Կալանավորվել է Դիլիջանի սոցիալական աջակցության գործակալության պետը 02/11/2019 12:47 | Քրեական խրոնիկոն
ՀՀ քննչական կոմիտեի Տավուշի մարզային քննչական վարչության Դիլիջանի քննչական բաժնում քննություն է տարվում ՝ Տավուշի մարզպետարանի աշխատակազմի Դիլիջանի սոցիալական աջակցության գործակալությունում կատարված առերևույթ չարաշահումների դեպքերն ամբողջ ծավալով բացահայտելու ուղղությամբ: 1 անձ կալանավորվել է:
Նշենք, որ Դիլիջանի սոցիալական աջակցության գործակալությունում առերևույթ ապօրինի վարձատրության դեպքի առթիվ՝ ՀՀ ԱԱԾ քննչական վարչությունում 2018 թվականի նոյեմբերի 29-ին ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով, 312-րդ հոդվածի 1-ին մասով, 311.1-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին և 2-րդ կետերով և 312.1-րդ հոդվածի 2-րդ մասով հարուցվել էր քրեական գործ, որը նախաքննության կատարման համար ուղարկվել էր ՀՀ ՔԿ Տավուշի մարզային քննչական վարչության Դիլիջանի քննչական բաժին և 2018 թվականի դեկտեմբերի 20-ին ընդունվել վարույթ:
Իրականացված քննությամբ պարզվել է, որ Դիլիջանի սոցիալական աջակցության գործակալության պետը 2016 թվականից մինչև 2018 թվականը սոցիալական նպաստ ծրագրում ընդգրկելու և սոցիալական նպաստ ծրագրից օգտվելը շարունակելու համար քաղաքացիներից ամեն ամիս պահանջել և ստացել է զգալի չափերի գումար:
Դիլիջանի սոցիալական աջակցության գործակալության պետին մեղադրանք է առաջադրվել՝ ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 3-րդ մասի 1-ին կետով և ՀՀ քրեական օրենսգրքի 311-րդ հոդվածի 1-ին մասով: Նրա նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել կալանավորումը:
Ձեռք բերված ապացույցների համակցությամբ՝ մեղադրանք է առաջադրվել ևս 6 անձի: 3 անձի՝ սուտ մատնութան և 3 անձի՝ կաշառք տալու համար: Նրանց նկատմամբ որպես խափանման միջոց է ընտրվել ստորագրությունը չհեռանալու մասին:

Начальник Дилижанского агентства социальной поддержки взят под стражу 02/11/2019   13:15  |  Криминальная хроника
Следственный комитет Армении ведет расследование для раскрытия в полном объеме случаев злоупотребления в Дилижанском агентстве социальной поддержки аппарата администрации Тавушской области. Один человек заключен под стражу.
Как сообщается на сайте СК Армении, по факту незаконного вознаграждения в Дилижанском агентстве социальной поддержки в следственном управлении Службы национальной безопасности(СНБ) 29-го ноября 2018 года было возбуждено уголовное дело по пункту 1 части 3 статьи 311, части 1 статьи 312, пунктам 1 и 2 части 3 статьи 311.1 и части 2 статьи 312.1 УК РА, которое было направленов в дилижанский следственный отдел следственного управления СК РА по Тавушской области для проведения предварительного следствия и в 2018 году было принято к производству.
Следствием установлено, что начальник Дилижанского агентства социальной поддержки  с 2016 по 2018 годы ежемесячно требовал и получал от граждан сумму в значительном размере в обмен на то, чтобы включить их в программу социального пособия  и предоставить возможность и дальше пользоваться программой.
"Начальнику дилижанского агентства социальной поддержки предъявлено обвинение по пункту 1 части 3 статьи 311("Получение взятки, соверщенное с вымогательством") и части 1 статьи 311( Получение должностным лицом лично или через посредника взятки в виде денег, имущества, права на имущество, ценных бумаг или иной имущественной выгоды за совершение или несовершение какого-либо действия должнстным лицом в пределах своих полномочий в пользу взяткодателя или предствляемого им лица, за способствование совершению или несовершению такого действия либо за покровительство или попустительство по службе с использованием своего служебного положения") Уголовного кодекса Армении. В отношении него избрана мера пресечения в виде заключения под стражу. По совокупности добытых доказательств обвинение предъявлено еще 6 лицам: трем – за ложный донос, а остальным трем -  за дачу взятки. В отношении них избрана мера пресечения в виде подписки о невыезде", - говорится в сообщении.
По уголовному делу допрошены ряд свидетелей, произведены осмотры. Предварительное следствие продолжается.