Ռոբերտ Քոչարյանը մենակ է խցում, ՔԿՀ-ի աշխատակիցներից բողոք չունի. Պաշտպան (Տեսանյութ) 02/11/2019 15:14 | ԼՐԱՀՈՍ
Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակում ՀՀ երկրորդ նախագահ Ռոբերտ Քոչարյանի գործով նախաձեռնվել է վարույթ, որի շրջանակներում Պաշտպանը այցելել է նախկին նախագահին և կապի մեջ է փաստաբանների հետ։
Ռ. Քոչարյանի հետ հանդիպման մանրամասներ Ա.Թաթոյանն այսօր լրագրողներին չհայտնեց, միայն ասաց, որ նախկին նախագահը մենակ է «Երևան-կենտրոն» ՔԿՀ-ի իր խցում։ Խուցը, ըստ Պաշտպանի, փոքր է, իսկ քրեակատարողական հիմնարկի աշխատակիցներից Քոչարյանը չի դժգոհել։
Պաշտպանն ասաց նաև, որ Քոչարյանը հարազատների հետ տեսակցելու արգելք ուներ, սակայն նաև իրենց միջամտությունից հետո հարազատները հնարավորություն են ստացել հանդիպել Քոչարյանի հետ։
Ինչ վերաբերում է հարցին, թե արդյոք Քոչարյանը կարող է համարվել քաղաքական բանտարկյալ, Թաթոյանը խուսափեց հստակ պատասխանել՝ վկայակոչելով օրենսդրությունը. «Մարդու իրավունքների պաշտպանը չունի այն իրավական գործիքները, որպեսզի արձանագրի՝ ընթացող գործով քաղաքական հետապնդում է իրականացվու՞մ, թե՞ ոչ։ Մենք աշխատում ենք օրենքով, մեր առաջ դրված խնդիրների համապատասխան»։

Омбудсмен Армении проведал экс-президента Роберта Кочаряна в УИУ 02/11/2019   15:35  |  Лента новостей
В офисе Защитника прав человека инициировали производство по делу второго президента Армении Роберта Кочаряна, в рамках которого омбудсмен Арман Татоян посетил экс-главу государства и находится на связи с адвокатами.
Арман Татоян в беседе с журналистами в понедельник не сообщил подробностей встречи. Он лишь заявил, что экс-президент Армении находится один в камере в уголовно-исполнительном учреждении “Ереван-Кентрон”. Камера, по словам омбудсмена, маленькая. Он также отметил,  что Роберт Кочарян не жаловался на сотрудников УИУ.
Омбудсмен также сообщил, что Кочаряну запретили свидание с родными. Однако, как отметил он, после их вмешательства родным была предоставлена возможность встретиться с Робертом Кочаряном.
Что касается вопроса о том,  может ли Кочарян считаться политзаключенным, Татоян воздержался от ответа, сославшись на законодательство.
“Защитник прав человека не обладает правовыми инструментами, чтобы зафиксировать, осуществляется по уголовному делу политическое преследование или нет. Мы работаем в рамках закона, в соответствии с задачами, поставленными перед нами”, - сказал он.