Պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանի վերաբերյալ գործը կքննի դատավոր Մեսրոպ Մակյանը 02/23/2019   12:19  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ Աժ պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանի գործը մուտք է եղել Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարան եւ մակագրվել  դատավոր Մեսրոպ Մակյանին: Այս մասին «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ «Դատալեքս» դատական-տեղեկատվական համակարգից։ Մեղադրական եզրակացության համաձայն՝ Էդուարդ Բաբայանին մեղադրանք է առաջադրվել այն բանի համար, որ նա 2018թ․ հուլիսի 2-ին Երևան քաղաքի Միկոյան փողոցի 51 հասցեում գտնվող «Օլիմպավան» մարզական համալիրի հանդիպումների դահլիճում հարվածներ է հասցրել բռնցքամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնության ոսկե մեդալակիր Նիկոլայ Հարությունովի հորը՝ Վյաչեսլավ Հարությունովին՝ առողջությանը դիտավորությամբ պատճառելով ծանր վնաս։
«Փաստինֆո»-ի հաղորդմամբ՝ ի սկզբանե  Էդուարդ Բաբայանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով` ծանր մարմնական վնասվածքի պատճառում մի խումբ անձանց կողմից։ 2018 թվականի հուլիսին Քննչական կոմիտեն հայտարարեց, որ գործն ուղարկել են ՀՔԾ, քանի որ «ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել քաղաքացու նկատմամբ կիրառված բռնությանը ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ»։
Հատուկ քննչական ծառայությունում կատարված քննության արդյունքում մեղադրանքը փոխվեց եւ մեղադրանք առաջադրվեց միայն ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով, այն է` ծանր մարմնական վնասվածք պատճառելը՝ մասնակիցների շրջանակը սահմանափակելով միայն Էդուարդ Բաբայանով։
Նշենք, որ Էդուարդ Բաբայանը համարվել է Գագիկ Ծառուկյանի թիկնապահը եւ մշտապես նրան ուղեկցել հանդիպումների ժամանակ։ Քննության ընթացքում Էդուարդ Բաբայանը սակայն ներկայացել է որպես Գագիկ Ծառուկյանի խորհրդական։ Իսկ հարուցված քրեական գործն էլ չխանգարեց, որ նա առաջադրվի որպես պատգամավորի թեկնածու եւ ընտրվի պատգամավոր։

Дело в отношении депутата парламента Армении Эдуарда Бабаяна дошло до суда 02/23/2019   12:50  |  Криминальная хроника
Дело в отношении депутата Национального Собрания от фракции “Процветающая Армения” Эдуарда Бабаяна завизировано на имя судьи суда общей юрисдикции города Еревана Месропа Макяна. Об этом "ФактИнфо" стало известно из сообщения на портале судебной информационной системы DataLex.
В кратком изложении обвинительного заключения отмечается, что обвинение Эдуарду Бабаяну предъявлено за то, что он 2-го июня 2018 года в конференц-зале спортивного комплекса “Олимпаван”, расположенного на улице Микояна в Ереване, нанес Вячеславу Арутюнову удары, умышленно причинив ему тяжкий вред здоровью.
Как ранее сообщало "ФактИнфо", изначально Эдуарду Бабаяну было предъявлено обвинение по пункту 6 части 2 статьи 112(“Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, совершенное группой лиц”) УК РА. В июле 2018 года Следственный комитет сообщил, что дело направлено в Специальную следственную службу, поскольку “в результате предпринятых мероприятий были добыты данные о возможной причастности депутата НС Гагика Царукяна к применению насилия в отношении гражданина”.
В результате проведенного в ССС расследования обвинение было  изменено и предъявлено только по части 1 статьи 112(“Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, совершенное группой лиц”) Уголовного кодекса РА;  круг участников ограничился лишь Эдуардом Бабаяном.
Эдуард Бабаян считался телохранителем Гагика Царукяна и постоянно сопровождал его в ходе встреч. В ходе расследования Эдуард Бабаян, однако, представился советником президента Национального олимпийского комитета(НОК) Гагика Царукяна. А возбужденное уголовное дело не помешало ему баллотироваться в парламент и стать депутатом.Полномочия депутата НС Армении Эдуарда Бабаяна будут прекращены в случае лишения его свободы, неприкосновенность на него не распространяется - юристВ случае лишения Эдуарда Бабаяна свободы, его депутатские полномочия будут прекращены.