Վերաքննիչ դատարանը բավարարել է ընդդեմ Սասուն Խաչատրյանի գործով Վահագն Հարությունյանի փաստաբանի բողոքը 02/15/2019 00:44 | Քաղաքացիական իրավունք
Վերաքննիչ քաղաքացիական դատարանը բավարարել է «Մարտի 1»-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի պաշտպանի բողոքը եւ բեկանել ընդդեմ ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի ներկայացված հայցադիմումը վերադարձնելու մասին Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշումը: «Փաստինֆո»-ի տեղեկությունները հաստատեց Վ.Հարությունյանի փաստաբան Հարություն Հարությունյանը:
Նրա խոսքով` գործն արդեն ուղարկվել է Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարան: Դատալեքս դատական տեղեկատվական համակարգից «Փաստինֆո»-ն տեղեկացավ, որ գործը մակագրվել է դատավոր Ռուբիկ Ափինյանին:
Նշենք, որ վերաքննիչ դատարանի որոշումը եղել է մոտ մեկ ամիս առաջ, իսկ թե ինչու առ այսօր առաջին ատյանում նիստ չի եղել փաստաբանը դժվարացավ ասել: Նա կարծում է, որ գործի քննությունը ձգձգում են հատուկ միտումով` փորձելով հնարավորինս ուշ նշանակել նիստը:
Հիշեցնենք, որ «Մարտի 1»-ի գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանը, ով այժմ նույն գործով մեղադրյալ է, դատական հայց էր ներկայացրել ՀՔԾ պետ Սասուն Խաչատրյանի դեմ` պահանջելով հերքել իր մասին հնչեցրած հայտարարությունները, որոնք նա որակել էր որպես զրպարտություն:

Апелляционный суд Армении удовлетворил жалобу адвоката Ваагна Арутюняна по иску против Сасуна Хачатряна 02/15/2019   09:29  |  Гражданское право
Апелляционный уголовный суд Армении удовлетворил жалобу адвоката бывшего руководителя следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 года Ваагна Арутюняна и отменил решение суда общей юрисдикции Еревана о возвращении искового заявления против начальника специальной следственной службы РА Сасуна Хачатряна. Эту информацию “ФактИнфо” подтвердил Арутюн Арутюнян, адвокат В. Арутюняна.
По его словам, дело уже направлено в суд общей юрисдикции Еревана. Как сообщается на портале судебной информационной системы “Даталекс”, дело завизировано на имя судьи Рубика Апиняна.
Отметим, что решение Апелляционного суда было вынесено около месяца назад. При этом адвокат затруднился назвать причины, по которым до сих пор не состоялось  заседание суда первой инстанции. Он полагает, что рассмотрение дело затягивают с тем, чтобы попытаться назначить его на максимально возможный поздний срок.
Напомним,  бывший глава следственной группы по делу о событиях 1 марта Ваагн Арутюнян, который теперь проходит обвиняемым по этому делу, подал судебный иск против начальника ССС Сасуна Хачатряна, требуя опровержения озвученных им заявлений, который он квалифицировал как клевету.