Լեւոն Երանոսյանը չի ընդունում առաջադրված մեղադրանքը 03/07/2019   12:45  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ նախկին փոխոստիկանապետ, ոստիկանության զորքերի նախկին հրամանատար Լևոն Երանոսյանի վերաբերյալ քրեական գործի նախաքննությունն ավարտվել է եւ գործը տրամադրվել է կողմերին՝ ծանոթացման համար։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ Հատուկ քննչական ծառայության մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանից։ Վերջինս այլ մանրամասներ չտրամադրեց՝ նշելով, որ մեղադրական եզրակացությունը դատախազություն ուղարկելուց հետո միայն հանդես կգան պաշտոնական հայտարարությամբ։
Երանոսյանի պաշտպան Տիգրան Սաֆարյանից տեղեկացանք, որ իր պաշտպանին մեղադրանք է առաջադրվել Քրեական օրենսգրքի 309-րդ հոդվածի 2-րդ եւ 3-րդ մասերով։ Խոսքը վերաբերում է պաշտոնական լիազորություններն անցնելուն, որը զուգորդվել է բռնություն, զենք կամ հատուկ միջոցներ գործադրելով եւ անզգուշությամբ առաջացրել է ծանր հետեւանքներ։ Նշենք, որ 2-րդ մասով նախատեսվում է առավելագույնը 3, իսկ 3-րդ մասով՝ 6-10 տարով ազատազրկում՝ որոշակի պաշտոններ զբաղեցնելու կամ որոշակի գործունեությամբ զբաղվելու իրավունքից զրկելով՝ առավելագույնը երեք տարի ժամկետով:
Սաֆարյանի խոսքով՝ գործը բաղկացած է 15 հատորից, որոնց ծանոթանալու համար ժամանակ է տրվել մինչեւ երկուշաբթի։
Նշենք, որ Լեւոն Երանոսյանը մեղադրվում է 2018 թվականի ապրիլյան իրադարձությունների ժամանակ ոստիկանության կողմից հատուկ միջոցներ կիրառելու ժամանակ պաշտոնեական լիազորություններն անցնելու մեջ։ Նա մեղադրանքը չի ընդունում։

Экс-замглавы Полиции Армении не признает вину в инкриминируемом ему деянии 03/07/2019 13:04 | Криминальная хроника
Предварительное следствие по уголовному делу в отношении бывшего заместителя начальника Полиции Армении, командующего внутренними войсками Полиции Левона Ераносяна завершено. Материалы дела предоставлены сторонам для ознакомления. Об этом “ФактИнфо” сообщила пресс-секретарь Специальной следственной службы Армении Марина Оганджанян.
Иных подробностей она не сообщила, отметив, что ведомство выступит с официальным заявлением только после отправки обвинительного заключения в Прокуратуру.
Адвокат Ераносяна Тигран Сафарян сообщил, что его подзащитному предъявлено обвинение по частям 2 и 3 статьи 309("Превышение должностных полномочий, соединенное с применением насилия, оружия или специальных средств и повлекшее по неосторожности тяжкие последствия") УК Армении.
Отметим, что часть вторая предусматривает наказание в виде лишения свободы до трех, а часть третья – до 6-10 лет, а также лишение права занимать определенные должности или заниматься определенной деятельностью на срок до трех лет.
По словам Сафаряна, материалы дела насчитывают 15 томов, на ознакомление с которыми отведено время до понедельника
Отметим, что Левон Ераносян обвиняется в превышении должностных полномочий во время применения Полицией спецсредств в ходе апрельских событий 2018 года. Он не признает вину. В отношении Левона Ераносяна избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде.