Ալիկ Սարգսյանի եւ Վլադիմիր Գասպարյանի վերաբերյալ գործերի նախաքննությունը շարունակվում է. ՀՔԾ 02/20/2019 13:35 | Քրեական խրոնիկոն
2018 թվականի հուլիս, ապա նաեւ դեկտեմբեր ամիսներին Քնչական կոմիտեն երկու գործ էր ուղարկել ՀՔԾ` երկու նախկին ոստիկանապետերի Ալիկ Սարգսյանի եւ Վլադիմիր Գասպարյանի վերաբերյալ, որոնք ՀՔԾ-ն վարույթ էր ընդունել` նշելով, որ գործերի ընթացքի մասին լրացուցիչ կհաղորդի: Չնայած արդեն ամիսներ են անցել` մի դեպքում 7, մյուս դեպքում` 2, սակայն առ այսօր քննության արդյունքների մասին ոչինչ հայտնի չէ:
Այսօր ՀՔԾ մամուլի քարտուղար Մարինա Օհանջանյանը «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց, որ գործերի նախաքննությունը շարունակվում է, եւ նախաքննության շահերից ելնելով` կարգավիճակների մասին տեղեկություն չեն տրամադրում: Այլ մանրամասներ կհաղորդվեն ավելի ուշ:
Հիշեցնենք, որ 2018 թվականի հուլիսի 18-ին ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում հարուցվել էր քրեական գործ՝ առանձնապես խոշոր չափերով կաշառք ստանալու, տալու, կաշառքի միջնորդության և շորթման դեպքերի առթիվ։ Դեպքին, ըստ նախնական տվյալների, ներգրավված են եղել ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր, նախկին ոստիկանապետ Ալիկ Սարգսյանը եւ ՀՀ Արարատի մարզի նախկին մարզպետը:
Իսկ 2018 թվականի դետեմբերի 18-ին Քննչական կոմիտեն հայտարարեց, որ Հակամրցակցային գործունեություն ծավալելու դեպքի առթիվ ՀՀ քննչական կոմիտեի ՀԿԳ քննության գլխավոր վարչությունում քննվող քրեական գործով տվյալներ են ձեռք բերվել, որ ՀՀ ազգային ժողովի 2012թ.-ի ընտրություններից առաջ՝ հունվար-փետրվար ամիսներին, ՀՀ ոստիկանության նախկին պետը (այդ ընթացքում պաշտոնավարել է Վլադիմիր Գասպարյանը - խմբ), իր պաշտոնեական դիրքն ու լիազորությունները ծառայության շահերին հակառակ օգտագործելով, խոստացել է միջամտել և օգնել «Քինգ Դելյուքս» ընկերության նախկին սեփականատիրոջը՝ վճարովի ուղևորափոխադրումների հետ կապված խնդիրները լուծելու հարցում, եթե վերջինս ՀՀ ԱԺ ընտրություններում աջակցի Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությանը:

Следствие по делам, касающимся экс-глав Полиции Армении, продолжается - ССС 02/20/2019   14:34  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении в июле, а также декабре 2018 года направил в Специальную следственную службу два уголовных дела, касающиеся бывших глав Полиции Армении Алика Саркисяна и Владимира Гаспаряна. Эти дела ССС приняла к своему производству, отметив, что предоставит дополнительную информацию о ходе следствия. Несмотря на то, что прошло уже несколько месяцев, в одном случае – 7, а в другом – 2 месяца, о результатах расследования до сих пор ничего не известно.
Как сообщила сегодня "ФактИнфо" пресс-секретарь ССС Марина Оганджанян, расследование продолжается, в интересах следствия информация о статусе не предоставляется, иные подробности будут сообщены позднее.
Напомним, 18-го июля 2018 года в Главном управлении по расследованию особо важных дел Следственного комитета РА было возбуждено уголовное дело по фактам получения и дачи взятки в особо крупных размерах, пособничества во взяточничестве и вымогательства. В инцидент, по предварительным данным,  были вовлечены экс-депутат Национального собрания РА Алик Саркисян и бывший губернатор Араратской области.
А 18-го декабря 2018 года Следственный комитет сообщил, что по уголовному делу об антиконкурентной практике получены данные о  том, что перед выборами в Национальное Собрание РА 2012 года, в январе-феврале, бывший начальник Полиции(в то время этот пост занимал Владимир Гаспарян – Прим.ред.), использовав свое должностное положение и полномочия вопреки интересам службы, обещал вмешаться и помочь экс-владельцу компании "Кинг делюкс" решить проблему, связанную с платными пассажирскими перевозками, если последний окажет содействие Республиканской партии Армении в ходе выборов в НС.
По данному факту возбуждено новое уголовное дело по признакам части 2 статьи 308 УК РА.
15:41 03/08/2018  |  Лента новостейБывший начальник Полиции Армении хочет, чтобы экс-губернатор Араратской области прошел психиатрическую экспертизу
12:19 30/07/2018  |  Гражданское правоБывший глава Полиции Армении решил засудить экс-губернатора Араратской области
15:15 25/07/2018  |  Лента новостейБывший глава полиции Армении поставил под сомнение психическое здоровье экс-губернатора Араратской области
12:14 20/07/2018  |  Криминальная хроникаРасследованием дела о взяточничестве, в котором фигурирует имя экс-главы полиции Армении, займется Спецследственная служба
17:37 18/07/2018  |  Криминальная хроникаЭкс-губернатор Араратской области заявил, что передал взятку бывшему главе Полиции Армении
15:37 17/05/2017  |  Лента новостейАлик Саркисян освобожден от должности советника президента Армении