Վերադարձ անցյալի բարքերին ու հարաբերություններին չի կարող լինել. Նիկոլ Փաշինյան 03/01/2019 11:29 | ԼՐԱՀՈՍ
Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ,
Արցախի Հանրապետության հպարտ քաղաքացիներ,
Սփյուռքի հպարտ հայություն,
Ուղիղ 11 տարի առաջ այս օրը՝ 2008 թվականի մարտի 1-ին, Հայաստանի մայրաքաղաք Երեւանի կենտրոնում արյուն հեղվեց:
Օրվա իշխանությունը ապօրինի ուժ կիրառեց խաղաղ ցուցարարների նկատմամբ, ինչի հետեւանքով Հայաստանի Հանրապետության 8 քաղաքացիներ սպանվեցին, եւս երկու հոգի մահացավ ավելի ուշ՝ այդ օրը ստացած վերքերից:
Զոհերից հինգը ստացել են հրազենային վնասվածքներ, երեք հոգի զոհվել են «Չերյոմուխա-7» հատուկ միջոցի կիրառումից, մեկ հոգի բեկորային վնասվածքից, մեկ հոգի՝ բութ գործիքի հարվածից առաջացած վնասվածքից:
Այդ իրադարձություններից 11 տարի անց ահա, չափազանց կարեւոր է քաղաքական գնահատական տալ տեղի ունեցածին: Եվ հիմա հարկ եմ համարում արձանագրել, որ 2008 թվականին իշխող վերնախավի գործողություններն ամենեւին ուղղված չէին առանձին վերցրած ուժի, խմբի, անհատի դեմ, այդ բռնությունների ու ապօրինությունների հիմնական եւ թերեւս միակ թիրախը Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացին էր. նրա իրավունքը, նրա արժանապատվությունն ու ազատությունը:
Մարտի 1-ի զոհերը Գոռ Քլոյանը, Արմեն Ֆարմանյանը, Տիգրան Խաչատրյանը, Հովհաննես Հովհաննիսյանը, Դավիթ Պետրոսյանը, Զաքար Հովհաննիսյանը, Գրիգոր Գեւորգյանը, Սամվել Հարությունյանը, Համլետ Թադեւոսյանը, Տիգրան Աբգարյանը չեն միայն, այլեւ Հայաստանի Հանրապետության յուրաքանչյուր քաղաքացի, իր իրավունքի համար պայքարող յուրաքանչյուր ցուցարար, որովհետեւ մարդասպանը՝ ասենք, օրինակ, Դավիթ Պետրոսյանի վրա կրակելիս չի իմացել, որ նա հատկապես Դավիթ Պետրոսյանն է՝ ծնված 1974 թվականի ապրիլի 16-ին Երեւան քաղաքում:
Մարդասպանը չի իմացել, որ կրակում է Դավիթ Պետրոսյանի վրա, բայց հաստատ իմացել է, որ կրակում է Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացու վրա: Հետեւաբար, Մարտի 1-ի զոհերից յուրաքանչյուրի վրա արձակված կրակոցը մեզնից յուրաքանչյուրի վրա արձակված կրակոց է:
2008 թվականի Մարտի 1-ը, սակայն, այդ օրը առավոտյան ծագած երեւույթ չէր պարզապես, այլ երկար տարիներ Հայաստանն ու նրա ժողովրդին կեղեքող ապօրինությունների, ընտրակեղծիքների, քաղաքական սպանությունների, հետապնդումների, ամենաթողության խտացված ժայթքում:
Անթույլատրելի այդ երեւույթները մեր կյանքում ցավալիորեն արագ արտահայտվեցին Երրորդ հանրապետության անկախության հռչակումից հետո, երբ թվում էր, թե ժողովրդավարությունը հաղթել է անշրջելիորեն:
Եվ վատ հիշողությունների բերումով այսօր էլ հաճախ են մտահոգություններ ու մտավախություններ հնչում, թե 2018 թվականին տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխությունից, ժողովրդավարության հաղթանակից հետո նույնպես Հայաստանը հնարավոր է ընկնի այն նույն շրջափուլի մեջ, ինչի մեջ ընկավ անկախություն ստանալուց շատ չանցած:
Եվ այսօր՝ 2019 թվականի Մարտի 1-ին, ուզում եմ հստակ արձանագրել, որ վերադարձ անցյալի բարքերին ու հարաբերություններին չի կարող լինել: Հայաստանը չի վերադառնալու կոռուպցիայի, քաղաքական հետապնդումների, քաղաքական բռնությունների, իրավունքների արհամարհման ու ոտնահարման, ամենաթողության ու լկտիության ժամանակներին:
Նաեւ արձանագրելու համար մեր համընդհանուր հավատարմությունը 2018 թվականի գարնանը տեղի ունեցած ոչ բռնի, թավշյա, ժողովրդական հեղափոխության արժեքներին, որպես Հայաստանի Հանրապետության ղեկավար՝ պետության անունից ներողություն եմ խնդրում 2008 թվականի մարտի 1-ի բոլոր զոհերից, անկախությունից ի վեր Հայաստանում տեղի ունեցած բոլոր քաղաքական սպանությունների զոհերից, քաղաքական հետապնդման ենթարկված բոլոր քաղաքացիներից ու քաղաքական ուժերից:
Ներողություն եմ խնդրում նաեւ Հայաստանում տեղի ունեցած բոլոր ընտրակեղծիքների, իշխանության վերնախավի կողմից կազմակերպված եւ համակարգված ապօրինությունների, կոռուպցիայի, քաղաքական սպանությունների համար՝ արձանագրելով, որ բռնությունով հարցեր լուծելու էջը փակված է Հայաստանում, եւ այսպես եմ ընկալում քաղաքացիների կողմից մեզ տրված վստահության քվեն:
Հայաստանը իրավունքի ու արդարության, ճշմարտության ու արժեքների երկիր դարձնելն է մեր համատեղ առաքելությունը, եւ այդ առաքելությունից մենք չենք շեղվելու ոչ մի միլիմետր:
Սա չի նշանակում, թե այսօրվա Հայաստանում այլեւս չկան ապօրինությունների, իրավունքների ոտնահարման, նույնիսկ կաշառքի ու բռնության դեպքեր: Նման դեպքեր, ցավոք սրտի, դեռ կան, կարող են լինել: Բայց յուրաքանչյուր քաղաքացի պետք է հարյուր տոկոսով վստահ լինի, որ կառավարությունը, վարչապետը որեւէ ապօրինության ոչ թե հովանավորն է ու համակարգողը, այլ հակառակորդը ու հակոտնյան:
Ապօրինությունների, իրավունքների ոտնահարումների, չարաշահումների դեմ պայքարում, իշխանության վերնախավի կողմից թույլ տրված հանցագործությունների բացահայտման գործում մենք հաղթելու ենք անխուսափելիորեն, որովհետեւ ժողովուրդը եւ կառավարությունը միասնական են, իսկ այսպիսի միասնությունը անպարտելի է ու աներեր:
Եվ արտահայտելու համար մեր հենց այսպիսի միասնությունը, մեր համատեղ նվիրվածությունը արդարությանը, օրինականությանը, ժողովրդավարությանը, իրավունքների պաշտպանությանը, այսօր՝ ժամը 18.30-ին բոլորիդ հրավիրում եմ Երեւանի Ազատության հրապարակից երթ իրականացնելու դեպի Մյասնիկյանի արձան: Մենք այս քայլերթով մեր հարգանքի տուրքը կմատուցենք Մարտի 1-ի, քաղաքական բոլոր սպանությունների զոհերին եւ մեր վճռական ոչը կասենք բռնություններին, անարդարությանը, ապօրինություններին, կոռուպցիային, ընտրակեղծիքներին, իրավունքների ոտնահարմանը:
Եւ ուրեմն՝ կեցցե՛ ազատությունը, կեցցե՛ Հայաստանի Հանրապետությունը, կեցցե՛ Արցախի Հանրապետությունը, կեցցե՛նք մենք եւ մեր երեխաները, որ ապրում են եւ ապրելու ենք Ազատ եւ Երջանիկ Հայաստանում:

Возврата к былым нравам и отношениям быть не может – послание Пашиняна по случаю 11-ой годовщиной событий 1 марта 03/01/2019   12:01  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил с посланием по случаю 11-ой годовщины событий 1 марта 2008 года.
"Уважаемый народ, гордые граждане Республики Армения,
Гордые граждане Республики Арцах,
Гордые армяне диаспоры,
Ровно 11 лет назад в этот день, 1 марта 2008 года, в центре Еревана, столицы Армении, была пролита кровь.
Власти того времени использовали незаконную силу против мирных демонстрантов, в результате чего 8 граждан Армении были убиты, еще двое скончались позже от полученных в тот день ранений.
Пятеро из них погибли в результате огнестрельного ранения, трое - в результате использования спецоружия “Черемуха-7”, один человек - от осколочной травмы, еще один человек - от ранения, нанесенного тупым предметом.
Спустя 11 лет после этих событий крайне важно дать политическую оценку произошедшему. И теперь я считаю необходимым заявить, что действия правящей в 2008 году элиты вовсе не были направлены против отдельно взятой силы, группы или личности, главной и, пожалуй, единственной целью этого насилия и противоправных действий был гражданин Республики Армения: его право, его достоинство и его свобода.
Жертвами 1 марта являются не только Гор Клоян, Армен Фарманян, Тигран Хачатрян, Ованнес Ованнисян, Давид Петросян, Закар Ованнисян, Григор Геворгян, Самвел Арутюнян, Гамлет Тадевосян, Тигран Абгарян, но и каждый гражданин Республики Армения, каждый демонстрант, который борется за свои права, потому что убийца, когда производил выстрел, не знал, например, что стреляет конкретно в Давида Петросяна, который родился 16 апреля 1974 года в Ереване.
Убийца не знал, что он стреляет в Давида Петросяна, но он точно знал, что стреляет в гражданина Республики Армения. Следовательно, каждый выстрел по жертвам 1 марта - это выстрел по каждому из нас.
1 марта 2008 года, однако, не было явлением, которое началось тем утром, это стало взрывом против накопленных угнетающих Армению и армянский народ в течение долгих лет незаконных действий, избирательных фальсификаций, политических убийств, преследований и произвола.
Эти недопустимые явления в нашей жизни, к сожалению, очень быстро проявились после провозглашения независимости Третьей республики, когда казалось, что демократия одержала необратимую победу.
И ввиду этих плохих воспоминаний и сегодня часто звучат озабоченности и опасения о том, что и после ненасильственной бархатной народной революции 2018 года, после победы демократии Армения может попасть в тот же круговорот, в который попала вскоре после обретения независимости.
И сегодня, 1 марта 2019 года, я хочу четко заявить, что возврата к нравам и отношениям прошлого не может быть. Армения не вернется ко временам коррупции, политических преследований, политического насилия, нарушения и попрания прав, вседозволенности и беспредела.
Для того, чтобы выразить нашу всеобщую приверженность ценностям произошедшей весной 2018 года ненасильственной бархатной народной революции, я, как глава Республики Армения, от имени государства приношу извинения всем жертвам 1 марта 2008 года, жертвам всех политических убийств в Армении с момента обретения независимости, всем гражданам и политическим силам, подвергшимся политическим преследованиям.
Я также прошу прощения за все избирательные фальсификации в Армении, за организованные и координируемые правящей элитой незаконные действия, за коррупцию и политические убийства, заявляя, что страница решения проблем посредством насилия отныне в Армении закрыта - я так воспринимаю вотум доверия, данный нам гражданами.
Наша миссия состоит в том, чтобы сделать Армению страной закона и справедливости, правды и ценностей, и мы ни на один миллиметр не отступим от этой миссии.
Это не значит, что в современной Армении больше нет незаконных действий, случаев нарушений прав, даже взяточничества и насилия. Такие случаи, к сожалению, еще есть и могут быть. Но каждый гражданин должен быть уверен на сто процентов, что правительство, премьер-министр являются не сторонником или координатором каких-либо незаконных действий, а их противником и антиподом.
В борьбе с беззаконием, нарушением прав, злоупотреблениями и раскрытием совершенных правящей элитой преступлений мы обязательно одержим победу, потому что народ и правительство едины, а такое единство непобедимо и непоколебимо.
И для того, чтобы выразить наше единство, нашу приверженность справедливости, законности, демократии и защите прав, сегодня, в 18:30, я приглашаю всех вас провести шествие от площади Свободы к памятнику Мясникяну. Этим шествием мы воздадим дань уважения жертвам 1 марта, жертвам всех политических убийств и скажем свое решительное нет насилию, несправедливости, беззаконию, коррупции, избирательным фальсификациям и нарушениям прав.
И, следовательно, да здравствует свобода, да здравствует Республика Армения, да здравствует Республика Арцах, да здравствуем мы и наши дети, которые живут и будут жить в Свободной и Счастливой Армении.