Ոստիկանության շենքից նետված Լևոն Գուլյանի ընտանիքին կվճարվի 52 հազար Եվրո 03/07/2019   13:19  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ կառավարությունը 52 000 եվրո կվճարի 2007թ-ին ոստիկանության շենքից նետված Լևոն Գուլյանի ընտանիքին: Այսօր նման որոշում կայացրեց կառավարությունը հերթական նիստում`ի կատարումն Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի «Գուլյանն ընդդեմ Հայաստանի» գործով 2018 թվականի սեպտեմբերի 20-ին կայացրած վճռի:
Լևոն Գուլյանը մահացել է 2007 թվականի մայիսին, ոստիկանական բաժանմունքում, հարցաքննությունից հետո: Նախաքննական վարկածի համաձայն՝ նա մահացել է փախուստի փորձ կատարելու ժամանակ՝ դուրս նետվելով ոստիկանության շենքի երկրորդ հարկի պատուհանից: Գուլյանի հարազատներն ու իրավապաշտպանները, սակայն, ապացույցներ են ներկայացնում, որ նրան ստորացրել ու դաժան խոշտանգումների են ենթարկել ոստիկանական բաժանմունքում:
«Փաստինֆո»-ն ավելի վաղ տեղեկացրել է, որ կառավարության այսօրվա նիստում որոշվել էր նաեւ 20 600 եվրո վճարել մարտի 1-ի գործով դատապարտված Մուշեղ Սաղաթելյանին։ ՄԻԵԴ-ը փաստել էր, որ ոստիկանությունում նա ենթարկվել է արդանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունքի, ավելի քան 16 ժամ անօրինական պահվել անազատության մեջ
10:17 31/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ում ընդդեմ Հայաստանի գործով Նիկոլ Փաշինյանը հրաժարվել է բարոյական և նյութական վնասի պահանջ ներկայացնելուց
17:41 24/01/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ը ՀՀ կառավարությանը պարտավորեցրել է գերմանական Scholz AG ընկերությանը 3600 եվրո փոխհատուցում վճարել. tert.am
11:55 29/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍԿառավարությունը ՄԻԵԴ վճիռներով քաղաքացիներին կփոխհատուցի 3000 և 4500 եվրո
23:53 23/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՍպանության գործով խախտվել է մրցակցային դատավարությունը. ամբաստանյալը զրկվել է փորձագետներին հարցաքննելու իրավունքից
21:00 21/11/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ի պահանջները կատարելու նպատակով Հայաստանը 3 հազար եվրո գումար է հատկացնելու Գրիգոր Ոսկերչյանին
21:46 05/10/2018ՄԻԵԴ-ը գանգատը ճանաչել է անընդունելի
16:46 10/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ-ը «Բադալյանն ընդդեմ Հայաստանի» գանգատը ճանաչել է անընդունելի
12:21 05/04/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՄԻԵԴ վճռի կատարման համար կառավարությունը հատկացրեց 12 հազար եվրոյին համարժեք դրամ

Армения выплатит 52 тыс. евро семье Левона Гуляна, выбросившегося из окна здания Полиции 03/07/2019   14:53  |  Лента новостей
Правительство Армении выплатит компенсацию в размере 52 тыс. евро семье Левона Гуляна, который скончался, выбросившись в 2007 году из окна здания Полиции Армении. Соответствующее решение было принято на заседании кабмина в четверг во исполнение постановления Европейского суда по правам человека(ЕСПЧ) по жалобе "Гулян против Армении", вынесенного 20-го сентября 2018 года.
Левон Гулян скончался в мае 2007 года после допроса в полицейском отделении. Согласно версии следствия, он погиб при попытке побега, выбросившись из окна на втором этаже здания Полиции. Однако родственники Гуляна и правозащитники предъявляют доказательства  того, что его в полицейском отделении унизили и подвергли жестоким пыткам.
Ранее ИА "ФактИнфо" сообщило, что правительство Армении на сгодняшнем заседании выполнило требование Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) и приняло решение выплатить осужденному по делу о событиях 1 марта 2008 года Мушегу Сагателяну компенсацию в размере 20 600 евро.
ЕСПЧ констатировал, что он подвергся унижающему достоинство обращению и более 16 часов незаконно удерживался в неволе.