Սամվել Բաբայանը հաշվառումից հանվել է իր դիմումի համաձայն՝ 2006 թվականին. ԱՀ պարզաբանումը 02/26/2019 15:41 | Քաղաքական
Արցախի Հանրապետության ոստիկանությունը պարզաբանում է տարածել Սամվել Բաբայանի՝ իրեն Արցախի քաղաքացիությունից զրկելու մասին հայտարարության կապակցությամբ։
Պարզաբանման մեջ նշվում է.
«Հաշվի առնելով զանգվածային լրատվության միջոցների կողմից կատարված հարցումները և հարցի հանրային հնչեղությունը՝ հայտնում ենք, որ Սամվել Անդրանիկի Բաբայանին Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրում վերահաշվառելու վերաբերյալ Սամվել Բաբայանի լիազորված անձի դիմումին Արցախի Հանրապետության ոստիկանության կողմից տրվել է գրավոր պատասխան, որում, մասնավորապես, նշվում է.
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրը վարելու հետ կապված հարաբերությունները կարգավորվում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքի 7-րդ հոդվածով, որի 2-րդ մասի համաձայն լիազոր մարմինը պատասխանատու է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրը Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտրական օրենսգրքի պահանջներին համապատասխան վարելու և կազմելու համար: Նույն հոդվածի 1-ին մասի համաձայն Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրում ընդգրկվում են Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության որևէ համայնքում հաշվառված և ընտրելու իրավունք ունեցող Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության քաղաքացիները:
Քանի որ 2006 թվականի սեպտեմբերի 11-ին Սամվել Անդրանիկի Բաբայանը իր դիմումի համաձայն հանվել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության Ստեփանակերտ քաղաքի Մամիկոնյան փողոցի շենք 19 բնակարան 10 հասցեի հաշվառումից՝ Հայաստանի Հանրապետության Երևան քաղաքում հաշվառվելու համար (տես նկարում) և նույն ամսվա սեպտեմբերի 15-ին հաշվառվել Երևան քաղաքի Կենտրոն վարչական շրջանի Նալբանդյան փողոցի շենք 21 բնակարան 3 հասցեում (նշված հասցեում հաշվառված է առ այսօր), ուստի վերջինս ընդգրկված չէ Արցախի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրում, այլ ընդգրկված է Հայաստանի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրում (տես նկարում):
Ելնելով վերոգրյալից, Սամվել Անդրանիկի Բաբայանը, ցանկության դեպքում կարող է դիմել Արցախի Հանրապետության ոստիկանության համապատասխան անձնագրային ծառայություն՝ Արցախի Հանրապետության որևէ համայնքում հաշվառվելու համար: Արցախի Հանրապետությունում հաշվառվելու դեպքում նա վերոհիշյալ օրենսգրքի ուժով կընդգրկվի Արցախի Հանրապետության ընտրողների ռեգիստրում»:

Полиция Арцаха: Самвел Бабаян снят с регистрации в НКР в 2006 году на основании собственного заявления 02/26/2019   17:16  |  Политика
Полиция Арцаха выступила с разъяснениями по поводу заявления бывшего министра обороны Нагорно-Карабахской Республики Самвела Бабаяна о лишении его гражданства НКР.
В сообщении отмечается, что Полицией Республики Арцах был предоставлен письменный ответ на заявление уполномоченного лица Самвела Бабаяна по поводу перерегистрации Самвела Бабаяна в регистре избирателей НКР.
В частности, как отметили в ведомстве, в ответе указывается, что отношения, связанные с ведением регистра избирателей НКР регулируются ст. 7 Избирательного кодекса НКР, и, согласно части 2 данной статьи, уполномоченный орган является ответственным за ведение и составление регистра избирателей в соответствии с требованиями Избирательного кодекса НКР.
«Согласно части 1 данной статьи, в регистр избирателей Нагорно-Карабахской Республики включают граждан НКР, прописанных в какой-либо общине Нагорно-Карабахской Республики и обладающих избирательным правом»,- пояснили в ведомстве.
В Полиции также отметили, что ввиду того, что 11 сентября 2006 года Самвел Андраникович Бабаян по собственному заявлению был снят с учета по адресу г. Степанакерт (НКР), улица Мамиконяна, дом 19, квартира 10 для регистрации в городе Ереване (Республика Армения) и 15 сентября был прописан по адресу улица Налбандяна, дом 21, квартира 3 в ереванском административном районе Кентрон (зарегистрирован по данному адресу и по сей день), последний был включен не в регистр избирателей Республики Арцах, а в регистр избирателей Республики Армения.
"Исходя из вышеизложенного, Самвел Андраникович Бабаян при желании может обратиться в соответствующую паспортную службу Республики Арцах для регистрации в любой общине НКР. В случае регистрации в Республике Арцах он в силу  вышеупомянутого закона будет включен в регистр избирателей Республики Арцах", - отмечается в заявлении ведомства.