«Դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել». Միհրան Պողոսյան 02/13/2019 13:17 | Դատական ռեպորտաժներ
«Մարտի 1»-ի քրեական գործով քննչական խմբի նախկին ղեկավար Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ որպես խափանման միջոց կալանավորումն ընտրած դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել: Այս մասին «Փաստինֆո»-ի հարցին ի պատասխան հայտնեց Վահագն Հարությունյանի պաշտպան Միհրան Պողոսյանը:
Ավելի վաղ տեղեկացրել ենք, որ 2018թ. դեկտեմբերի 30-ին Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանը` դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նախագահությամբ, բավարարել էր Վահագն Հարությունյանի նկատմամբ կալանավորումը որպես խափանման միջոց ընտրելու վերաբերյալ ՀՔԾ քննիչի միջնորդությունը` առանց դատական նիստին մասնակից դարձնելու պաշտպանական կողմին:
Փաստաբանը դիմել էր Դատավորների ընդհանուր ժողովի կարգապահական հարցերի հանձնաժողովին՝ Երևանի ընդհանուր իրավասության դատարանի դատավոր Արտուշ Գաբրիելյանի նկատմամբ կարգապահական վարույթ հարուցելու եւ նրան կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու միջնորդությամբ բարձրագույն դատական խորհրդին դիմելու խնդրանքով:
Միհրան Պողոսյանն արդեն պաշտոնապես տեղեկացվել է, որ դատավորի նկատմամբ կարգապահական վարույթ է հարուցվել նշված` առանց պաշտպանական կողմի մասնակցության դատական նիստն անցկացնելու հիմքով:
Ավելին` նույն հիմքով է Վերաքննիչ քրեական դատարանը բավարարել Երեւանի ընդհանուր իրավասության դատարանի որոշման դեմ ներկայացված բողոքը եւ բեկանել Վահագն Հարությունյանին կալանավորելու վերաբերյալ առաջին ատյանի դատարանի որոշումը:

Дисциплинарное производство возбуждено в отношении судьи ереванского суда Артуша Габриеляна - адвокат 02/13/2019   13:36  |  Судебный репортаж
В отношении судьи Артуша Габриеляна, постановившего избрать в отношении бывшего главы следственной группы по делу о событиях 1 марта 2008 года Ваагна Арутюняна меру пресечения в виде заключения под стражу, возбуждено дисциплинарное производство. Об этом сообщил “ФактИнфо” адвокат Мигран Погосян, защищающий интересы Ваагна Арутюняна.
Как ранее сообщило агентство, 30-го декабря 2018 года суд общей юрисдикции Еревана под председательством Артуша Габриеляна удовлетворил ходатайство следователя Специальной следственной службы об избрании в отношении Ваагна Арутюняна меры пресечения в виде заключения под стражу без привлечения к участию  в судебном заседании стороны защиты.
Адвокат попросил комиссию по дисциплинарным вопросам Общего собрания судей с просьбой возбудить в отношении судьи суда общей юрисдикции Еревана дисциплинарное производство и обратился Высший судебный совет с ходатайством об его привлечении к дисциплинарной ответственности.
Мигран Погосян уже извещен о том, что дисциплинарное производство в отношении судьи возбуждено на основании проведения  судебного заседания без участия стороны защиты.
Более того, на том же основании Апелляционный уголовный суд удовлетворил поданную против суда общей юрисдикции Еревана жалобу и отменил решение суда первой инстанции об аресте Ваагна Арутюняна.