Կեղծ հեռախոսագիր` դատարանի փաստաթղթերում. ՀՔԾ-ի փորձությունը 02/18/2019 00:23 | Քրեական խրոնիկոն
«Մարտի 1»-ի քրեական գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանիպաշտպան Միհրան Պողոսյանը հաղորդում է ներկայացրել ՀՔԾ` Վ.Հարությունյանի նկատմամբ խափանման միջոցի քննարկման ժամանակ դատարանի կողմից թույլ տրված կեղծիքի համար:
Ավելի վաղ «Փաստինֆո»-ն տեղեկացրել է, որ Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանը 2018թ-ի դեկտեմբերի 30-ին` դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, քննության առարկա է դարձրել «Մարտի 1»-ի քրեական գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումը կիրառելու վերաբերյալ ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը եւ բավարարել այն` առանց պաշտպանական կողմի մասնակցության:
Երևան քաղաքի ընդհանուր իրավասության դատարանի նշված որոշման դեմ ներկայացված վերաքննիչ բողոքի քննարկման ժամանակ փաստաբանը կեղծ փաստաթուղթ է հայտնաբերել` «ՀԵՌԱԽՈՍԱԳԻՐ» վերտառությամբ: Ըստ նշված հեռախոսագրի` դեկտեմբերի 30-ին` ժամը 11։25-ին (միջնորդությունը դատավորին մակագրվելուց 11 րոպե անց), Դատարանի աշխատակազմը փորձել է կապ հաստատել Վահագն Հարությունյանի պաշտպանի հետ և տեղեկացնել, որ դատական նիստը նշանակված է նույն օրը ժամը 13։00-ին, սակայն Միհրան Պողոսյանը հեռախոսազանգերին չի պատասխանել։ Վերջինս պնդում է, որ ինքն այդ օրը հեռախոսազանգ չի ստացել եւ պատրաստակամ է ներկայացնել դա վկայող փաստաթղթեր: Նա համոզված է, որ այդպիսի հեռախոսազանգ ոչ միայն չի կատարվել, այլեւ հետագայում է որպես կեղծ ապացույց զետեղվել վարույթի նյութերում, քանի որ այն չի եղել, երբ 10.01.2019թ. ծանոթացել է նյութերին:
Փաստաբանի պնդմամբ` վարույթի նյութերում կեղծ հեռախոսագրի առկայությունն իր մեջ հանցագործության հատկանիշներ է պարունակում` ակնկալելով, որ ՀՔԾ-ն քրգործ կհարուցի եւ կպարզի կեղծիքի հեղինակին:
Ինչպես «Փաստինֆո»-ն արդեն տեղեկացրել է` վերաքննիչ քրեական դատարանը բավարարել է փաստաբանի բողոքը եւ բեկանել Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու վերաբերյալ Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի 30.12.18 թ. որոշումը: Բացի այդ` Դատավորների ընդհանուր ժողովի կարգապահական հարցերի հանձնաժողովը՝ փաստաբան Պողոսյանի հաղորդման հիման վրա, որոշել է կարգապահական վարույթ հարուցել Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նկատմամբ առանց պաշտպանական կողմի մասնակցության դատական նիստն անցկացնելու համար:

Адвокат Ваагна Арутюняна заявил в ССС о фальшивой телефонограмме в судебных документах 02/18/2019   09:33  |  Криминальная хроника
Адвокат бывшего главы следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 года Ваагна Арутюняна Мигран Погосян подал в Специальную следственную службу заявление о фальсификации, допущенной судом при рассмотрении вопроса об избрании меры пресечения в отношении его подзащитного.
В ходе рассмотрения апелляционной жалобы на вышеуказанное решение суда первой инстанции адвокат обнаружил поддельный документ под заголовком "Телефонограмма". Согласно указанной телефонограмме, в 11:25 30-го декабря(спустя 11 минут после визирования ходатайства на имя судьи) администрация суда пыталась  связаться с адвокатом Ваагна Арутюняна и уведомить его о том, что заседание суда назначено на 13:00, однако Мигран Погосян не ответил на телефонные звонки. Мигран Погосян же утверждает, что он не получал звонков и готов представить свидетельствующие об этом документы. Он уверен, что такие звонки не производились, более того, впоследствии к материалам производства были приобщены подложные доказательства, поскольку их не было при ознакомлении с ними 10 января 2019 года.
По утверждению адвоката, наличие в материалах фальшивой телефонограммы содержит признаки преступления. Адвокат рассчитывает, что ССС возбудит уголовное дело и установит фальсификатора.
Как ранее сообщало ИА "ФактИнфо", Апелляционный уголовный суд удовлетворил жалобу адвоката и отменил решение суда общей юрисдикции от 30-го декабря 2018 года  об аресте Ваагна Арутюняна. Кроме того,  комиссия по дисциплинарным вопросам Общего собрания судей на основании заявления адвоката Погосяна постановила возбудить дисциплинарное производство в отношении судьи Артуша Габриеляна за проведение заседания суда без участия стороны защиты.