«Իմ գործը Հայաստանի և Արցախի անվտանգության համակարգի նկատմամբ որևէ ոտնձգություն թույլ չտալն է». Արթուր Վանեցյան 03/04/2019   10:33  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի և Արցախի անվտանգության մակարդակը ժամանակի որևէ պահին չի կարող նվազել, այն ամեն օր միայն պետք է աճի: Այս մասին  Արցախ կատարած այցի վերաբերյալ «Արմենպրես»-ի հարցմանն ի պատասխան ասել է ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանը:
– Պարոն Վանեցյան մամուլում լայն քննարկման առարկա է դարձել Արցախում արված  Ձեր հայտարարությունները, արձագանք է եղել նաև Ադրբեջանից։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք սա։
– Ես պրոֆեսիոնալ սպա եմ և իմ գործն անվտանգության ապահովելն է, և թույլ չտալը որևէ ոտնձգություն Հայաստանի և Արցախի անվտանգության համակարգի նկատմամբ: Սա հատկապես կարևոր է այն պայմաններում, երբ հարևան երկրից ամենաբարձր մակարդակներով գրեթե ամեն օր հիմնահարցի ռազմական ճանապարհով լուծման, ուժի և ուժի սպառնալիքի կիրառման հայտարարություններ են հնչում։
Բնականաբար, մեր անվտանգության համակարգը պետք է պատրաստ լինի արձագանքելու այս սպառնալիքներին։ Հայաստանի և Արցախի անվտանգության մակարդակը ժամանակի որևէ պահին չի կարող նվազել, այն ամեն օր միայն պետք է աճի և սրան են ուղղված մեր ջանքերը:
Նշենք, որ Արցախի Հանրապետություն կատարած վերջին այցի ընթացքում ՀՀ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Արթուր Վանեցյանն արել է հետևյալ հայտարարությունը. «Այն ծրագիրը, որն անվանում ենք վերաբնակեցման ծրագիր, իմ և մեր բոլորի օբյեկտիվ գնահատականով մեր երկրի անվտանգության հիմնական երաշխիքն է լինելու։ Որովհետև այն խոսքերը, այն արտահայտությունները և այն մարդիկ, որոնք միշտ շահարկում են թեման, թե հողերը հետ են տալու, բանակցելու են, զիջելու են և այլն, այդ ծրագրի արդյունքում մենք հստակ ուղերձ ենք տալու ողջ հայ ժողովրդին և ողջ աշխարհին, որ մենք ոչ մի թիզ հող հետ հանձնելու նպատակ չունենք, այլ ընդհակառակը, մեր հողերում պետք է բնակվեն մեր հայրենակիցները և շենացնեն մեր երկիրը»:
09:11 23/02/2019  |  ՄամուլՎանեցյանը՝ Կոստանյանի հետ աշխատելու մասին. «Ժողովուրդ».
09:48 07/02/2019  |  Մամուլ«Ավինյան-Վանեցյան դիմակայության մեջ Վանեցյանը հաղթանակած դուրս եկավ». «Ժամանակ»
10:38 06/02/2019  |  Մամուլ«ԱԱԾ-ն յուրահատուկ մտածելակերպ ունեցող մարդկանց հիմնարկ է, որ մտնում ես այդ հիմնարկ, դու դառնում ես ուրիշ մարդ». «Հրապարակ»
10:16 02/02/2019  |  Մամուլ«ժուչոկներն» այժմ տեղադրվում են սեղանների անձեռոցիկների տուփերի մեջ. «Հրապարակ»

Артур Ванецян: моя задача - не допускать посягательств на систему безопасности Армении и Арцаха 03/04/2019   11:10  |  Лента новостей
Уровень безопасности Армении и Арцаха не может быть в какой-либо момент снижен, он должен только повышаться с каждым днем. Директор Службы национальной безопасности Армении Артур Ванецян заявил в ответ на вопрос «Арменпресс» о своем визите в Арцах.
- Г-н Ванецян, пресса широко обсуждала ваши заявления в Арцахе, был также отклик со стороны Азербайджана. Как бы вы прокомментировали это?
- Я - профессиональный офицер, и моя работа заключается в том, чтобы обеспечивать безопасность и не допускать никаких посягательств на систему безопасности Армении и Арцаха. Это особенно важно в условиях, когда со стороны соседней страны на самых высоких уровнях почти ежедневно звучат угрозы применения силы и решения вопроса военным путем. Естественно, наша система безопасности должна быть готова отреагировать на эти угрозы. Уровень безопасности Армении и Арцаха не может быть в какой-либо момент снижен, он должен только с каждым днем повышаться.
В ходе последнего визита в Республику Арцах директор Службы национальной безопасности Республики Армения Артур Ванецян сделал следующее заявление: «Программа, которую мы называем программой переселения, объективно является главной гарантией безопасности нашей страны. Поскольку те слова, те выражения и те люди, которые всегда спекулируют на теме, что якобы земли будут возвращены, ведутся переговоры, уступят, и так далее - в результате этой программы мы дадим ясный сигнал всему армянскому народу и всему миру, что у нас нет цели отдать хоть одну пядь земли. Наоборот, на наших землях должны жить наши соотечественники и строить нашу страну».