Հայաստանում արձանագրվել է կարմրուկի երկրորդ բերովի դեպքը 03/07/2019 10:57 | ԼՐԱՀՈՍ
Ինչպես տեղեկացրին ՀՀ առողջապահության նախարարությունից, հիվանդը Հայաստան է ժամանել փետրվարի 20-ին Բրյուսելից՝ Վրաստանով: Կլինիկական երևույթներն ի հայտ են եկել փետրվարի 25-ին՝ ջերմության բարձրացումով, իսկ փետրվարի 28-ից սկսել է մարմնի ցանավորում, որը դիտարկվել է որպես դեղորայքային ալերգիա: Մարտի 6-ին կատարվել է լաբորատոր հետազոտություն և հիվանդի մոտ հաստատվել է կարմրուկ:
Առողջապահության նախաարությունը հիշեցնում է, որ կարմրուկի առաջին բերովի դեպքն արձանագրվել է փետրվարի 24-ին PS 611 չվերթով Կիևից ժամանած Ուկրաինայի քաղաքացու մոտ: Երկու դեպքում էլ հիվանդներն ունեցել են բազմաթիվ մարդկանց հետ շփումներ, որոնց ինքնությունը գործնականում հնարավոր չէ պարզել (հիվանդանոցների սպասասրահ, հետազոտությունների համար սպասող անձինք, թռիչքի ժամանման սրահում բազմաթիվ դիմավորողներ):
Կարմրուկը խիստ վարակիչ վիրուսային հիվանդություն է, որը բնորոշվում է արտահայտված ինտոքսիկացիայով, կատառալ և ցանային երևույթներով: Վարակը փոխանցվում է օդակաթիլային ճանապարհով։ Աշխարհում կարմրուկի առումով իրավիճակն անհանգիստ է: Բազմաթիվ երկրներում, այդ թվում մեզ հարևան, այս օրերին գրանցվում են կարմրուկի բռնկումներ՝ նույնիսկ մահվան ելքով:
Պատվաստումը միակ կանխարգելիչ միջոցն է հիվանդությունից զերծ մնալու համար: Այն անձինք, ովքեր չունեն կարմրուկի դեմ առնվազն երկու դեղաչափ պատվաստում, հորդորում ենք դիմել տեղամասային պոլիկլինիկա և պատվաստվել:

В Армении зарегистрирован второй случай "завезенной" кори 03/07/2019   11:58  |  Здоровье
В Армении накануне, 6-го марта, был зарегистрирован второй случай лабораторного диагностирования кори, завезенной в страну извне, сообщает пресс-служба Министерства здравоохранения.
Пациент с корью прибыл в Армению 20-го февраля из Брюсселя через Грузию. Клинические симптомы проявились 25-го февраля  в виде повышения температуры, а 26-го февраля появилась сыпь на теле, которая была расценена как аллергия на лекарства. 6-го марта было проведено лабораторное исследование, и у больного была диагностировали корь.
В Минздраве напомнили, что первый случай завезенной в страну в этом году кори был диагностирован 24-го февраля у гражданина Украины, прибывшего авиарейсом из Киева.
В обоих случаях пациенты контактировали о многими людьми, личности которых на практике  установить невозможно. В частности, речь идет о тех, кто находился в зале ожидания аэропорта или больнице.