Վարչապետ Փաշինյանն աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել ՏՏ ոլորտի ներկայացուցիչների հետ 02/09/2019   12:47  |  ԼՐԱՀՈՍ
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն աշխատանքային նախաճաշ է ունեցել Առաջատար տեխնոլոգիաների ձեռնարկությունների միության անդամների և ՏՏ ոլորտի ընկերությունների ներկայացուցիչների հետ:  Մասնավորապես, անդրադարձ է կատարվել աշնանը Երևանում կայանալիք Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների համաշխարհային կոնգրեսի (WCIT)  կազմակերպման նախապատրաստական աշխատանքների ընթացքին: Պատասխանատուները նշել են, որ աշխատանքներն ընթանում են ըստ սահմանված ժամանակացույցի: Այս մասին հայտնում են՝ ՀՀ վարչապետի աշխատակազմի տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կառավարությունն էլ հատկացրել է անհրաժեշտ միջոցները՝ միջոցառումը բարձր մակարդակով անցկացնելու համար:
Վարչապետ Փաշինյանը նշել է, որ միջազգային գործընկերների հետ հանդիպումներում, այդ թվում՝ Դավոսում, մի շարք հեղինակավոր կազմակերպությունների ղեկավարների անձամբ է հրավիրել մասնակցելու կոնգրեսին: Կառավարության ղեկավարը կարևորել է այս բնագավառի ամենահեղինակավոր միջոցառման անցկացումը մեր երկրում և ընդգծել, որ այն ՏՏ ոլորտի համաշխարհային քարտեզի վրա Հայաստանի դիրքն ընդլայնելու և ամրապնդելու լավ հնարավորություն կտա:
Զրուցակիցները քննարկել են նաև ՏՏ ոլորտի զարգացման հեռանկարները, առաջիկա ծրագրերն ու հիմնական ուղղությունները: Մասնավորապես, երկուստեք կարևորվել է որակյալ կադրերի պատրաստման ուղղությամբ կրթական ծրագրերի իրականացումը: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ ՏՏ ոլորտի զարգացումը լինելու է կառավարության առաջնայնություններից մեկը, և պետությունը շահագրգռված է շարունակելու սերտ համագործակցությունն այս բնագավառի ընկերությունների հետ:
WCIT-ը տեղեկատվական և հեռահաղորդակցական ոլորտի ամենահեղինակավոր համաժողովն է, որի հիմնական նպատակն է քննարկել ոլորտի հրատապ հարցերը և մարտահրավերները, ցույց տալ իրավական, քաղաքական և տնտեսական գործընթացների ազդեցությունը տեխնոլոգիական բիզնես մոդելի վրա:
Համաշխարհային կոնգրեսին մասնակցում են ոլորտի ընկերությունների ղեկավարներ, ձեռներեցներ և բիզնես առաջնորդներ, պետական-քաղաքական այրեր, գիտական-ակադեմիական շրջանակների ներկայացուցիչներ և այլք: Համաժողովի ընթացքում կազմակերպվում են հանդիպումներ, անցկացվում է ցուցահանդես, որի ընթացքում յուրաքանչյուր երկիր ներկայացնում է իր երկրի տեխնոլոգիական լուծումները: Սպասվում է, որ կոնգրեսին կմասնակցի մի քանի հազար ընկերություն` աշխարհի 80 երկրից:

Премьер Армении обсудил с представителями ИТ-компаний перспективы развития сферы 02/09/2019   16:15  |  Лента новостей
Премьер-министр Никол Пашинян провел рабочий завтрак с членами Союза компаний передовых технологий и представителями компаний сферы информационных технологий.  Подробности передает пресс-служба правительства.
В частности, согласно сообщению, был затронут процесс подготовительных работ к организации Всемирного конгресса информационных технологий (WCIT), который состоится осенью в Ереване. Ответственные лица отметили, что работы ведутся в соответствии с установленным графиком. Правительство также предоставило необходимые ресурсы для проведения мероприятия на высоком уровне.
Премьер-министр Пашинян отметил, что на встречах с международными партнерами, в том числе в Давосе, он лично пригласил руководителей ряда авторитетных организаций принять участие в конгрессе. Глава правительства подчеркнул важность проведения самого престижного в данной сфере мероприятия в нашей стране и отметил, что это даст хорошую возможность расширить и укрепить позиции Армении на всемирной карте ИТ-индустрии.
Собеседники также обсудили перспективы развития сферы информационных технологий, предстоящие программы и основные направления. В частности, двусторонне была отмечена важность реализации образовательных программ по подготовке квалифицированных кадров. Никол Пашинян подчеркнул, что развитие ИТ-сферы будет одним из приоритетов правительства, и государство заинтересовано в продолжении тесного сотрудничества с компаниями в этой области.
* * *
WCIT является одним из самых престижных форумом в области ИТ и телекоммуникаций. Основной целью мероприятия является обсуждение актуальных проблем и задач отрасли, выявление влияния правовых, политических и экономических процессов на технологическую бизнес-модель.
Во Всемирном конгрессе принимают участие главы ИТ-компаний, предприниматели и бизнес-лидеры, государственные и политические деятели, представители научно-академических кругов. В рамках конгресса проходят встречи, проводятся выставки, на которых каждая страна представляет технологические решения своей страны. Ожидается, что в конгрессе примут участие несколько тысяч компаний из 80 стран мира.