Բագրատաշենի մաքսակետում հայտնաբերվել է մաքսային հսկողությունից թաքցված շուրջ 30կգ դեղորայք 03/02/2019 11:54 | ԼՐԱՀՈՍ
Պետական եկամուտների կոմիտեի աշխատակիցները Բագրատաշենի մաքսակետի մուտքի ուղեփակոցի մոտ հսկողության են ենթարկել Վրաստանից Հայաստան ժամանած՝ քաղաքացի Կ.Ա.-ին պատկանող ավտոմեքենան: Մաքսային տեսազննման ընթացքում տրանսպորտային միջոցի դիմացի նստատեղի տակից հայտնաբերվել է 3.5կգ քաշով տարբեր դեղորայք: Կասկածելով, որ մեքենայում կարող են լինել մաքսային հսկողությունից թաքցված այլ ապրանքներ ևս, տրանսպորտային միջոցն ուղարկվել է խորը զննման անգար, որտեղ էլ փոխադրամիջոցի ետևի նստատեղի և գազի բալոնի միջև գտնվող հատվածից ևս մոտ 20կգ դեղորայք է բացահայտվել: Հաջորդ փուլով՝ թաքստոցի վերածված մեքենան ավելի մանրակրկիտ զննության է ենթարկվել արդեն «Ռապիսկան» ռենտգեն սարքավորման միջոցով: Արդյունքում 6կգ դեղորայք էլ հայտնաբերվել է դիմացի նստատեղի մեջքի հենակի միջից: Այսպիսով, ավտոմեքենայի տարբեր թաքստոցներից հայտնաբերվել է 29.5կգ ընդհանուր քաշով տարբեր դեղորայք:
Մաքսային կանոնների խախտման վերաբերյալ կազմվել է արձանագրություն, նյութերն ուղարկվել են ՊԵԿ համապատասխան ստորաբաժանում՝ հետագա ընթացքը որոշելու համար: Այս մասին տեղեկացանք՝ ՀՀ ՊԵԿ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։

Армянские таможенники пресекли попытку незаконной перевозки 30 кг медикаментов на КПП “Баграташен” 03/02/2019   14:12  |  Лента новостей
Армянские таможенники у входа на КПП “Баграташен” подвергли досмотру автомобиль прибывшего из Грузии в Армению гражданина К.А., сообщает пресс-служба Комитета государственных доходов Армении
Под передним сиденьем автомобиля были обнаружены различные медикаменты весом в 3,5 кг. Заподозрив, что в  машине  могут быть и другие скрытые от таможенного контроля предметы, автомобиль направили в ангар на детальный досмотр, где между газовым баллоном и задним сиденьем нашли еще 20 кг медикаментов.
При более тщательном досмотре в спинке переднего сиденья было обнаружено еще 6 кг медикаментов. Таким образом, в  разных частях автомобиля было спрятано лекарства весом в общей сложности 29,5 кг.
“Относительно нарушения таможенных норм составлен протокол, материалы направлены в  соответствующее подразделение  КГД  для определения дальнейшго хода”, - говорится в сообщении.