Աղբահանության վճարները հուլիսի 1-ից բարձրանալու են նաև բնակչության համար. «Ժամանակ» 03/01/2019 10:15 | Մամուլ
«Ժամանակ» թերթը գրում է. «Երևանում գործող սննդի և սպասարկման ոլորտի բազմաթիվ օբյեկտների սեփականատերեր շոկի մեջ են՝ հունվարի աղբահանության գումարների վճարման անդորրագրերը տեսնելով:
Նրանցից մեկը մեզ հայտնեց, որ անցած տարվա դեկտեմբերի համեմատ՝ աղբահանության գումարն աճել է 3 անգամ: Երբ հարցրել է, թե որն է պատճառը, Երևանի քաղաքապետարանից պատասխանել են, որ անցած տարվա վերջին ավագանին հարկերն ու տուրքերը ավելացնելու որոշում է կայացրել:
Խոսքը, հավանաբար, դեկտեմբերի 27-ի հայտնի նիստի մասին է, որտեղ ավագանու «Իմ քայլը» խմբակցությունը, ի թիվս այլ հարկերի և տուրքերի, բարձրացրեց նաև աղբահանության համար գանձվող վճարը: Այդ որոշմանը դեմ քվեարկեցին «Լույս» դաշինքի և ԲՀԿ ներկայացուցիչները:
Մեր տեղեկություններով՝ հուլիսի 1-ից բարձրացվելու է նաև աղբահանության համար բնակչությունից գանձվող գումարի չափը»:

Счета за вывоз мусора повергли в шок владельцев ресторанов, с июля повысится плата и для ереванцев - газета "Жаманак" 03/01/2019   11:02  |  Пресса
Владельцы ереванских ресторанов в шоке от полученных огромных счетов за вывоз мусора в январе, пишет газета "Жаманак".
Как сообщил один из них изданию, по сравнению с выплатами за декабрь, новые счета выросли в три раза.
Предприниматели обратились в мэрию за разъяснениями по поводу причин, на что им ответили, что в конце года Совет старейшин Еревана принял решение о повышении налогов и пошлин.
“Речь, предположительно, идет о заседании 27-го декабря, в ходе которого члены фракции "Мой шаг" наряду с другими налогами и пошлинами подняли также плату за вывоз мусора. Против данного решения выступили члены блока "Луйс" и представители партии "Процветающая Армения"”, - пишет газета.