ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանի ելույթը ՌԴ ԴԺ Դաշնության խորհրդի 453-րդ նիստում 02/27/2019 15:22 | ԼՐԱՀՈՍ
«Հարգելի Վալենտինա Իվանի,
հարգելի ընկերներ,
նախեւառաջ թույլ տվեք շնորհակալություն հայտնել ջերմ ընդունելության եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդի լիագումար նիստում ելույթ ունենալու հնարավորության համար:
Հաճույքով կօգտվեմ այս հնարավորությունից` շարունակելու համար երկխոսությունը, որն ինտենսիվորեն իրականացվում է մեր պետությունների ղեկավարների մակարդակով, աջակցելու եւ ամրապնդելու այն մեր երկրների միջեւ երկկողմ միջխորհրդարանական համագործակցության մակարդակում եւ հնարավորինս նպաստելու շահագրգիռ նախարարությունների ու գերատեսչությունների, տարածաշրջանային վարչակազմերի, ինչպես նաեւ գործարար մակարդակում եւ ոչ պակաս կարեւոր` մարդասիրական ու մշակութային առումով հետագա արդյունավետ զարգացմանը:
Ուղղակի, անմիջական եւ անկեղծ երկխոսություն, որն ուղղված է փոխըմբռնման եւ փոխադարձ վստահության ամրապնդմանը, հնարավոր բոլոր հարցերի քննարկումներին, փոխշահավետ լուծումներ փնտրելուն եւ բացառապես բոլոր ուղղություններով համագործակցության զարգացմանը: Անկեղծ բարեկամական երկխոսություն, որն առանձնահատուկ նշանակություն է ստանում այն հանգամանքի լույսի ներքո, երբ իրենց լոբբիստական հետաքրքրությունները բավարարելու համար եւ մեր երկրների լրատվական դաշտում կասկածելի մանիպուլյացիաներ օգտագործելով՝ որոշ շրջանակների կողմից փորձ է արվում խեղաթյուրված ներկայացնել Հայաստանում տեղի ունեցող գործընթացները, կեղծ լույսի ներքո թյուրիմացություն եւ անորոշություն սերմանել՝ դրանով իսկ թուլացնելով մեր ընդհանուր դիրքերը միջազգային ասպարեզում եւ բարձրացնելով մեր պետությունների խոցելիությունն արտաքին մարտահրավերներին:
Ամենայն պատասխանատվությամբ ցանկանում եմ հայտարարել. նման փորձերն ավելի քան ապարդյուն են եւ ի սկզբանե դատապարտված են լիակատար ձախողման, քանի որ մեր դարավոր հարաբերությունների մեջ սեպ խրելն անհնար է, քանի որ մեր երկրների եւ ժողովուրդների մերձեցման երկարաժամկետ հիմքերը, նախադրյալներն ու պատճառները քաղաքական իրավիճակի եւ որոշ շրջանակների այսրոպեական նեղ շահադիտական հետաքրքրություններից վեր են կանգնած: Այս առումով ուզում եմ ընդգծել, որ միայն մենք ձեզ հետ միասին կարող ենք որոշել երկկողմ հարաբերությունների օրակարգը, եւ մենք կշարունակենք դա անել՝ ելնելով պատմականորեն ձեւավորված փոխադարձ հոգեւոր եւ մշակութային մտերմությունից, մեր ժողովուրդների համակրանքի ու բարեկամության, մեր պետությունների փոխադարձ երկարաժամկետ շահերից:
Եւ ղեկավարվելով այդ բարձր առաջնահերթություններով՝ ժողովրդի կամքով եւ պետության շահով, որպես Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահ՝ ես անհրաժեշտ եմ համարում Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Դաշնության խորհրդում եւս մեկ անգամ հնչեցնել եւ ամրագրել այն թեզը, որը բազմիցս մեր կողմից 2018 թ. ապրիլից սկսած ասվել է բոլոր մակարդակներում եւ տարբեր առիթներով. «Ռուսաստանի հետ հարաբերություններն առանձնահատուկ են Հայաստանի համար, Հայաստանը Ռուսաստանին համարել եւ համարում է իր ռազմավարական գործընկերը, մեր հարաբերությունների հետագա ամրապնդումը եւ այդ ճանապարհին հնարավոր խոչընդոտների հաղթահարումը մեր արտաքին քաղաքականության առաջնահերթություններից մեկն է»:
Այս ընկալումը, այս հայեցակարգն արտացոլված է ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից օրերս հաստատված կառավարության հնգամյա ծրագրում, ինչը, իհարկե, վերը նշվածի վառ վկայությունն է:
Հարգելի ընկերներ,
hայ-ռուսական համագործակցության առանցքային կողմերից մեկը, ընդհանուր առմամբ աշխարհում եւ մասնավորապես Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում, անվտանգության ապահովումն ու կայունության պահպանումն է: Մենք հանդես են գալիս հակամարտությունները ռազմական ճանապարհով լուծելու փորձերի դեմ եւ ողջունում մեր երկրագնդի վրա ամուր խաղաղության եւ կայունության հասնելուն ուղղված նախաձեռնությունները: Այս առումով, ավելի լայն փոխգործակցության լույսի ներքո վերջին շրջանի օրինակ կարող է լինել Սիրիայի Արաբական Հանրապետություն մեր մասնագետների խումբ ուղարկելը: Սիրիա վերջերս ուղարկված հայկական մարդասիրական առաքելությունը ծառայում է բացառապես խաղաղության եւ կայունության խթանմանը՝ օգնելով սիրիացի ժողովրդին հակամարտությունից տուժած շրջաններում վերականգնելու կենսագործունեությունը: Շնորհակալ ենք ռուսական կողմին Հայաստանի առաքելությանը լոգիստիկ աջակցության տրամադրման, ինչպես նաեւ վերջին տարիներին մեր մարդասիրական օգնությունն այդ երկիր ուղարկելու կազմակերպմանն աջակցելու համար:
Վերոնշյալ մարդասիրական բաղադրիչն ավելի արդիական է դառնում հատկապես այս օրերին, երբ աշխարհի հայերը հարգում են ավելի քան երեսուն տարի առաջ տեղի ունեցած Սումգայիթյան գազանաբարո կոտորածի զոհերի հիշատակը, որը դարձավ հայերի, ռուսների եւ հրեաների դեմ ուղղված ծրագրի նախերգանքը՝ սկիզբ դնելով լայնամասշտաբ էթնիկ զտումների քաղաքականությանը: Դա հանգեցրեց Բաքվի, Սումգայիթի, Կիրովաբադի եւ այլ քաղաքների հայ բնակչության զանգվածային արտագաղթին: Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը շատ առումներով բնական արձագանք էր հայ բնակչության ամբողջական ոչնչացման նպատակային քաղաքականությանը:
ուզում եմ հատուկ ընդգծել, որ Հայաստանը շարունակում է հավատարիմ մնալ Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը՝ հաշվի առնելով տարածաշրջանում ստեղծված իրավիճակը եւ հիմնվելով միջազգային իրավունքի հիմնարար սկզբունքների, մասնավորապես ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի վրա` ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահության շրջանակում՝ որպես միջազգային հանրության օրինական մանդատ ունեցող միակ ձեւաչափի: Այս համատեքստում կցանկանայի ընդգծել, որ մենք բարձր ենք գնահատում Ռուսաստանի Դաշնության դերը որպես Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր:
Հարգելի բարեկամներ,
պետք է ցավով արձանագրեմ, որ չնայած մեր երկրների միջեւ բարձր մակարդակի եւ դաշնակցային համագործակցությանը, ինչպես նաեւ Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորմանն ուղղված ռուսական կողմի հետեւողական ջանքերին՝ ռուսաստանցի մեր որոշ գործընկերներ բառացիորեն երեկ դարձան վառ արտահայտված հակահայկական միջոցառման մասնակիցներ Բաքվում՝ ուղղված տարածաշրջանում խաղաղության եւ կայունության խաթարմանը: Ավելին, արդարացի տարակուսանք է առաջացնում այս միջոցառմանը ռուս-հայկական միջխորհրդարանական հանձնաժողովի անդամների մասնակցությունը:
Միաժամանակ մեր միջխորհրդարանական հարաբերություններում կարեւոր դեր է խաղում եւ առանցքային օղակ է Հայաստանի Հանրապետության Ազգային ժողովի եւ Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի միջեւ համագործակցության հանձնաժողովը: Տարիներ շարունակ հանձնաժողովն արդյունավետ հարթակ է ծառայել խորհրդարանականների, փորձագետների, երկու երկրների գործարար համայնքի ներկայացուցիչների կառուցողական երկխոսության համար: Այսօր մենք հանձնաժողովին կարող ենք նոր լիցք հաղորդել եւ պատրաստել դրա թարմացված օրակարգը:
չեմ կարող չընդգծել բազմակողմ ռազմական համագործակցության եւ տնտեսական ինտեգրման ուղղությունները՝ ամրապնդված միջազգային ռազմաքաղաքական եւ տնտեսական կազմակերպություններում՝ Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպությունում եւ Եվրասիական տնտեսական միությունում մեր երկրների մասնակցությամբ:
Հատկանշական է, որ Հայաստանի Ազգային ժողովում հենց իշխող մեծամասնության նախաձեռնությամբ ստեղծվեց նոր՝ ԱԺ տարածաշրջանային եւ եվրասիական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովը: Հանձնաժողովը, ի թիվս այլ հարցերի, կզբաղվի Եվրասիական տնտեսական միության անդամ երկրների օրենսդրության ներդաշնակեցմամբ, եւ սա եւս մեկ ծանրակշիռ օրինակ է, որը, ի դեպ, կարող է մեծապես ծառայել ԵԱՏՄ անդամ մյուս երկրների համար:
2019 թվականի հունվարի 1-ից մեր երկիրը նախագահում է Եվրասիական տնտեսական միության մարմիններում: Հայաստանի նախագահության առաջնահերթությունները, որոնք ներկայացված են Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ, Եվրասիական բարձրագույն տնտեսական խորհրդի նախագահ Նիկոլ Փաշինյանի՝ 2019 թվականի հունվարի 25-ին ԵՎՐԱԶԵՍ-ի անդամ պետությունների ղեկավարներին ուղղված ուղերձում, ներառում է այնպիսի ուղղություններ, ինչպիսիք են էներգետիկ ոլորտը, եվրասիական տրանսպորտային ենթակառուցվածքի դիվերսիֆիկացումը, տնտեսության բարձր տեխնոլոգիական հատվածի զարգացումը եւ միության թվային օրակարգի լիարժեք իրականացումը, ֆինանսական հատվածի աճի եւ կայունության ապահովումը:
Վերը նշվածի լույսի ներքո կցանկանայի նշել, որ երկկողմ հայ-ռուսական տնտեսական համագործակցությունը հաջողությամբ զարգանում է նաեւ միջտարածաշրջանային մակարդակով՝ Հայաստանի գրեթե բոլոր մարզերի եւ Ռուսաստանի Դաշնության շուրջ 70 սուբյեկտների մասնակցությամբ: Այնուամենայնիվ, համոզված եմ, որ մենք ապակենտրոնացված արգասաբեր համագործակցության հետագա զարգացման համար չօգտագործված զգալի ներուժ ունենք:
Ամփոփելով՝ կարելի է վստահությամբ ասել, որ կան բոլոր նախադրյալները հայ-ռուսական հարաբերություններին նոր իմաստ եւ բովանդակություն հաղորդելու համար` հիմնված փոխադարձ հարգանքի, փոխըմբռնման, փոխշահավետության եւ մշակութային ընդհանրությունների վրա՝ դառնալով մեր ռազմավարական գործընկերության ակնառու օրինակ: Դրա համար մեր երկու պետությունները պետք է բոլոր հնարավոր ջանքերը գործադրեն: Սա երկկողմանի երթեւեկության փողոց է եւ այստեղ մեր առջեւ համատեղ ինտենսիվ ու պատասխանատու աշխատանքի համար լայն դաշտ է բացվում:
Եզրափակելով ելույթս՝ մեր պատվիրակության անունից ցանկանում եմ եւս մեկ անգամ շնորհակալություն հայտնել Ձեզ՝ Վալենտինա Իվանի, Դաշնության խորհրդի հարգելի անդամներին՝ ջերմ ընդունելության եւ հյուրընկալության համար: Հուսով եմ, որ իմ այցը եւ ձեր ջերմ ընդունելությունը կդառնա երկու պետությունների հետաքրքրությունների շրջանակում մեր հարաբերությունների անխախտելիության եւս մեկ հաստատում:
Շնորհակալություն ուշադրության համար»,-ասել է ՀՀ ԱԺ նախագահ Արարատ Միրզոյանը: Այս մասին տեղեկացնում է՝ ՀՀ ԱԺ հանրային կապերի վարչությունը:

Выступление спикера парламента Армении Араратa Мирзояна на 453-м заседании Совета Федерации ФС РФ 02/27/2019   15:36  |  Лента новостей
“Уважаемая Валентина Ивановна!
Прежде всего, позвольте поблагодарить Вас за теплый прием и предоставленную возможность выступить на пленарном заседании Совета Федерации Федерального Собрания Российской Федерации.
Я с удовольствием воспользуюсь этой возможностью, чтобы продолжить диалог, который интенсивно ведется на уровне руководителей наших государств, поддержать и укрепить его по линии двустороннего межпарламентского сотрудничества наших стран, и всячески способствовать дальнейшему наращиванию плодотворного сотрудничества между заинтересованными министерствами иведомствами, региональными администрациями, а также на деловом уровне, и что не менее важно – в гуманитарном и культурном плане.
Прямой, непосредственный и искренний диалог, направленный на укрепление взаимопонимания и взаимного доверия, обсуждения всевозможных вопросов, поиски взаимовыгодных решений и развитие сотрудничества по всем без исключений направлениям. Искренний дружеский диалог, который приобретает особую важность в свете того обстоятельства, что в угоду своим лоббистским интересам и с использованием сомнительных манипуляций в медиа-пространстве наших стран некоторыми кругами предпринимаются попытки представить процессы, происходящие в Армении в искаженном, ложном свете, посеять непонимание н неопределенность, тем самым ослабляя также наши общие позиции на международной арене и увеличивая уязвимость наших государств перед лицом внешних вызовов.
Со всей ответственностью хочу заявить: подобные попытки более чем тщетны и изначально обречены на полный провал, потому что вбить клин в наши многовековые отношения невозможно. Потому что вневременные основания, предпосылки и причины близости наших стран и народов стоят выше политической конъюнктуры и сиюминутных узкокорыстных интересов определенных кругов. В этой связи хочу подчеркнуть, что только мы с вами можем определять повестку наших двусторонних отношений, и мы будем продолжать делать это, исходя из исторически сложившейся взаимной духовной и культурной близости, симпатии и дружбы наших народов и обоюдных долгосрочных интересов наших государств.
И руководствуясь этим высшим приоритетом – волею народа и интересами государства, как председатель Национального Собрания Республики Армения я считаю необходимым в Совете Федерации Федерального Собрания Российской Федерации еще раз озвучить и закрепить тот тезис, который неоднократно высказывался нами на всех уровнях и по разным случаям начиная с апреля 2018 года: “Отношения с Россией являются особенными для Армении, Армения считала и считает Россию своим стратегическим партнером, дальнейшее укрепление наших отношений и преодоление возможных барьеров на этом пути является одним из приоритетов нашей внешней политики”.
Это восприятие, эта концепция, отражена в утвержденной на днях Национальным Собранием Армении пятилетней программе правительства, что, конечно же, является ярким подтверждение вышесказанному.
Одним из ключевых аспектов армяно-российского сотрудничества является обеспечение безопасности и сохранение стабильности в мире в целом и в регионе Южного Кавказа в частности. Мы выступаем против попыток разрешения конфликтов военным путем и приветствуем инициативы, направленные на достижение устойчивого мира и стабильности на нашей планете. В этом плане в свете более широкого взаимодействия недавним примером может служить отправка группы наших специалистов в Сирийскую Арабскую Республику. Армянская гуманитарная миссия, котор a я недавно была отправлена в Сирию, служит исключительно целям продвижения мира и стабильности, помогая сирийскому народу в восстановлении жизнедеятельности в районах, пострадавших от конфликта. Благодарны российской стороне за логистическую поддержку армянской миссии, а также за содействие в организации доставки нашей гуманитарной помощи в эту страну в течение последних лет.
Вышеуказанная гуманитарная составляющая становится еще более актуальной, особенно в эти дни, когда армяне всего мира поминают жертв зловещей сумгаитской резни, которая произошла более тридцати лет назад и стала предтечей погромов, направленных против армян, русских и евреев, положив начало политике полномасштабных этнических чисток. Это привело к массовому исходу армянского населения из Баку, Сумгаита, Кировабада и других городов. Нагорно-Карабахский конфликт во многом явился естественной реакцией на целенаправленную политику полного истребления армянского населения.
Уважаемые коллеги, хочу особо подчеркнуть, что Армения остается приверженной исключительно мирному урегулированию Нагорно-Карабахского конфликта с учетом сложившихся в регионе реалий и на основе основополагающих принципов международного права, в частности права народов на самоопределение, в рамках сопредседательства Минской группы ОБСЕ – единственного, имеющего легитимный мандат международного сообщества формата. В этом контексте   хотелось бы подчеркнуть, что мы высоко ценим роль Российской Федерации в качестве страны-сопредседателя Минской группы.
Дорогие друзья, вынужден с сожалением констатировать, что, несмотря на высокий уровень и союзническое взаимодействие между нашими странами, а также последовательные усилия российской стороны, направленные на мирное разрешение Нагорно-Карабахского конфликта, некоторые наши российские коллеги буквально вчера стали участниками ярко выраженной антиармянской акции, прошедшей в Баку и направленной на подрыв устойчивого мира и стабильности в регионе. Более того, вызывает справедливое недоумение участие в данном мероприятии членов российско-армянской межпарламентской комиссии.
Между тем, важнейшую роль в наших межпарламентских отношениях играет и ключевым звеном является Комиссия по сотрудничеству между Национальным Собранием Республики Армения и Федеральным Собранием Российской Федерации. На протяжении многих лет Комиссия служила эффективной платформой для конструктивного диалога парламентариев, экспертов, представителей делового сообщества двух стран. Сегодня мы можем придать работе Комиссии новый импульс и подготовить ее обновленную повестку.
Не могу не отметить направления многостороннего военного сотрудничества и экономической интеграции, подкрепленные участием наших стран в международных военно-политических и экономических организациях – Организации Договора о Коллективной Безопасности и Евразийском Экономическом Союзе.
Примечательно, что по инициативе именно правящего большинства в Национальном Собрании Армении сформирована новая постоянная комиссия – Комиссия по вопросам региональной и евразийской интеграции. Комиссия в числе прочих вопросов будет заниматься гармонизацией законодательств   стран-членов Евразийского Экономического Союза и это еще один весомый пример, который, кстати, в большой степени может служить образцом для других стран-членов ЕАЭС.
С 1 января 2019 года наша страна председательствует в органах Евразийского Экономического Союза. Приоритеты председательства Армении, представленные в обращении Премьер-министра Армении, председателя Высшего Евразийского Экономического Совета Никола Пашиняна к главам государств-членов ЕАЭС от 25 января 2019 года, включают в себя такие направления, как энергетическая отрасль, диверсификация евразийской транспортной инфраструктуры, развитие высокотехнологичных секторов экономики и полноценная реализация цифровой повестки Союза, обеспечение роста и устойчивости финансового сектора.
В свете всего вышесказанного хочу отметить, что двустороннее армяно-российское экономическое сотрудничество успешно развивается и на межрегиональном уровне с участием практически всех областей Армении и около 70 субъектов Российской Федерации. Тем не менее убежден, что у нас имеется значительный незадействованный пока потенциал для дальнейшего развития децентрализованного плодотворного сотрудничества.
Суммируя, можно с уверенностью констатировать: есть все предпосылки, чтобы армяно-российские отношения наполнились новым смыслом и содержанием, основанным на взаимоуважении, взаимопонимания, взаимовыгоды и общности культурных кодов, став наглядным примером нашего стратегического партнерства. Для этого оба наши государства должны приложить все возможные усилия. Это улица с двусторонним движением и здесь перед нами открывается широкое поле для совместной интенсивной и ответственной работы.
Завершая свое выступление, хочу от имени нашей делегации еще раз поблагодарить Вас, Валентина Ивановна, уважаемые члены Совета Федерации за радушный прием и гостеприимство. Надеюсь, что мой визит и ваш сердечный прием станут еще одним подтверждением незыблемости наших отношений в интересах обоих государств.