառակ միջազգային պարտավորությունների պահանջների:
Այն պայմաններում, երբ Հայաստանի վարչապետը Եվրոպական խորհրդարանում հայտարարում է մեր տարածաշրջանում երկխոսության, հանդուրժողականության և փոխզիջման մշակույթի ներդրման անհրաժեշտության մասին, Բաքվից սպառնում են, որ կարող են իրենց հասարակությանը պատրաստել ոչ թե խաղաղության, այլ հիմնախնդրի այլ ձևերով հանգուցալուծման:
Նման հռետորաբանությունը, ինչպես նաև առավելապաշտական, ոչ կառուցողական դիրքերից հնչվող հայտարարությունները չեն նպաստում բանակցությունների համար համապատասխան մթնոլորտի ձևավորմանը: Հայաստանը բազմիցս հայտարարել է, որ չի ընդունում նման մոտեցումները, ինչպես նաև զենքի փողի սպառնալիքի ներքո բանակցությունների պարտադրանքը:
Հայաստանը մշտապես բարձրաձայնել է իր հանձնառությունը և սատարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության հովանու ներքո հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորմանը, որում մեր առաջնահերթություններն են Արցախի անվտանգությունն ու կարգավիճակը:  Մեր այդ հանձնառության վառ ապացույցներից է, որ Հայաստանում տեղի ունեցած թավշյա հեղափոխությունից հետո խաղաղության գործընթացը ոչ թե կասեցվեց, այլ` նոր դինամիկա ստացավ:
Խաղաղության մթնոլորտի ձևավորումը, ռիսկերի նվազեցման և միջադեպերի կանխարգելման մեխանիզմների և փոխվստահության ամրապնդման միջոցառումների ներդրումը, ինչպես դա ամրագրվել է Դուշանբեի, իսկ մինչ այդ նաև Վիեննայի ու Սանկտ Պետերբուրգի գագաթաժողովների շրջանակներում, շարունակում են մնալ առարկայական»:
15:20 10/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԱԳՆ-ի մամուլի խոսնակ է նշանակվել Աննա Նաղդալյանը
21:48 14/04/2016  |  ՀՐԱՏԱՊ ԹԵՄԱԲանակցային սեղանի շուրջ ԼՂ-ն պետք է իր տեղն ունենա. Բասկերի խորհրդարանը բանաձև է ընդունել
22:05 08/04/2016  |  ԼՐԱՀՈՍԲեռլինում ԵԱՀԿ եռյակը կքննարկվի ԼՂ հակամարտության գոտում ստեղծված իրավիճակը
12:26 10/03/2015  |  ԼՐԱՀՈՍԼեհաստանն աջակցում է Մինսկի խմբին` ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորման համար

Армения не приемлет принуждение к переговорам под дулом оружия – комментарий МИД 03/09/2019   18:48
Пресс-секретарь Министерства иностранных дел Армении Анна Нагдалян выступила с комментарием по поводу процесса мирного урегулирования карабахского конфликта. Комментарий опубликован на сайте МИД РА.
"В последнее  время заявления  разных государственных звеньев Азербайджана относительно карабахского урегулирования  стали  заметно жестче. В  них  преимущественно акцентируется применение  силы  или угроза применения  силы, силовое, военное  решение  проблемы, максималистские, деструктивные  высказывания, что достойно осуждения. Именно это и отражено в последнем заявлении сопредседателей", - говорится в комментарии, опубликованном на сайте внешнеполитического ведомства РА.
Нагдалян отметила, что многочисленные конструктивные заявления  армянской стороны, в том числе и заявления премьер-министра, остаются без ответа с азербайджанской стороны.Сопредседатели МГ ОБСЕ выступили с заявлением в преддверии встречи Пашиняна и Алиева"Из Баку мы слышим только, что “фактор силы был и остается в  повестке”, “военный фактор занимает особое место в решении вопроса”, “сила порождает право” и так далее. Более того, на фоне заявлений о встрече лидеров стран Азербайджан предпринимает  учения наступательного характера, о которых не было проинформировано вопреки требованиям международных обязательств", - отмечается в комментарии.
Нагдалян указала, что в условиях, когда премьер-министр Армении заявляет в Европарламенте о необходимости регионального диалога, толерантности и внедрении культуры компромиссов, из Баку звучат угрозы о том, что они могут подготовить свое общество не к миру, а к разрешению конфликта иным способом.
"Подобная риторика, в том числе и максималистские, звучащие отнюдь не с конструктивных позиций заявления не способствуют созданию соответствующей для переговоров атмосферы. Армения неоднократно заявляла, что не приемлет подобные подходы, как и принуждение к переговорам под дулом оружия", - подчеркивается в комментарии.
Нагдалян также отметила, что Армения неизменно  заявляла о  своей  приверженности к исключительно мирным переговорам под эгидой сопредседателей Минской группы ОБСЕ, приоритетами  в которых являются безопасность и статус Арцаха.
"Ярким свидетельством этого является то, что после бархатной революции в Армении мирный процесс не только не приостановился, а обрел новую динамику. Формирование атмосферы мира, минимизация рисков, внедрение механизмов предотвращения инцидентов и формирование атмосферы доверия, как это было зафиксировано в Душанбе, а ранее на саммитах в Вене и Санкт-Петербурге, продолжают оставаться предметными", - подчеркивается в комментарии.