Վահագն Հարությունյանի կալանավորման գործով կատարված կեղծիքի քննությունը հանձնարարվել է ՀՔԾ-ին 02/27/2019   19:05  |  Քրեական խրոնիկոն
«Մարտի 1»-ի քրեական գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ խափանման միջոցի միջնորդության քննարկման ժամանակ դատական գործի նյութերում հեռախոսագրի կեղծելու դեպքի առթիվ հարուցված քրեական գործով նախաքննությունը կիրականացնի հատուկ քննչական ծառայությունը։ Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Դատախազության հասարակայնության և մամուլի հետ կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը:
Ավելի վաղ հաղորդել ենք, որ որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2018թ-ի դեկտեմբերի 30-ին` դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, քննության առարկա է դարձրել «Մարտի 1»-ի քրեական գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը եւ բավարարել այն` առանց պաշտպանական կողմի մասնակցության:
ՀՔԾ-ն փորձում է իր համար բարենպաստ որոշում կայացրած դատարանին «մաքրել» կեղծիքից. Միհրան Պողոսյան
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի նշված որոշման դեմ ներկայացված վերաքննիչ բողոքի քննարկման ժամանակ փաստաբանը կեղծ փաստաթուղթ է հայտնաբերել` «ՀԵՌԱԽՈՍԱԳԻՐ» վերտառությամբ: Ըստ նշված հեռախոսագրի` դեկտեմբերի 30-ին` ժամը 11։25-ին (միջնորդությունը դատավորին մակագրվելուց 11 րոպե անց), Դատարանի աշխատակազմը փորձել է կապ հաստատել Վահագն Հարությունյանի պաշտպանի հետ և տեղեկացնել, որ դատական նիստը նշանակված է նույն օրը ժամը 13։00-ին, սակայն Միհրան Պողոսյանը հեռախոսազանգերին չի պատասխանել։ Վերջինս հայտնել է, որ ինքն այդ օրը հեռախոսազանգ չի ստացել եւ պատրաստակամ է ներկայացնել դա վկայող փաստաթղթեր: Նա համոզված է, որ այդպիսի հեռախոսազանգ ոչ միայն չի կատարվել, այլեւ հետագայում է որպես կեղծ ապացույց զետեղվել վարույթի նյութերում, քանի որ այն չի եղել, երբ 10.01.2019թ. ծանոթացել է նյութերին:
Հայտնաբերված կեղծիքի վերաբերյալ փաստաբանը հաղորդում էր ներկայացրել ՀՔԾ, որտեղից «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնել էին, որ փաստաբանի հաղորդման հիման վրա հարուցվել է քրեական գործ՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 325-րդ հոդվածի 1-ին մասի հատկանիշներով, այն է՝ փաստաթղթեր, դրոշմներ, կնիքներ, ձևաթղթեր, տրանսպորտային միջոցների հաշվառման համարանիշներ կեղծելը, իրացնելը կամ օգտագործելը։ Նույն աղբյուրից հայտնել էին, որ քրեական գործն ուղարկել են դատախազություն՝ քննչական ենթակայության հարցը լուծելու համար։
Նշված հոդվածով քրեական գործի հարուցումն առաջացրել էր պաշտպանական կողմի վրդովմունքը։ «Մենք հաղորդման մեջ վկայակոչել էինք դատարանի կողմից ենթադրորեն կատարված մի շարք հանգամանքներ, իսկ 325-րդ հոդվածով գործ հարուցելով ու դատախազություն ուղարկելով փորձում են այդ հանգամանքները քննության առարկա չդարձնել»,- մեր թղթակցին ասել էր փաստաբան Միհրան Պոողսյանը։
Դատախազությունից քիչ առաջ հայտնեցին, որ քրեական գործով նախաքննության կատարումը հանձնարարվել է հատուկ քննչական ծառայությանը։
15:18 26/02/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՎահագն Հարությունյանի հետախուզման դեմ բողոքի քննարկումը դարձյալ հետաձգվել է
13:06 20/02/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀՔԾ-ն քրգործ կհարուցի՞ Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ դատարանում կատարված կեղծիքի առթիվ

Стало известно, кто займется расследованием фальсификации по делу об аресте Ваагна Арутюняна 02/28/2019   09:15  |  Криминальная хроника
Расследованием уголовного дела, возбужденного по факту фальсификации телефонограммы в материалах судебного дела при рассмотрении меры пресечения в отношении бывшего главы следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 года Ваагна Арутюняна, займется Специальная следственная служба РА. Об этом "ФактИнфо" сообщила начальника отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры Армении Аревик Хачатрян.
Ранее агентство сообщило, что суд общей юрисдикции Еревана 30-го декабря 2018 года под председательством судьи Артуша Габриеляна рассмотрел и удовлетворил ходатайство следователя об избрании в отношении Ваагна Арутюняна меры пресечения в виде заключения под стражу без участия стороны защиты.
В ходе рассмотрения апелляционной жалобы на вышеуказанное решение суда первой инстанции адвокат обнаружил поддельный документ под заглавием "Телефонограмма".
По поводу выявленной фальсификации адвокат подал в ССС заявление.
Как сообщила “ФактИнфо” пресс-секретарь Специальной следственной службы Армении Марине Оганджанян, дело заведено по признакам части 1 статьи 325(“Подделка удостоверения или иного официального документа, предоставляющего право или освобождающего от ответственности, в целях его использования или сбыта самим подделывателем или другим лицом, либо сбыт такого документа, либо изготовление или сбыт поддельных печатей, штампов, бланков, государственных номеров транспортных средств в тех же целях, а также использование заведомо ложного документа”) Уголовного кодекса Армении.
Тот же источник проинформировал, что уголовное дело направлено в Прокуратуру для определения подследственности.
Возбуждение дела по указанной статье вызвало недовольство стороны защиты.Адвокат считает, что ССС Армении пытается "обелить" суд, вынесший благоприятное для нее решение“Мы в заявлении сослались на целый ряд обстоятельств деяния, предположительно совершенного судом, а возбуждением уголовного дела по статье 325 УК РА и отправкой его в Прокуратуру предпринимается попытка не выносить эти обстоятельства на рассмотрение”, - сказал ранее адвокат Мигран Погосян в беседе с корреспондентом агентства.