Զոհրաբ Մնացականյանն ու Մասիս Մայիլյանը տեսակետներ են փոխանակել ԼՂ հիմնահարցի խաղաղ կարգավորման գործընթացի շուրջ 02/26/2019 11:08 | ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավար Զոհրաբ Մնացականյանը հանդիպել է Արցախի ԱԳ նախարար Մասիս Մայիլյանի հետ:
Ինչպես հայտնեցին ՀՀ ԱԳՆ լրատվության և հանրային դիվանագիտության վարչությունից, գործընկերները բարձր են գնահատել պարբերաբար անցկացվող երկկողմ հանդիպումները և ընդգծել են իրենց պատրաստակամությունը՝ խթանելու երկու արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների միջև տարբեր ոլորտներում խորհրդակցությունների անցկացումը:
Այս օրերին լրացող Ղարաբաղյան շարժման 31-ամյակի լույսի ներքո զրուցակիցներն անդրադարձել են դրա ակունքներին՝ ընդգծելով, որ այն ուղղված էր Արցախի ժողովրդի հիմնարար ազատությունների ու մարդու իրավունքների, իր հայրենիքում ապրելու և ազատ արարելու անբեկանելի իրավունքի պաշտպանությանը:
Նախարար Մնացականյանը ներկայացրել է Դավոսում Հայաստանի վարչապետի և Ադրբեջանի նախագահի, Փարիզում Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի և համանախագահների հետ, ինչպես նաև վերջերս եռանախագահների՝ Երևան կատարած այցի մանրամասները:

Мнацаканян и Маилян обменялись мнениями вокруг процесса мирного урегулирования карабахской проблемы 02/26/2019 11:29 | Карабахский конфликт
Министр иностранных дел Армении Зограб Мнацаканян 25 февраля встретился с главой МИД Республики Арцах Масисом Маиляном. Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Коллеги высоко оценили периодически проводимые двусторонние встречи, выразив готовность стимулировать проведение консультаций между внешнеполитическими ведомствами двух республик в различных сферах.
В свете 31-летия Карабахского движения собеседники коснулись его истоков, подчеркнув, что оно было нацелено на защиту основополагающих прав и свобод населения Арцаха, защиту неоспоримого права жить и созидать на своей Родине.
Министр Мнацканян представил подробности встречи премьер-министра Армении и президента Азербайджана в Давосе. Глава МИД Армении также рассказал о своей встрече с министром иностранных дел Азербайджана и сопредседателями МГ ОБСЕ в Париже, а также о недавнем визите посредников в Ереван.