Նարեկ Սարգսյանի` Հայաստան արտահանձման գործում որեւէ տեղաշարժ չկա 02/21/2019   13:15  |  Քրեական խրոնիկոն
Հայաստանի երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եղբորորդու` Նարեկ Սարգսյանի` Հայաստան արտահանձման գործում որեւէ տեղաշարժ չկա: Այս մասին «Փաստինֆո»-ին հայտնեց Դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արեւիկ Խաչատրյանը: Ի պատասխան մեր հարցին` արդյո՞ք Պրահան բավարարել է Նարեկ Սարգսյանին` Հայաստան արտահանձնելու միջնորդությունը, նա նշեց, որ իրենք 40-օրյա ժամկետում ներկայացրել են միջնորդությունը, իսկ արտահանձման համար ժամկետ չկա, դա արդեն Պրահայում կորոշեն:
Նշենք, որ «ՌԻԱ Նովոստի»-ի փոխանցմամբ` Պրահայի դատախազությունը հունվարի 23-ին հայտնել էր, որ Նարեկ Սարգսյանին արտահանձնելու հարցում է ստացել: Մայրաքաղաքային վերահսկման գերատեսչության ներկայացուցիչ Ալեշ Ցիմբալայիի խոսքով` փաստաթղթային համապատասխան աշխատանքներից հետո միայն իրենք կարող են հայտարարել արտահանձման հնարավոր կամ անհնար լինելու մասին:
Նախօրեին՝ «Ժողովուրդ» օրաթերթը հայտնել էր, որ Նարեկ Սարգսյանը Պրահայից  զանգահարել է Հայաստան՝ իրավապահ համակարգի բարձրաստիճան պաշտոնյաներից մեկին, ներկայացել ու հայհոյախառն արտահայտություններ հնչեցրել: Նա իրավապահ համակարգի պաշտոնատար այդ անձին ասել է. «Դու ո՞վ եղար, որ ինձ փնտրես, ինձ հետախուզես ու մի հատ էլ բռնել տաս, մոռացե՞լ ես, թե դու ով ես… Գլուխս եք կորցրել, մեկ է` չեմ գալու, դուք ինչ էլ անեք, չեք կարանալու ինձ բերել ստեղից…»:
Հիշեցնենք, որ Նարեկ Սարգսյանը հայտնաբերվել եւ ձերբակալվել էր Պրահայի բնակելի շենքերից մեկում 2018 թվականի դեկտեմբերի 6-ին: Քրեական գործը հարուցվել էր հունիսի 26-ին` քրեական օրենսգրքի ապօրինի կերպով զենք, ռազմամթերք, պայթուցիկ նյութեր կամ պայթուցիկ սարքեր ձեռք բերելու, իրացնելու, պահելու, փոխադրելու կամ կրելու, թմրամիջոցների, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերի եւ դրանց պրեկուրսորների ապօրինի շրջանառությունն իրացնելու կամ պատրաստելու նպատակով կամ դրանց ապօրինի իրացնելու հատկանիշներով: Հուլիսի 6-ին Նարեկ Սարգսյանի նկատմամբ հայտարարվել էր հետախուզում, հուլիսի 24-ին` միջազգային հետախուզում:
21:48 23/01/2019  |  Քրեական խրոնիկոնՊրահան ստացել է Նարեկ Սարգսյանի արտահանձնման մասին ՀՀ գլխավոր դատախազության հարցումը
19:47 09/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՆարեկ Սարգսյանը կմնա նախնական կալանքի տակ, մինչև դատարանը որոշում կկայացնի նրան Հայաստանին արտահանձնելու հարցով
18:50 07/12/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀՀ դատախազությունը սահմանված ժամկետում կներկայացնի Նարեկ Սարգսյանին Հայաստանին հանձնելու վերաբերյալ միջնորդությունը
17:33 07/12/2018  |  Քրեական խրոնիկոնՆարեկ Սարգսյանը հայտնաբերվել է
10:35 27/07/2018  |  ՄամուլԻ՞նչ կապ ունի Նարեկ Սարգսյանը օֆշորի գործի, Փայլակ Հայրապետյանի և Աշոտ Սուքիասյանի հետ. «Ժողովուրդ»
18:30 08/06/2018  |  ԼՐԱՀՈՍՀույս ունեմ՝ տարիների ստեղծածը կպահպանվի՝ հարստացվելով նոր մշակույթով, նոր մոտեցումներով
17:56 15/02/2017  |  ԼՐԱՀՈՍՆարեկ Սարգսյանը շրջայց է կատարել պետծառայողների համար նախատեսված նորակառուց համալիրում
18:17 03/12/2016  |  ԼՐԱՀՈՍՉփաստարկված տվյալներ են հրապարակվում. մեկնաբանում է Քաղաքաշինության պետական կոմիտեն

Каких-либо подвижек в вопросе об экстрадиции Нарека Саргсяна в Армению нет 02/21/2019   13:50  |  Криминальная хроника
Каких-либо подвижек в вопросе  об экстрадиции племянника экс-президента Сержа Саргсяна Нарека Саргсяна нет. Об этом “ФактИнфо” сообщила начальник отдела по связям с общественностью Генеральной прокуратуры РА Аревик Хачатрян. На вопрос агентства о том, удовлетворила ли Прага прошение о выдаче Нарека Саргсяна Армении, она отметила, что они в 40-дневный срок подали ходатайство, а для экстрадиции конкретных сроков нет, это уже решат в Праге.
Как передавало ранее агентство РИА Новости, Прокуратура Праги получила запрос Генпрокуратуры Армении о выдаче Нарека Саргсяна.
Как заявил представитель столичного надзорного ведомства Алеш Цимбала, предстоит работа по рассмотрению соответствующих документов, и лишь после этого будет подано предложение об объявлении допустимости или недопустимости экстрадиции.
Накануне газета “Жоговурд” писала, что Нарек Саргсян позвонил из Праги одному из высокопоставленных представителей правоохранительных органов Армению, представился и нецензурно выразился. Он также заявил этому чиновнику: “Кто ты такой, чтобы искать,  разыскивать меня, к тому же распоряжаться о моей поимке. Ты забыл, кто ты? Я все равно не приеду. Что бы вы ни делали, вам не удастся меня забрать отсюда”.
Нарека Саргсяна задержали в Праге 6-го декабря 2018 года. Сообщалось, что в момент обнаружения он предъявил фальшивый паспорт гражданина Гватемалы на имя Франклина Гонсалеса. 26-го июня было возбуждено уголовное дело по факту незаконного приобретения и хранения оружия и боеприпасов, а также наркотических средств с целью сбыта.