Սումգայիթյան հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի. նախագահ Սարգսյանը հարգանքի տուրք է մատուցել ողբերգության զոհերի հիշատակին 02/28/2019 16:19 | ԼՐԱՀՈՍ
Նախագահ Արմեն Սարգսյանն այսօր այցելել է Ծիծեռնակաբերդի բարձունք՝ ոգեկոչելու Սումգայիթի ողբերգական դեպքերի անմեղ զոհերի հիշատակը: Նախագահը ծաղկեպսակ է դրել անմեղ զոհերի հիշատակը հավերժացնող խաչքարի մոտ: Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:
«Այսօր համայն հայությամբ հիշում ենք 1988 թվականի փետրվարի 27-28-ի ոճրագործությունները: Ի պատասխան Արցախի հայ բնակչության խաղաղ ցույցերի, որոնք իրացնում էին ինքնորոշման իրենց իրավունքը, Խորհրդային Ադրբեջանի Սումգայիթ քաղաքում զանգվածային արյունոտ հաշվեհարդար կազմակերպվեց հայերի դեմ:
Ազգային թշնամանքի հողի վրա մեր հարյուրավոր հայրենակիցներ սպանվեցին, մյուսները ենթարկվեցին դաժան բռնությունների ու վայրագությունների, բռնի տեղահանվեցին իրենց բնակավայրից»,-նշել է նախագահ Սարգսյանը՝ հավելելով. «Սումգայիթյան հանցագործությունը վաղեմության ժամկետ չունի, և մենք պետք է ամեն ինչ անենք, որ այդ ահավոր հանցագործությունը խստորեն դատապարտվի միջազգային հանրության կողմից, արժանանա ճանաչման ու ճիշտ գնահատականի»:
Հանրապետության նախագահը Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում անմար կրակի մոտ հարգանքի տուրք է մատուցել նաև 1915թ. Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին:

Президент Армении: сумгаитское преступление не имеет срока давности, и мы должны сделать все для его международного осуждения и признания 02/28/2019 17:00 | Лента новостей
Президент Армении Армен Саркисян сегодня посетил мемориальный комплекс "Цицернакаберд" в Ереване, где воздал дань уважения памяти жертв трагических событий в Сумгаите.
Президент возложил венок к хачкару(крест-камень – Прим.ред.), увековечивающему память невинных жертв.
"Сегодня все армяне мира вспоминают злодеяния 27-28 февраля 1988 года. В ответ на мирные демонстрации армянского населения Арцаха, которые реализовывали свое право на самоопределение, в городе Сумгаит Азербайджанской ССР была организована массовая кровавая расправа над армянами. На почве национальной вражды были убиты сотни наших соотечественников, остальные подверглись жестокому насилию и зверствам и насильственной депортации", - отметил президент Саркисян.
Он добавил, что сумгаитское преступление не имеет срока давности, и мы должны сделать все, чтобы это ужасное злодеяние было строго осуждено международным сообществом и удостоилось признания и правильной оценки.Марина Григорян: Азербайджан в очередной раз заявляет миру, что не готов отказаться от политики геноцидаПрезидент Армении у вечного огня в Цицернакаберде также воздал дань уважения памяти жертв Геноцида армян 1915 года.