ԱԺ պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանի վերաբերյալ քրեական գործը կուղարկվի դատարան 02/20/2019   17:26  |  Քրեական խրոնիկոն
Դատախազությունը հաստատել է ԱԺ «ԲՀԿ» խմբակցության պատգամավոր Էդուարդ Բաբայանի վերաբերյալ քրեական գործով մեղադրական  եզրակացությունը: Այս մասին այսօր «Փաստինֆո»-ին տեղեկացրեց ՀՀ գլխավոր դատախազության հանրային կապերի բաժնի պետ Արևիկ Խաչատրյանը` նշելով, որ քրեական գործը կուղարկվի դատարան:
ԱԺ պատգամավորը, ով նախկինում եղել է ՀՀ ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության ՝6-րդ վարչության աշխատակից եւ միաժամանակ Գագիկ Ծառուկյանի խորհրդականը, մեղադրվում է  ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 1-ին մասով` բռնցքամարտի աշխարհի երիտասարդական առաջնության ոսկե մեդալակիր Նիկոլայ Հարությունովի հորը՝ Վյաչեսլավ Հարությունովին ծեծելու համար:
Հիշեցնենք, որ դեպքը տեղի է ունեցել 2018 թվականի հուլիսի 2-ին. մարզիկի հայրը ծանր մարմնական վնասվածքներով «Արմենիա» ՀԲԿ էր տեղափոխվել ԲՀԿ առաջնորդ, ԱՕԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանին պատկանող «Օլիմպավան» մարզասրահից, որտեղ տեղի էր ունեցել հանդիպում բռնցքամարտիկների եւ օլիմպիական կոմիտեի ղեկավարության միջեւ։ Ըստ մամուլի հրապարակումների` հանդիպմանը Ծառուկյանը քննադատել էր բռնցքամարտի ֆեդերացիայի աշխատանքը, ինչի պատճառով վիճաբանություն է առաջացել ոսկե մեդալակիր Նիկոլայ Հարությունովի հոր Վյաչեսլավ Հարությունովի միջեւ։ Վիճաբանությունը վերաճել է ծեծկռտուքի, ինչի հետևանքով չեմպիոնի հայրը մարմնական ծանր վնասվածքներով տեղափոխվել է հիվանդանոց: Դեպքի առթիվ Քննչական կոմիտեն հարուցել է րքրեական գործ, ձերբակալել Գագիկ Ծառուկյանի խորհրդական Էդուարդ Բաբայանին, ով հանրությանն առավել հայտնի է որպես թիկնապահ: Ավելի ուշ՝ Քննչական կոմիտեն հայտարարեց, որ գործն ուղարկել են ՀՔԾ, քանի որ «ձեռնարկված միջոցառումների արդյունքում տվյալներ են ձեռք բերվել քաղաքացու նկատմամբ կիրառված բռնությանը ԱԺ պատգամավոր Գագիկ Ծառուկյանի հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ»։ Մեր տեղեկություններով ՝Ծառուկյանին մեղադրանք չի առաջադրվել։
Նշենք, որ ի սկզբանե  Էդուարդ Բաբայանին մեղադրանք էր առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 112-րդ հոդվածի 2-րդ մասի 6-րդ կետով` ծանր մարմնական վնասվածքի պատճառում մի խումբ անձանց կողմից, սակայն գործը դատարան է գնում 112 -րդ հոդվածի  1-ին մասով` ծանր մարմնական վնասվածքի պատճառում: Այսինքն` առաջադրված մեղադրանքը փոփոխվել է, մասնակիցների շրջանակը «սրբագրվել»:

Уголовное дело в отношении депутата парламента Армении Эдуарда Бабаяна будет передано в суд 02/20/2019   18:07  |  Криминальная хроника
Прокуратура утвердила обвинительное заключение по уголовному делу в отношении депутата Национального собрания РА от фракции “Процветающая Армения” Эдуарда Бабаяна. Об этом в среду сообщила “ФактИнфо” начальника по связям с общественностью Генеральной прокуратуры РА. Она отметила, что уголовное дело будет направлено в суд.
Депутата парламента Армении, который ранее был сотрудником Главного(6-го) управления по борьбе с организованной преступностью полиции РА и одновременно занимал пост советника лидера ППА Гагика Царукяна, обвиняется по части 1 статьи 112(“Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью”) УК РА за избиение Вячеслава Арутюнова, отца обладателя золотой медали молодежного чемпионата по боксу Николая Арутюнова.Полномочия депутата НС Армении Эдуарда Бабаяна будут прекращены в случае лишения его свободы, неприкосновенность на него не распространяется - юристНапомним, инцидент произошел 2-го июля 2018 года. Отец спортсмена с тяжкими телесными повреждениями был госпитализирован в медцентр “Армения”. Его доставили из принадлежащего лидеру партии “Процветающая Армения”, президенту НОК Гагику Царукяну спортивного зала “Олимпаван”, где проходила встреча боксеров с  руководством Олимпийского комитета. В ходе встречи Царукян раскритиковал работу Федерации бокса, вследствие чего возник спор с Вячеславом Арутюновым. Конфликт вылился в драку, в результате чего отец чемпиона с травмами был доставлен в больницу.
По данному факту Следственный комитет возбудил уголовное дело и сообщил о задержании советника президента НОК Эдуарда Бабаяна, который более известен общественности как телохранитель. Позже СК сообщил, что дело направлено в ССС, поскольку “в результате предпринятых мероприятий были добыты данные о возможной причастности депутата НС Гагика Царукяна к применению насилия в отношении гражданина”. По нашим сведениям, обвинение Царукяну не предъявлено.
Отметим, что изначально Эдуарду Бабаяну было предъявлено обвинение по пункту 6 части 2 статьи 112(“Умышленное причинение тяжкого вреда здоровью, совершенное группой лиц”) УК РА, однако в суд будет передано дело по части 1 статьи 112 УК РА. То есть, предъявленное обвинение было изменено, а круг участников инцидента “подкорректирован”.