Պարզվել է Դիլիջան քաղաքում հնչած կրակոցների հանգամանքները 02/25/2019   12:32  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչության Դիլիջանի քննչական բաժնում ձեռնարկված մեծածավալ քննչական և դատավարական գործողությունների արդյունքում պարզվել են Դիլիջան քաղաքում հնչած կրակոցների դեպքի մի շարք հանգամանքներ: Մեղադրանք է առաջադրվել մեկ անձի:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2019 թվականի փետրվարի 20-ին մի խումբ  անձինք, Իջևան-Դիլիջան-Սևան մայրուղուց «Դիլիջան ազգային պարկ» ՊՈԱԿ-ի վարչական շենք տանող ավտոճանապարհին, ապօրինի պահվող 5,45 մմ տրամաչափի ինքնաձիգից կրակահերթ են արձակել Տավուշի մարզի՝ 1979թ. ծնված բնակչի  կողմից վարվող «Lexus GX 470» մակնիշի ավտոմեքենայի ուղղությամբ, վնասել այն, սակայն իրենց կամքից անկախ հանգամանքներում հանցագործությունն ավարտին չեն հասցրել և դիմել են փախուստի:
Դեպքի առթիվ Դիլիջանի քննչական բաժնում հարուցված քրեական գործով ձեռնարկված մեծածավալ քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում պարզվել են դեպքի մի շարք հանգամանքներ, ենթադրյալ հանցագործություն կատարած անձանցից  մեկի ինքնությունը, ով Դիլիջան քաղաքի բնակիչ է՝ ծնված 1988թ.:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ Դիլիջան քաղաքի 31-ամյա բնակչին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 34-104-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 7-րդ կետով և 235-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց  է ընտրվել կալանավորումը:
Նախաքննությունը շարունակվում է: Ձեռնարկվում են անհրաժեշտ քննչական և դատավարական այլ գործողություններ՝ դեպքի բոլոր հանգամանքները, դեպքի հետ առնչություն ունեցող անձանց շրջանակը պարզելու ուղղությամբ: Այս մասին տեղեկացանք՝  ՀՀ քննչական կոմիտեի դեպարտամենտի
տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից։
10:39 25/02/2019  |  Քրեական խրոնիկոնԿրակոցներ Էրեբունիում. ոստիկանները պարզել են դեպքի հետ առնչություն ունեցող անձանց շրջանակը
11:25 11/01/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՀրազենային վնասվածքով հոսպիտալ է տեղափոխվել 21-ամյա քաղաքացի
15:40 22/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԿրակոցով վնասել է բանկի ապակին
15:52 04/09/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԱնզգուշորեն կրակել է իր ոտքին
18:06 23/08/2018  |  Քրեական խրոնիկոնԻնքնաշեն կրակող սարքից կրակոց է արձակվել. տղամարդը վիրավորվել է

СК Армении выяснил обстоятельства стрельбы в Дилижане 02/25/2019 13:04 | Криминальная хроника
Следствие установило ряд обстоятельств инцидента со стрельбой в городе Дилижане. Обвинение предъявлено одному человеку.
Инцидент произошел 20-го февраля с.г. на трассе Иджеван-Дилижан-Севан, ведущей к административному зданию ГНКО "Дилижанский национальный парк".
Как сообщает пресс-служба Следственного комитета Армении, группа лиц открыла огонь из автомата калибра 5,45 мм по автомобилю марки "Lexus GX 470", за рулем которого находился житель Тавушской области 1979 года рождения, повредив машину.
Однако, как отмечается в сообщении, злоумышленники по не зависящим от их воли обстоятельства не смогли довести преступление до конца и обратились бегство.
По факту возбуждено уголовное дело. Установлены ряд обстоятельств, личность одного из предполагаемых преступников. Им оказался житель Дилижана 1988 года рождения. По совокупности добытых доказательств 31-летнему жителю Дилижана предъявлено обвинение по пункту 7 части 2 статьи 34-104("Покушение на убийство, совершенное группой лиц или организованной группой") и части 1 статьи 235("Незаконные приобретение, сбыт, хранение, перевозка или ношение оружия, боеприпасов, взрывчатых веществ или взрывных устройств") Уголовного кодекса РА. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу.
"Предварительное следствие продолжается. Предпринимаются необходимые следственные и иные процессуальные действия, направленные на установление всех обстоятельств произошедшего и круга лиц, причастных к инциденту", - отмечается в сообщении.