Մեր ռուս գործընկերները երեկ Բաքվում վառ արտահայտված հակահայկական ակցիայի մասնակից են դարձել. Արարատ Միրզոյան 02/27/2019 13:56 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանը հավատարիմ է մնում ղարաբաղյան հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ տարածաշրջանում ստեղծված իրողությունների հաշվառմամբ եւ միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների հիման վրա։ Այս մասին ասել է Հայաստանի Ազգային ժողովի նախագահ Արարատ Միրզոյանը՝ հանդես գալով ռուս սենատորների առջեւ։
Իր ելույթում Միրզոյանը մասնավորապես նշել է. «Վերոնշյալ մարդասիրական բաղադրիչը էլ ավելի հրատապ է դառնում մանավանդ այն օրերին, երբ ողջ աշխարհի հայերը հիշում են սումգաիթյան չարաբաստիկ ջարդի զոհերին, որը տեղի ունեցավ ավելի քան երեսուն տարի առաջ եւ դարձավ հայերի դեմ ուղղված ջարդերի մեկնակետը՝ սկիզբ դնելով լայնածավալ էթնիկ զտումների քաղաքականությանը։ Դա հանգեցրեց Բաքվից, Սումգաիթից, Կիրովաբադից եւ այլ քաղաքներից հայ բնակչության հեռանալուն։
Հարգելի գործընկերներ, ցանկանում եմ հատկապես ընդգծել, որ Հայաստանը հավատարիմ է մնում ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում ստեղծված իրողությունները, եւ միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների, մասնավորապես՝ ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի հիման վրա, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում, որը միակ ձեւաչափն է, որ միջազգային հանրույթի լեգիտիմ մանդատն ունի։ Այս համատեքստում կցանկանայի ընդգծել, որ մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի Դաշնության դերը որպես Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր։
Թանկագին գործընկերներ, ստիպված եմ ցավով փաստել, որ, չնայած մեր երկրների միջեւ դաշնակցային փոխգործակցության բարձր մակարդակին, ինչպես նաեւ ռուսական կողմի հետեւողական ջանքերին՝ ուղղված ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ լուծմանը, մեր որոշ ռուս գործընկերներ տառացիորեն երեկ դարձել են վառ արտահայտված հակահայկական ակցիայի մասնակիցներ, որն անցկացվել է Բաքվում եւ ուղղված էր տարածաշրջանում կայուն խաղաղության եւ կայունության խափանմանը։ Ավելին, արդարացի տարակուսանք է առաջացնում այդ միջոցառմանը ռուս-հայկական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամների մասնակցությունը»։

Мирзоян с трибуны Совфеда РФ: вызывает недоумение участие российских парламентариев в антиармянской акции в Баку 02/27/2019   14:18  |  Лента новостей
Участие членов российско-армянской межпарламентской комиссии в антиармянской акции, прошедшей в Баку, вызывает справедливое недоумение, заявил в среду спикер Национального Собрания Армении Арарат Мирзоян с трибуны Совета Федерации России.
"Вынужден с сожалением констатировать, что, несмотря на высокий уровень и союзническое взаимодействие между нашими странами, а также последовательные усилия российской стороны, направленные на мирное разрешение нагорно-карабахского конфликта, некоторые наши российские коллеги буквально вчера стали участниками ярко выраженной антиармянской акции, прошедшей в Баку и направленной на подрыв устойчивого мира и стабильности в регионе. Более того, вызывает справедливое недоумение участие в данном мероприятии членов российско-армянской межпарламентской комиссии", - отметил он.
В своем выступлении Арарат Мирзоян также отметил, что Армения остается приверженной исключительно мирному урегулированию карабахского конфликта с учетом сложившихся в регионе реалий и на основе основополагающих принципов международного права, в частности права народов на самоопределение, в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ – единственного имеющего легитимный мандат международного сообщества формата.
"В этом контексте, хотелось бы подчеркнуть, что мы высоко ценим роль Российской Федерации в качестве страны-сопредседателя Минской группы",- добавил он.
По словам Мирзояна, гуманитарная составляющая армяно-российских отношений становится еще более актуальной в дни, когда весь армянский народ вспоминает жертв произошедшей в феврале 1988 года сумгаитской резни.
“В эти дни армяне всего мира поминают жертв зловещей сумгаитской резни, которая произошла более тридцати лет назад и стала предтечей погромов, направленных против армян, положив начало политике полномасштабных этнических чисток. Это привело к массовому исходу армянского населения из Баку, Сумгаита, Кировабада и других городов", - напомнил он.