Եթե Ադրբեջանը իր ժողովրդին նախապատրաստում է պատերազմի, բնականաբար մեր արձագանքը պետք է լինի համարժեք. Նիկոլ Փաշինյան 02/12/2019   16:27  |  ԼՐԱՀՈՍ
Հայկական կողմը ղարաբաղյան հակամարտության լուծումը տեսնում է խաղաղ ճանապարհով, սակայն դա չի նշանակում, որ Հայաստանը չպետք է պատրաստ լինի պատերազմի, այսօր Ազգային ժողովում կառավարության ծրագրի քննարկման ժամանակ հայտարարեց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը՝ պատասխանելով «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Արման Աբովյանի՝ ագրեսիվ հռետորաբանության մասին հարցին։
Փաշինյանի խոսքով, Ադրբեջանում առավել հակված են հարցը լուծել ռազմական ճանապարհով։
«Մենք կարծում ենք, որ հարցի խաղաղ կարգավորման համար նախ պետք է խաղաղության մթնոլորտ հաստատվի։ Այսօր խաղաղության մթնոլորտ տարածաշրջանում հաստատված չէ, առաջին հերթին Ադրբեջանի ագրեսիվ հռետորաբանության պայմաններում։ Եթե մենք ակնկալում ենք, որ Ադրբեջանը իր հռետորաբանությանը վերջ տա, բնականաբար մենք պետք է մեր կողմից արձանագրենք մեր ոչ ագրեսիվ դիրքորոշումը։ Սակայն դա չի նշանակում, որ որևէ ագրեսիվության կամ ագրեսիայի համարժեք պատասխան տալ չենք պատրաստվում», - ասաց Նիկոլ Փաշինյանը։
Պատգամավորն իր արձագանքման հնարավորության ժամանակ խոսեց այժմ ակտիվորեն շրջանառվող «նախապատրաստել ժողովուրդներին խաղաղության» թեզի մասին, որը, ըստ նրա, կեղծ է շրջանառության մեջ դրվել։
Սակայն վարչապետի երկրորդ արձագանքը վերաբերում էր հենց այդ թեզին. «Ասվում է՝ «նախապատրաստել ժողովուրդներին խաղաղության», չի ասվում ժողովրդին, ասվում է՝ ժողովուրդներին: Հետևաբար, եթե մի երկրում կառավարությունը չի նախապատրաստում ժողովրդին խաղաղության, ապա հակամարտության կամ բանակցության մյուս կողմ հանդիսացող մյուս երկրում կառավարությունը չի կարող ժողովրդին նախապատրաստել խաղաղության։ Այսինքն՝ մենք նախկինում ասել ենք, որ մենք իրավիճակին լինելու ենք համարժեք։ Սա չի կարող միակողմանի շարժում լինել. եթե մեր հարևանը իր ժողովրդին նախապատրաստում է պատերազմի, բնականաբար մեր արձագանքը պետք է լինի համարժեք։ Հույս ունենք, որ մեր հարևանը կհրաժարվի այդ գործելակերպից»։
10:07 09/02/2019  |  ԼՐԱՀՈՍՀայաստանը հակամենաշնորհային առումով աշխարհի լավագույն 20-յակի մեջ է. Նիկոլ Փաշինյան

Никол Пашинян: если Азербайджан готовит свой народ к войне, то наш ответ должен быть соразмерным 02/12/2019   16:55  |  Карабахский конфликт
Армянская сторона видит решение карабахского конфликта мирным путем, однако это не означает, что Армения не должна быть готова к войне. Об этом сегодня заявил премьер-министр Армении Никол Пашинян в ходе обсуждения программы деятельности правительства в парламенте в ответ на вопрос депутата от фракции "Процветающая Армения" Армана Абовяна относительно агрессивной риторики Азербайджана.
По словам Пашиняна, в Азербайджане более склонны к решению вопроса военным путем.
"Мы полагаем, что для мирного разрешения вопроса сначала необходимо сформировать атмосферу мира. Сегодня атмосфера мира в регионе не установлена, в первую очередь из-за агрессивной риторики Азербайджана", - заявил Пашинян.
Что касается активно муссируемого в последнее время тезиса о "подготовке народов к миру", Никол Пашинян заявил: "Говорят – подготовить народы к миру, а не народ. Следовательно, если в одной стране правительство не готовит свой народ к миру, то и правительство в другой стране, являющейся стороной конфликта или стороной переговорного процесса, не может готовить свой народ к миру. Мы и ранее говорили, что будем действовать соразмерно ситуации. Это не может быть односторонним действием:если наш сосед готовит свой народ к войне, естественно, наша реакция должна быть адекватной.Надеемся, что наш сосед откажется от подобного образа действий".