Ադրբեջանը չի էլ մտածում, որ հարցի կարգավորման որևէ տարբերակ պիտի ընդունելի լինի նաև Ղարաբաղի ու Հայաստանի ժողովրդի համար.Փաշինյան 03/06/2019   19:59  |  Ղարաբաղյան հակամարտություն
Հայաստանի կառավարության դիրքորոշումը Ղարաբաղյան հարցի կարգավորման վերաբերյալ այս ամիսներին չի փոխվել։ ԱԺ-ում հայտարարեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
Ըստ նրա, թեեւ գնահատականներ կան, թե Հայաստանը Ղարաբաղի հարցի բանակցային գործընթացում իր դիրքորոշումը կոշտացրել է, սակայն իրականում Հայաստանի դիրքորոշումը չի փոխվել։ «Այսինքն՝ մեր կառավարության դիրքորոշումն այս ընթացքում չի փոխվել, որովհետև, եթե հիշում եք, մենք ամենասկզբից ասել ենք, որ մենք լինելու ենք իրավիճակին ադեկվատ, համարժեք», - ասաց վարչապետը։
Նա հիշեցրեց նախորդ գումարման Ազգային ժողովում իր ելույթներից մեկի ժամանակ հնչեցրած հայտարարությունը, որ Ղարաբաղյան հակամարտության ցանկացած լուծում պետք է ընդունելի լինի Հայաստանի, Ղարաբաղի ժողովրդի համար և Ադրբեջանի ժողովրդի համար։
«Ինքներս ենք հասկանում, որ այս հայտարարությունն այնքան էլ հեշտ հայտարարություն չի, բայց ինչի՞ համար է արվել այն ու ի՞նչ նպատակ է ունեցել։ Այս հայտարարությունն արվել է բանակցային նորմալ մթնոլորտ ստեղծելու համար և Հայաստանն, ըստ էության, արել է առաջին քայլն այս ճանապարհին՝ հույս ունենալով, որ համանման հայտարարություն կհնչի նաև ադրբեջանական կողմից։ Ցավոք սրտի, մինչ այժմ ադրբեջանական կողմից համանման հայտարարություններ չեն հնչում և ընդհակառակը՝ անընդհատ խոսվում է, ակնարկներ են արվում ուժով կամ ռազմական ճանապարհով հարցերը լուծելու պատրաստակամության, հնարավորության մասին։
Արվում են հայտարարություններ, որոնք ակնհայտ են դարձնում, որ Ադրբեջանի կառավարությունն, իշխանությունը չի էլ մտածում, որ հարցի կարգավորման որևէ տարբերակ պիտի ընդունելի լինի նաև Ղարաբաղի ժողովրդի ու Հայաստանի ժողովրդի համար, և մենք այս իրավիճակում ընդամենը հավատարիմ ենք մնում մեր դիրքորոշմանը՝ մնալ ադեկվատ իրավիճակին», - ասաց Նիկոլ Փաշինյան։
Նա ընդգծեց՝ բանակցություններն արդյունավետ դարձնելու համար պետք է լինի արդյունավետ քննարկման ֆորմատ:
«Այն, ըստ էության կա, ու ճանաչվել է 1994թ.-ին, երբ Լեռնային Ղարաբաղը ճանաչվել է որպես լիարժեք բանակցային կողմ և մենք հիմա ջանքեր ենք գործադրում, որ այդ արձանագրված ֆորմատը շարունակի լիարժեք ձևով գործի՝ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում, բնականաբար», - ասաց վարչապետը։
17:11 01/02/2019  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՔանի դեռ համարժեք հայտարարություններ չեն հնչում Ադրբեջանից՝ չենք կարող հույսեր ունենալ, որ առաջ կշարժվենք. Նիկոլ Փաշինյան
20:30 16/01/2019  |  Ղարաբաղյան հակամարտությունՀՀ և Ադրբեջանի ԱԳ ղեկավարները անդրադարձել են ժողովուրդներին խաղաղությանը նախապատրաստելուն

Пашинян о карабахском урегулировании: наша позиция будет адекватной и симметричной 03/07/2019   00:07  |  Карабахский конфликт
Позиция правительства Армении относительно урегулирования карабахского конфликта не изменилась.Об этом сегодня в ходе правительственного часа в Национальном Собрании Армении в среду заявил премьер-министр РА Никол Пашинян.
По его словам, хотя есть оценки, что Армения ужесточает позицию по переговорному процессу, но в действительности, позиция Армении не претерпела изменений.
"Иными словами, позиция нашего правительства в этом вопросе не изменилась. Если вы помните, мы изначально говорили, что будем адекватны и симметричны в отношении существующей ситуации", – отметил Никол Пашинян.
Он напомнил свое прежнее заявление, согласно которому решение карабахского конфликта должно быть приемлемым для народов Армении, Нагорного Карабаха и Азербайджана.
"Мы сами понимаем, что это заявление не было легким, и было сделано для создания нормальной переговорной атмосферы. Армения, по сути, сделала первый шаг на этом пути, надеясь на аналогичное заявление с азербайджанской стороны. К сожалению, с азербайджанской стороны до сих пор не прозвучало аналогичных заявлений, напротив, в Азербайджане все время намекают на возможность и готовность к силовому решению конфликта.н. Делаются заявления, демонстрирующие то, что власти Азербайджана даже не задумываются о возможности и варианте решения, который может быть приемлем также для народов Армении и Нагорного Карабаха. И мы в этой ситуации остаемся приверженными нашей позиции – оставаться адекватными ситуации", – отметил премьер Армении.
Пашинян отметил, для повышения эффективности переговорного процесса необходим эффективный формат обсуждений.
"Этот формат существует, он был признан международным сообществом еще в 1994 году, когда Нагорный Карабах был признан полноценной стороной переговоров, и сейчас мы прилагаем усилия, чтобы этот зафиксированный формат действовал в полной мере, естественно, в рамках Минской группы ОБСЕ", – сказал премьер Армении.