ԱԱԾ-ն` Ռոբերտ Քոչարյանի որդուն առաջադրված մեղադրանքի մասին 02/19/2019   12:10  |  Քրեական խրոնիկոն
Ազգային անվտանգության ծառայությունը այսօր մանրամասներ է հրապարակել ՀՀ 2-ևրդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդու՝ Սեդրակ Քոչարյանի վերաբերյալ քրեական գործի մասին։ Հիշեցնենք՝ այդ մասին երեկ առաջինը հայտնել էր ինքը՝ Սեդրակ Քոչարյանը՝ տարածած հայտարարության մեջ։
Հայաստանի Հանրապետության ազգային անվտանգության ծառայությունը, իր գործառույթների իրականացման շրջանակներում միջազգային իրավունքի և ներպետական օրենսդրության նորմերի հիման վրա հետևողական պայքար մղելով տնտեսական անվտանգության դեմ ուղղված հանցավորության հետ, Քննչական դեպարտամենտում քննվող քրեական գործի շրջանակներում իրականացված լայնածավալ քննչական գործողությունների և օպերատիվ-հետախուզական միջոցառումների արդյունքում բացահայտել է առանձնապես խոշոր չափերով հարկեր չվճարելու և հանցավոր ճանապարհով ձեռք բերված եկամուտներն օրինականացնելու հանցադեպեր, որոնց կազմակերպման հետ անմիջական առնչություն է ունեցել ՀՀ երկրորդ Նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի որդին՝ Սեդրակ Քոչարյանը։
ԱԱԾ-ն օրեր առաջ ինձ մեղադրանք է առաջադրել շինծու գործով. Սեդրակ Քոչարյան
Քրեական գործով հաստատված փաստական տվյալների համաձայն՝ վերջինս կազմակերպել և ղեկավարել է իր հիմնադրած ՍՊ ընկերություններից մեկի պատասխանատու աշխատակիցների կողմից օրենքով սահմանված, հարկման համար հիմք հանդիսացող հաշվարկում ակնհայտ կեղծ տվյալներ մտցնելու և առանձնապես խոշոր չափերով եկամտային հարկ չվճարելու գործընթացը, որից հետո, նպատակ ունենալով խեղաթյուրել հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով եկամտի՝ պետական բյուջե չվճարված հարկի ծագման աղբյուրը և իրական բնույթը, այն օրինականացրել է մի շարք բանկային փոխանցումների, այդ եկամուտներն գույքի ձեռք բերմանն ուղղելու եղանակով։
Մասնավորապես, երրորդ անձի կողմից տնտեսվարող սուբյեկտներից մեկում ներդրած, դեռևս ծագման առումով առանձին իրավական գնահատականի արժանի 5.300.000 ԱՄՆ դոլարն անհատույց ստանալու նպատակով, Սեդրակ Քոչարյանը ձեռնամուխ է եղել շինծու գործարքներով այդ գումարն իր հիմնադրած ընկերության անվամբ ձևակերպելուն և դրա միջոցով ստանալուն։
Ըստ աղբյուրի, ցանկանալով խուսափել դրանից բխող հարկային պարտավորությունները կատարելուց, վերջինս վերոհիշյալ ՍՊԸ տնօրենին հանձնարարել է կնքել 2 հատ շինծու անհատույց փոխառության պայմանագրեր և դրանց տալ նաև հաշվապահական ձևակերպում, ինչի հետևանքով ի վերջո 5.300.000 ԱՄՆ դոլարը փոխանցվել է Սեդրակ Քոչարյանի անձնական հաշվեհամարին՝ իբրև տված փոխառության վերադարձ:
Դրա հետ մեկտեղ, իր հիմնադրած հիշյալ ընկերության տնօրենը օրենսդրության պահանջների խախտմամբ, որպես հարկային գործակալ պարտավոր լինելով պահել և ՀՀ պետական բյուջե փոխանցել Սեդրակ Քոչարյանի կողմից երրորդ անձից անհատույց՝ որպես եկամուտ ստացած գումարից եկամտային հարկը՝ Սեդրակ Քոչարյանի կազմակերպմամբ և ղեկավարմամբ, պետական բյուջե վճարման ենթակա եկամտային հարկը նվազեցնելու նպատակով, ընկերության հարկման համար հիմք հանդիսացող համապատասխան ամփոփ հաշվարկում մտցրել է ակնհայտ կեղծ տվյալներ, որի հետևանքով չի վճարել առանձնապես խոշոր չափերով՝ 916.706.560 ՀՀ դրամի չափով հարկեր (տույժերով և տուգանքներով հանդերձ՝ 1.968.627.338 ՀՀ դրամ)։
Դրանից հետո, նպատակ ունենալով իր և ընտանիքի մյուս անդամների հետ փոխկապակցված ընկերությունների միջև մի շարք գործարքների կնքմամբ խեղաթյուրել հանցավոր ճանապարհով ստացված առանձնապես խոշոր չափերով հիշյալ եկամտի՝ պետական բյուջե չվճարված հարկի գումարի իրական բնույթը և ծագման աղբյուրն ու այն ներդնել օրինական շրջանառության մեջ, Սեդրակ Քոչարյանն այն միախառնել է բանկային հաշվին եղած 5.682.960 ԱՄՆ դոլարի հետ և օրինականացրել է մի շարք բանկային փոխանցումների, փոխարկման, այդ եկամուտները «Բեստ Վեստերն Կոնգրես» հյուրանոցը ձեռք բերմանն ուղղելու եղանակով։
Գործով ձեռք բերված փոխկապակցված, հավաստի բավարար ապացույցների համակցությամբ Սեդրակ Ռոբերտի Քոչարյանին մեղադրանք է առաջադրվել ՀՀ քրեական օրենսգրքի 38-205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով և 190-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով՝ առանձնապես խոշոր չափերով հարկ չվճարելը կազմակերպելու և առանձնապես խոշոր չափերով հանցավոր ճանապարհով ստացված եկամուտներն օրինականացնելու համար, իսկ նրա հիմնադրած ՍՊ ընկերության տնօրեն Ալեքսան Սամսոնի Որսկանյանին՝ 205-րդ հոդվածի 2-րդ մասով, ով առաջադրված մեղադրանքում իրեն մեղավոր է ճանաչել։
Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց ընտրվել է չհեռանալու մասին ստորագրությունը։
Սեդրակ Քոչարյանի և նրա ընտանիքի անդամների բազմաթիվ անշարժ գույքերի և այլ ակտիվների ձեռք բերման օրինականությունը պարզելու ուղղությամբ ձեռնարկվում են լայնածավալ քննչական գործողություններ, քրեական գործով նախաքննությունը շարունակվում է։
17:11 18/02/2019  |  ՀարցազրույցԱԱԾ-ն օրեր առաջ ինձ մեղադրանք է առաջադրել շինծու գործով. Սեդրակ Քոչարյան

СНБ Армении обнародовала детали обвинения, предъявленного сыну экс-президента Роберта Кочаряна 02/19/2019   13:48  |  Криминальная хроника
Служба национальной безопасности Армении сегодня обнародовала детали уголовного дела в отношении Седрака Кочаряна, старшего сына второго президента Армении Роберта Кочаряна.
Напомним, первым об этом сообщил Седрак Кочарян в распространенном накануне заявлении.Седрак Кочарян: СНБ предъявила мне обвинение по одному сфабрикованному делу“СНБ Армении, ведя в рамках выполнения своих функций и на основании международного права и норм внутригосударственного законодательства последовательную борьбу с преступностью, направленной против экономической безопасности, в результате широкомасштабных следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий, проведенных по расследуемому следственным департаментом  уголовному делу, раскрыла преступные случаи неуплаты налогов в особо крупных размерах и легализации доходов, полученных преступным путем, к организации которых имеет непосредственную причастность сын второго президента РА Роберта Кочаряна Седрак Кочарян”, - говорится в сообщении.
Как отмечается в релизе, согласно  подтвержденным по уголовному делу фактическим данным, последний организовал и управлял процессом внесения ответственным сотрудником одного из учрежденных им ООО в расчеты заведомо ложных данных,  служащих основанием для налогообложения, неуплаты подоходного налога в особо крупных размерах. Затем в целях искажения иситинного характера и источника происхождения полученного преступным путем дохода(неуплаченного в госбюджет налога) в особо крупных размерах, узаконил его путем банковских переводов, направив эти средства на приобретение имущества.
В частности, как указывается в сообщении, "с целью безвозмездного получения вложенных третьим лицом в один из хозяйствующих субъектов и пока заслуживающих в плане происхождения отдельной правовой оценки 5.300.000 долларов США Седрак Кочарян посредством фиктивных сделок инициировал оформление этих средств на имя основанной им компании и их получение через нее".
Согласно источнику, чтобы уклониться от  исполнения  вытекающих из этого налоговых обязательств, он поручил директору вышеупомянутого ООО заключить два фиктивных договора безвозмездного займа, а также придать им форму бухгалтерского учета, вследствие чего 5.300.000 долларов США были перечислены на личный счет Седрака Кочаряна в качестве возврата выданного займа.
"Вместе с тем директор основанной им вышеупомянутой  компании в нарушение требований законодательства, будучи обязанным в качестве налогового агента удержать подоходный налог с суммы, безвозмездно полученной Седраком Кочаряном от третьего лица в качестве дохода, и перечислить эти средства в госбюджет, под руководством Седрака Кочаряна с целью занижения подоходного налога, подлежащего уплате, внес заведомо ложные данные в сводный расчет, служащий основанием для налогообложения компании, вследствие чего не было уплачено налогов на сумму 916.706.560 драмов(вместе с пенями и штрафами -1.968.627.338  драмов )", - говорится в релизе.
Затем, как указывается в сообщении ведомства, с целью искажения путем заключения ряда сделок между аффилированными с ним и членами его семьи компаниями истинного происхождения и источника полученного преступным путем вышеупомянутого дохода(неуплаченного в госбюджет налога) и ввода их в законное обращение, Седрак Кочарян смешал их с  имевшимися на его банковском счету $5.682.960 и легализовал их путем банковских переводов, конвертации, направив эти средства на приобретение гостиницы Best Western Congress.
Сообщается, что по совокупности добытых по делу достаточных доказательств Седраку Кочаряну за организацию неуплаты налога в особо крупных размерах и за легализацию полученных преступным путем доходов в особо крупных размерах предъявлено обвинение по части 2 статьи 38-205 и пункту 1 части 3 статьи 190 Уголовного кодекса РА. А директору основанного им ООО Алексану Самсоновичу Ворсканяну – по части 2 статьи 205 УК РА. Отмечается, что Ворсканян признал себя виновным в инкриминируемом ему деянии.
В СНБ заявили, что для установления законности приобретения недвижимости и активов Седрака Кочаряна и его семьи предпринимаются широкомасштабные следственные действия. Предварительное следствие по делу продолжается.