Հայաստանը հակամենաշնորհային առումով աշխարհի լավագույն 20-յակի մեջ է. Նիկոլ Փաշինյան 02/09/2019   10:07  |  ԼՐԱՀՈՍ
ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը հայտարարել է, որ Դավոսի համաշխարհային տնտեսական ֆորումի՝ շուկայի կենտրոնացվածության (մոնոպոլիզացվածության) աստիճանը բնութագրող ցուցանիշով Հայաստանը նախորդ տարի ռեկորդային առաջընթաց է գրանցել՝ հայտնվել 19-րդ հորիզոնականում: Նրա ֆեյսբուքյան գրառման մեջ, մասնավորապես, ասվում է.
«Դավոսի համաշխարհային տնտեսական ֆորումի՝ շուկայի կենտրոնացվածության (մոնոպոլիզացվածության) աստիճանը բնութագրող ցուցանիշով 2018 թվականին Հայաստանը ռեկորդային առաջընթաց է գրանցել՝ 9 կետով եւ հայտնվել 19-րդ հորիզոնականում:
Սա նշանակում է, որ միջազգային հանրությունը ճանաչում է, որ 2018 թվականին մենք լրջագույն հաջողությունների ենք հասել մենաշնորհների դեմ պայքարում:
Նշված ցուցանիշը կարեւորագույն ազդակ է պոտենցիալ ներդրողների համար, ովքեր կարող են տեսնել, որ Հայաստանը հակամենաշնորհային առումով աշխարհի լավագույն 20-յակի մեջ է»:

Пашинян назвал показатель, по которому Армения оказалась в двадцатке лучших стран мира 02/09/2019   10:27  |  Лента новостей
Премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил, что по показателю, характеризующему концентрацию (монополизацию) рынка, Армения добилась в прошлом году рекордного прогресса.
Как сообщил Пашинян, согласно индексу монополизации рынка, который определяет Всемирный экономический форум в Давосе, Армения улучшила свои позиции на 9 пунктов и оказалась на 19-ой строчке.
"Это означает, что международное сообщество признает, что в 2018 году мы добились серьезнейших успехов в борьбе с монополиями. Указанный показатель – важный месседж для потенциальных инвесторов, которые могут увидеть, что Армения в антимонопольном плане находится в двадцатке лучших стран мира", - написал премьер-министр Армении на своей странице в соцсети Facebook.