Նիկոլ Փաշինյանին դուր է գալիս խորհրդարանական կառավարման համակարգը 02/13/2019   11:28  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայաստանի Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանին դուր է գալիս խորհրդարանական կառավարման մոդելը: Փաշինյանն այս մասին ասաց Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկման ընթացքում՝ պատասխանելով ԱԺ «Իմ քայլը» խմբակցության պատգամավոր  Սասուն Միքայելյանի հարցին:
«Խորհրդարանական կառավարման համակարգը դեռ պետք է աշխատի: Բայց մեր Սահմանադրության համաձայն՝ ես հիմա կառավարության ծրագիրն եմ ներկայացնում, և շատ լայն քննարկում է տեղի ունենում: Եթե ես հիմա այս առիթները չունենայի և լինեի նախկին լիազորություններով նախահագ, ես այդ կարգավիճակին չէի դիմանա: Ես, լինելով հրապարակային գործիչ, կարիք ունեմ լինելու այսպիսի հարթակներում ու տարբեր կարծիքներ լսելու: Այս քննարկումները շատ կարևոր են, մանավանդ այն պարագայում, երբ մենք զարգանում ենք, որպես ժողովրդավարական երկիր»,- ասաց վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանը նշեց, որ խորհրդարանն այժմ շատ կարևոր վերահսկողական դեր է իրականացնում:
«Խորհրդարանի կարևոր դերերից մեկն այն է, որ ինքն իրոք վերահսկողություն իրականացնի, և դրանում ամենաշահագրգիռը պետք է լինի վարչապետը, որպեսզի կառավարության աշխատանքը լինի ավելի արդյունավետ: Այս երկխոսությունն ինձ շատ դուր է գալիս: Դուր է գալիս, որ նախարարները ժամանակ առ ժամանակ պետք է գան և՛ ընդդիմադիր, և՛ իշխանական խմբակցությունների փակ նիստերին ու շատ կոշտ, անցանկալի հարցերի պատասխանեն»,- նշեց Փաշինյանը:

Николу Пашиняну пришлась по душе парламентская модель госуправления 02/13/2019   12:09  |  Лента новостей
Премьер-министру Армении Николу Пашиняну нравится парламентская модель государственного управления. Об этом Пашинян заявил в ходе обсуждения программы правительства в среду, 13-го февраля.
"Парламентская система госуправления должна еще проявить себя в действии. Но в соответствии с нашей Конституцией я сейчас представляю программу правительства, вокруг которой разворачивается широкая дискуссия. Если у меня не было бы этого повода, и я бы был президентом с прежними полномочиями, то я бы не вынес этого статуса. Я, будучи публичным деятелем, испытываю необходимость в выступлении на таких площадках и выслушивании различных мнений. Эти обсуждения весьма важны, особенно в том случае, когда мы развиваемся как демократическая страна", - сказал премьер.
Никол Пашинян отметил, что парламент сейчас осуществляет очень важную роль контроля.
"Одна из важнейших ролей парламента заключается в том, что он действительно осуществляет контроль, и наиболее заинтересованным в этом должен быть премьер-министр, что позволит повысить эффективность работы правительства. Мне очень нравится этот диалог. Нравится, что министры время от времени должны являться на закрытые заседания с участием и правящей, и оппозиционных фракций и отвечать на нелицеприятные вопросы", - пояснил Пашинян.