Յուրի Խաչատուրովի պաշտպանն այսօր կբողոքարկի գործին ծանոթանալու 50-օրյա ժամկետը 02/26/2019   11:47  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀԱՊԿ նախկին քարտուղար Յուրի Խաչատուրովի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց, որ այսօր կբողոքարկեն գործին ծանոթանալու համար նախատեսված հիսունօրյա ժամկետը. «Գործին ծանոթանալիս ակնհայտ է դառնում, որ մեկ օրվա ընթացքում մեկ հատորից ավել հնարավոր չէ նայել, որովհետեւ ծանոթանալը զուտ մեխանիկական գործողություն չէ»։
Պաշտպանը նշեց, որ պատրաստվում են բողոքարկել նաեւ քննիչի որոշումը՝ իրենց հասկանալի լեզվով քրեական գործի նյութերի չտրամադրումը, որովհետեւ, ըստ պաշտպանական կողմի, Յուրի Խաչատուրովը անձամբ զրկված է իր պաշտպանությունն իրականացնելու հնարավորությունից. «Ես, որպես պաշտպան, կարող եմ իմ դիրքորոշումը հայտնել, բայց քրեական գործի եւ պաշտպանության իրավունքի ամբողջական իրացում տեղի է ունենում միայն այն ժամանակ, երբ քրեական գործը քննարկվում է պաշտպանյալի հետ, իսկ այս դեպքում բավականին շատ փաստական հանգամանքներ են ներառված, որոնց՝ Խաչատուրովի ծանոթ չլինելու պարագայում, անգամ քննարկումն է առարկայազուրկ դառնում»։
Մեր դիտարկմանը, որ Յուրի Խաչատուրովը, նախկինում լինելով բարձրաստիճան պաշտոնյա, ամեն դեպքում պետք է տիրապետեր պետական լեզվին, Պողոսյանը նշեց, որ օրենսդրական նման պահանջ չի եղել, եւ ինքը այդ մասով որեւէ խնդիր չի տեսնում. «Չմոռանանք, որ Խաչատուրովը ծնվել է Վրաստանում, կրթություն, այդ թվում՝ բարձրագույն սպայական, ստացել այնտեղ, ապա նաեւ՝ ԽՍՀՄ այլ երկրներում, եւ 1991-92 թթ ՀՀ բարձրագույն իշխանության հրավերով եւ իր սեփական նախաձեռնությամբ է վերադարձել Հայաստան եւ մասնակցել պատերազմական գործողություններին։ Հայերեն բանավոր խոսքին նա տիրապետել է, իսկ գրավորի անհրաժեշտությունը, արդեն բանակային ներքին կառուցվածքով պայմանավորված, չի եղել»։ Պաշտպանը սա նորմալ եւ բնական է համարում։
Ինչպես հայտնել էինք ավելի վաղ, ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունում քննվող քրեական գործով նախաքննության ընթացքում ձեռք բերված ապացույցների բավարար համակցության հիման վրա 2018 թվականի հուլիսի 26-ին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 300.1-ին հոդվածի 1-ին մասով այլ անձանց հետ նախնական համաձայնությամբ տապալել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական կարգը տապալելու համար: Վերջինս մեղադրանքը չի ընդունում։
Հիշեցնենք, որ այս քրեական գործով մեղադրյալներ են նաեւ ՀՀ 2-րդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանը, պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանը եւ ԱԱԽ նախկին քարտուղար Արմեն Գևորգյանը։
19:00 30/10/2018  |  ԼՐԱՀՈՍ«Խաչատուրովի հարցը որոշվելու է ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ղեկավարների մակարդակով». ՌԴ-ում ՀՀ դեսպան
15:58 07/09/2018  |  ՀարցազրույցԱպրիլյան պատերազմի ընթացքում Յուրի Խաչատուրովը շուրջօրյա գտնվել է հրամանատարական կետում. Գեներալ Արիս Բրուտյան
19:42 09/08/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՅուրի Խաչատուրովին փոխարինողի անունը դեռևս չի քննարկվել. այս պահին նա շարունակում է իր գործունեությունը
15:41 04/08/2018  |  ՔաղաքականՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Յուրի Խաչատուրովը վերադարձել է Մոսկվա և անցել պարտականությունների կատարմանը
23:56 29/07/2018  |  ՄեկնաբանությունՄարտնչող ամբիցիոզ քաղաքական անգրագիտության արդյունքում Հայաստանի վրա հարձակման դեպքում ՀԱՊԿ-ը որեւէ պարտավորություն չի կրի

Защита Юрия Хачатурова сегодня обжалует сроки ознакомления с материалами дела 02/26/2019   12:33  |  Криминальная хроника
Защита бывшего генерального секретаря ОДКБ Юрия Хачатурова сегодня обжалует 50-дневный срок, отведенный на ознакомление с материалами дела. Об этом “ФактИнфо” сообщил адвокат экс-генсека Мигран Погосян.
“При ознакомлении с делом становится ясно, что за день невозможно прочесть более одного тома, так как ознакомление – это не сугубо механический процесс”, - заявил он.
Адвокат отметил, что собирается обжаловать решение следователя, не предоставившего им материалы уголовного дела на понятном им языке, поскольку, по словам стороны защиты, Юрий Хачатуров лично лишен возможности осуществлять свою защиту.
“Я как защитник могу высказать свою позицию, однако полная реализация права на защиту имеет место тогда, когда уголовное дело рассматривается вместе с подзащитным, а данный случай вбирает в себя довольно много фактических данных, и в условиях неознакомления Хачатурова с ними, даже обсуждение лишается всякой предметности”, - пояснил адвокат.
На суждение агентства о том, что Юрий Хачатуров, в бытность свою высокопоставленным чиновником, в любом случае должен был владеть государственным языком, адвокат отметил, что подобного законодательного требования не было,  и он в этой связи не видит каких-либо проблем.
“Давайте не забывать о том, что Хачатуров родился в Грузии, где получил образование, в том числе высшее офицерское, а затем продолжил учебу в других странах СССР, и в 1991-1992гг. по приглашению высшего руководства Армении и по собственной инициативе приехал в Армению и участвовал в военных  действиях. Он владел разговорным армянским языком. Что касается письменной речи, то необходимости овладения ею ввиду внутренней армейской структуры не было”, - сказал он.
Как ранее сообщило агентство, на основании совокупности доказательств, добытых
в ходе предварительного следствия по уголовному делу касательно событий 1-2 марта 2008 года в Ереване, расследуемому Специальной следственной службой Армении,  26-го июля 2018 года Юрию Хачатурову было предъявлено обвинение по части 1 статьи 300.1("Свержение конституционного строя") УК Армении. Хачатуров не признает вину в инкриминируемом ему деянии.Предварительное следствие по уголовному делу в отношении Кочаряна, Оганяна, Хачатурова и Геворкяна завершеноНапомним, по  данному уголовному делу обвиняемыми проходят также второй президент Армении Роберт Кочарян, бывший министр обороны  РА Сейран Оганян и экс-секретарь Совета безопасности РА Армен Геворкян.