Որն է եղել երեխայի մահվան պատճառը մանկապարտեզում 03/06/2019   11:36  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների քննչական բաժնում քննություն է տարվում` երեքամյա երեխայի մահվան հանգամանքները պարզելու ուղղությամբ: Այս մասին տեղեկացանք՝ ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի  տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
2019 թվականի մարտի 4-ին Ոստիկանությունում ահազանգ է ստացվել առ այն, որ Արաբկիր բժշկական կենտրոնի վերակենդանացման բաժանմունք սրտի կանգնով տեղափոխվել է Երևան քաղաքի՝ 2015 թվականին ծնված բնակիչ:
Նախնական տվյալներով՝ նույնը օրը 3-ամյա երեխան մանկապարտեզում ճաշից հետո պառկել է քնելու, մի քանի րոպե անց սկսել է խռխռալ և երբ դաստիարակը մոտեցել է նրան, նկատել է փսխած զանգված, իսկ երեխան նրա կանչին չի արձագանքել:
Դեպքի առթիվ 2019 թվականի մարտի 5-ին Դատախազությունում հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 279-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 1-ին և 3-րդ կետով, որը նույն օրը վարույթ է ընդունվել ՀՀ Քննչական կոմիտեի ԵՔՔՎ Քանաքեռ-Զեյթուն վարչական շրջանների քննչական բաժնում:
Կատարվում է նախաքննություն, ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի բազմակողմանի, լրիվ և օբյեկտիվ քննությունն ապահովելու ուղղությամբ:

Следствие выясняет причины смерти ребенка в ереванском детском саду 03/06/2019 11:54 | Криминальная хроника
Следственный комитет Армении ведет расследование для установления причины смерти трехлетнего ребенка в Ереване.
Как сообщает пресс-служба СК, 4 марта с.г. в полицию поступило сообщение о том, что житель Еревана 2015 года рождения с остановкой сердца госпитализирован в медцентр Арабкира .
По предварительным данным, в тот же день трехлетний ребенок после обеда в детском саду лег спать. Спустя несколько минут малыш стал хрипеть. Когда к нему подошла воспитательница, то заметила рвотную массу, а ребенок на ее зов не реагировал.
По факту 5 марта 2019 года в Прокуратуре было возбуждено уголовное дело по пунктам 1 и 2 части 2 статьи 279("Выпуск или продажа товаров, выполнение работ или оказание услуг, не отвечающих требованиям безопасности, совершенные в отношении товаров, работ или услуг, предназначенных для малолетних детей, и повлекшие по неосторожности смерть человека") УК Армении.
В тот же день дело поступило в производство следственного отдела по административным районам Канакер-Зейтун следственного управления СК РА по Еревану.
Ведется предварительное следствие, предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на обеспечение всестороннего, полного и объективного расследования произошедшего.