Ձերբակալվել է ՀՀ առողջապահության նախկին փոխնախարարը 03/07/2019   13:33  |  Քրեական խրոնիկոն
«Տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում հայտնաբերված չարաշահումների դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի Կոտայքի մարզային քննչական վարչության Աբովյանի քննչական բաժնում քննվող քրեական գործով ձերբակալվել է ՀՀ առողջապահության նախկին փոխնախարար Վ.Պողոսյանը:  Այս մասին հայտնում են՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի  տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ «Տուբերկուլյոզի դեմ պայքարի ազգային կենտրոն» ՊՈԱԿ-ում իրականացված աուդիտորական ուսումնասիրության արդյունքում ՊՈԱԿ-ի պաշտոնատար անձ հանդիսացող նախկին աշխատակիցների կողմից առերևույթ կատարված մի շարք չարաշահումների դեպքի առթիվ հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 179-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և 308-րդ հոդվածի 1-ին մասով:
Ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում բազմաթիվ չարաշահումներ են ի հայտ եկել, պարզվել ֆինանսական բնույթի առերևույթ չարաշահումներ կատարած անձանց ինքնությունը, ժամանակահատվածը և մեխանիզմը:
Քննությամբ պարզվել է, որ հիշյալ չարաշահումները կատարվել են 2014-2018թթ. ընկած ժամանակահատվածում:
Տվյալներ են ձեռք բերվել՝ վերոնշյալ չարաշահումների դեպքերին ՀՀ առողջապահության նախկին փոխնախարարի առնչության վերաբերյալ:
Նախաքննությամբ պարզվել է, որ Վ.Պողոսյանը, 2011թ. դեկտեմբերից մինչև 2016թ. նոյեմբեր ընկած ժամանակահատվածում զբաղեցնելով ՀՀ առողջապահության նախարարի՝ ՄԻԱՎ-ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման ու բժշկական օգնության կազմակերպման, ՀՀ տարածքում «ՄԻՎ-ՁԻԱՀ-ի կանխարգելման և տուբերկուլոզի դեմ պայքարի գլոբալ հիմնադրամ»-ի ֆինանսավորմամբ իրականացվող ծրագրերի իրականացման բնագավառում նախարարության աշխատանքները համակարգող տեղակալի պաշտոնը, առերևույթ չարաշահել է պաշտոնեական լիազորությունները: Վերջինս 2019թ. մարտի 7-ին ձերբակալվել է՝ նշված հանցագործությունը կատարելու կասկածանքով:
20:40 28/02/2018  |  Քրեական խրոնիկոն«Ձերբակալում են հանուն Facebook-ում գրառումների». ոստիկանությունն ազատ է արձակել «օրենքով գող» Լերա Սումսկոյին
20:00 23/02/2018  |  Միջազգային լրահոսՖրանսիայում ձերբակալել են օդանավակայանից 500 հազար եվրո դուրս բերած անտունին
20:33 08/02/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՆոր մանրամասներ Forbes-ի ցուցակում ներառված հայազգի գործարարի ձերբակալության մասին
19:39 26/01/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՉինացի զբոսաշրջիկ կնոջը նստեցրել են չափազանց դանդաղ ընթացքի համար
19:52 15/01/2018  |  Միջազգային լրահոսԱդրբեջանում ՌԴ քաղաքացի գիտնական է ձերբակալվել
20:53 31/08/2017  |  Միջազգային լրահոսԱԴԾ-ն ձերբակալել է սեպտեմբերի մեկին Մոսկվայում ահաբեկչական ակտեր նախապատրաստող երկու գրոհայինների

Задержан бывший заместитель главы Минздрава Армении 03/07/2019 14:02 | Криминальная хроника
Бывший заместитель министра здравоохранения Армении Ваан Погосян задержан по уголовному делу о выявленных в ГНКО “Национальный центр борьбы с туберкулезом” злоупотреблениях. Об этом сообщает пресс-служба Следствненого комитета Армении.
Дело расследуется абовянским следственным отделом следственного управления СК РА по Котайкской области.
Ранее сообщалось, что в результате проведенной в ГНКО “Национальный центр борьбы с туберкулезом” аудиторской проверки по факту совершенных бывшими чиновниками ГНКО злоупотреблений было возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 179 и части 1 статьи 308 УК Армении.
"В результате предпринятых масштабных следственных и процессуальных действий было выявлено множество злоупотреблений, установлены личности лиц, совершивших злоупотребления финансового характера, период и механизм их совершения", - говорится в сообщении.
Следствием установлено, что упомянутые злоупотребления имели место в период с 2014 по 2018гг.
Получены данные о причастности бывшего министра здравоохранения Армении к указанным злоупотреблениям.
По данным следствия, В. Погосян, занимая с декабря 2011 г. по ноябрь 2016 года пост замглавы Минздрава Армении, координирующего работы министерства в сфере осуществляемых при финансировании “Глобального фонда для профилактики и борьбы с ВИЧ-инфекцией, СПИДом и туберкулезом” программ по профилактике ВИЧ и СПИДа и организации медпомощи на территории Армении, предположительно, злоупотребил должностными полномочиями.
Последний 7 марта 2019 года был задержан по подозрению в совершении вышеуказанного преступления. Предварительное следствие продолжается.