Սերժ Սարգսյանն ու Սեյրան Օհանյանն առերես հարցաքննվել են երկաթգծի հափշտակության գործով 02/13/2019 01:31 | Քրեական խրոնիկոն
«Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով՝ ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանի եւ ՀՀ պաշտպանության նախկին նախարար Սեյրան Օհանյանի առերես հարցաքննությունը տեղի է ունեցել Մեղրի-Կապան հատվածի երկաթգիծն ապամոնտաժելու դեպքի առթիվ քննվող քրեական գործի շրջանակներում:
Սույն քրեական գործը հարոյցվել է «ՍիվիլՆեթ»-ի հրապարակման հիման վրա, որի վրաբերյալ ՀՀ քննչական կոմիտեն տարածել էր մամուլի հաղորդագրություն: Նախնական տվյալներով` ՀՀ տրանսպորտի և կապի նախարարության և «Հարավկովկասյան երկաթուղի» փակ բաժնետիրական ընկերության միջև կնքված կոնցեսիոն պայմանագրի հիման վրա՝ 01.06.2008թ. հանձնման-ընդունման ակտերի համաձայն՝ Երևան-Բաքու երկաթգծի Մեղրի-Կապան հատվածը՝ շուրջ 40 կմ. երկարությամբ, հանձնվել է ընկերությանը՝ 126.590.817 դրամ մնացորդային արժեքով, սակայն 2010-2011 թվականների ընթացքում երկաթգծի նշված հատվածն ամբողջությամբ ապամոնտաժվել և հափշտակվել է:
Պատճառված հնարավոր նյութական վնասի առկայությունն ու դրա չափը, ինչպես նաև քրեական գործով նշանակություն ունեցող այլ հանգամանքներ պարզելու համար նշանակվել է ստուգում, որի կատարումը հանձնարարվել է ՀՀ ԿԱ պետական եկամուտների կոմիտեին: «Փաստինֆո»-ի տեղեկություններով` նշված քրեական գործը 2018 թվականի դեկտեմբերին ուղարկվել է ՀՔԾ, որտեղ էլ շարունակվում է նախաքննությունը:
Երրորդ նախագահի եւ նախկին նախարարի միջեւ առերես հարցաքննությունն առավել կրել է ձեւական բնույթ, քանի որ երկու բարձրաստիճան պաշտոնատար անձանց ցուցմունքներում հակասություն որպես այդպիսիք չի եղել: Քննությանը մոտ կանգնած աղբյուրի կարծիքով` այն առավելապես կրել է քարոզչական բնույթ` նպատակ ունենալով մտայնություն ձեւավորել, թե, իբր, Սեյրան Օհանյանը երրորդ նախագահի դեմ ցուցմունք է տվել: Ի դեպ, մարտի 1-ի քրեական գործով եւս` այսպես կոչված արտահոսքերի միջոցով փորձ արվեց ներկայացնել, թե Սեյրան Օհանյանի տված ցուցմունքներն են օգնել նախաքննական մարմնին` մեղադրանքներ առաջադրելու համար, ինչից հետ վերջինս մի քանի անգամ հանդես եկավ հայտարարությամբ` փարատելու շրջանառության մեջ դրվող կասկածները:

Следствие провело очную ставку между Сержем Саргсяном и Сейраном Оганяном 02/13/2019 09:29 | Криминальная хроника
По сведениям “ФактИнфо”, очная ставка между третьим президентом Армении Сержем Саргсяном и бывшим министром обороны Сейраном Оганяном состоялась в рамках уголовного дела о демонтаже участка железной дороги Мегри-Капан.
Это уголовное дело было возбуждено на основании публикации “СивилНет”, относительно которой Следственный комитет распространил сообщение.
По данным предварительного следствия, на основе заключенного между Министерством транспорта и связи РА и ЗАО “Южно-Кавказская железная дорога” концессионного договора от 1-го июня 2008 года, согласно актам приема-сдачи, участок железной дороги Мегри-Капан протяженностью почти 40 километров был передан компании с остаточной стоимостью в 126.590.817 млн. драмов, однако в 2010-2011 годах железнодорожное полотно на указанном участке было полностью демонтировано и похищено.
Для установления наличия причиненного возможного материального ущерба и его размера, а также других обстоятельств, имеющих существенное значение для уголовного дела, органом, осуществляющим производство, в ООО назначена проверка, проведение которой поручено Комитету государственных доходов при Правительстве РА.
По сведениям “ФактИнфо”, указанно дело в декабре 2018 года было направлено в Специальную следственную службу, где продолжается предварительное расследование.
Очная ставка между третьим президентом и экс-министром в большей степени носила формальный характер, поскольку противоречий в показаниях обоих высокопоставленных чиновников как таковых не было. По мнению источника, близкого к следствию, она носила в большей степени пропагандистский характер, имея целью сформировать умонастроения, что якобы Сейран Оганян дал против третьего президента показания. Кстати, по уголовному делу о событиях 1 марта посредством так называемых утечек также была предпринята попытка представить, что данные Сейраном Оганяном показания помогли органу предварительного следствия для предъявления обвинений, после чего последний несколько раз выступил с заявлением, чтобы рассеять муссируемые подозрения.