ՀՔԾ-ն քրգործ կհարուցի՞ Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ դատարանում կատարված կեղծիքի առթիվ 02/20/2019   13:06  |  Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ հատուկ քննչական ծառայությունն ստացել է «Մարտի 1»-ի քրեական գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանի հաղորդումը` Վահագն Հարությունյանի խափանման միջոցի քննարկման գործով Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանում կատարված կեղծիքի վերաբերյալ:  Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեցինՀՔԾ մամուլի բաժնից` նշելով, որ հաղորդման քննարկման  արդյունքների մասին կտեղեկացնեն ավելի ուշ: Նշենք, որ նյութերի նախապատրաստման համար նախատեսված է 10-օրյա ժամկետ:
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2018թ-ի դեկտեմբերի 30-ին` դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, քննության առարկա է դարձրել «Մարտի 1»-ի քրեական գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը եւ բավարարել այն` առանց պաշտպանական կողմի մասնակցության:
Կեղծ հեռախոսագիր` դատարանի փաստաթղթերում. ՀՔԾ-ի փորձությունը
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի նշված որոշման դեմ ներկայացված վերաքննիչ բողոքի քննարկման ժամանակ փաստաբանը կեղծ փաստաթուղթ է հայտնաբերել` «ՀԵՌԱԽՈՍԱԳԻՐ» վերտառությամբ: Ըստ նշված հեռախոսագրի` դեկտեմբերի 30-ին` ժամը 11։25-ին (միջնորդությունը դատավորին մակագրվելուց 11 րոպե անց), Դատարանի աշխատակազմը փորձել է կապ հաստատել Վահագն Հարությունյանի պաշտպանի հետ և տեղեկացնել, որ դատական նիստը նշանակված է նույն օրը ժամը 13։00-ին, սակայն  Միհրան Պողոսյանը հեռախոսազանգերին չի պատասխանել։ Վերջինս պնդում է, որ ինքն այդ օրը հեռախոսազանգ չի ստացել եւ պատրաստակամ  է ներկայացնել դա վկայող փաստաթղթեր: Նա համոզված է, որ այդպիսի հեռախոսազանգ ոչ միայն չի կատարվել, այլեւ հետագայում է  որպես կեղծ ապացույց զետեղվել վարույթի նյութերում, քանի որ  այն չի եղել, երբ  10.01.2019թ.  ծանոթացել է նյութերին:
Փաստաբանի պնդմամբ` վարույթի նյութերում կեղծ հեռախոսագրի առկայությունն իր մեջ հանցագործության հատկանիշներ է պարունակում` ակնկալելով, որ ՀՔԾ-ն քրգործ կհարուցի եւ կպարզի կեղծիքի հեղինակին:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն արդեն տեղեկացրել է` վերաքննիչ քրեական դատարանը բավարարել է փաստաբանի բողոքը եւ բեկանել Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու վերաբերյալ  Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 30.12.18 թ. որոշումը: Բացի այդ`  Դատավորների ընդհանուր ժողովի կարգապահական հարցերի հանձնաժողովը՝ փաստաբան Պողոսյանի հաղորդման հիման վրա, որոշել է կարգապահական վարույթ հարուցել  Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նկատմամբ առանց պաշտպանական կողմի մասնակցության դատական նիստն անցկացնելու համար:
13:17 13/02/2019  |  Դատական ռեպորտաժներ«Դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել». Միհրան Պողոսյան

Спецследственная служба Армении получила заявление адвоката Ваагна Арутюняна о фальсификации в суде 02/20/2019   13:48  |  Криминальная хроника
Специальная следственная служба Армении получила заявление адвоката бывшего главы следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 года Ваагна Арутюняна Миграна Погосяна о фальсификации, совершенной в суде общей юрисдикции Еревана при рассмотрении вопроса об избрании меры пресечения в отношении его подзащитного. Об этом “ФактИнфо” сообщили в пресс-службе ССС. В ведомстве также отметили, что позже проинформируют о результатах рассмотрения заявления.
Отметим, что на подготовку материалов отводится 10 дней.
В ходе рассмотрения апелляционной жалобы на вышеуказанное решение суда первой инстанции адвокат обнаружил поддельный документ под заголовком "Телефонограмма".Адвокат Ваагна Арутюняна заявил в ССС о фальшивой телефонограмме в судебных документахСогласно указанной телефонограмме, в 11:25 30-го декабря(спустя 11 минут после визирования ходатайства на имя судьи) администрация суда пыталась  связаться с адвокатом Ваагна Арутюняна и уведомить его о том, что заседание суда назначено на 13:00, однако Мигран Погосян не ответил на телефонные звонки. Мигран Погосян же утверждает, что он не получал звонков и готов представить свидетельствующие об этом документы. Он уверен, что такие звонки не производились, более того, впоследствии к материалам производства были приобщены подложные доказательства, поскольку их не было при ознакомлении с ними 10 января 2019 года.
По утверждению адвоката, наличие в материалах фальшивой телефонограммы содержит признаки преступления. Адвокат рассчитывает, что ССС возбудит уголовное дело и установит фальсификатора.
Как ранее сообщало ИА "ФактИнфо", Апелляционный уголовный суд удовлетворил жалобу адвоката и отменил решение суда общей юрисдикции от 30-го декабря 2018 года  об аресте Ваагна Арутюняна. Кроме того,  комиссия по дисциплинарным вопросам Общего собрания судей на основании заявления адвоката Погосяна постановила возбудить дисциплинарное производство в отношении судьи Артуша Габриеляна за проведение заседания суда без участия стороны защиты.