Նախագահ Արմեն Սարգսյանը Փարիզում հանդիպել է Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ Դոմինիկ դը Վիլպենի հետ 02/09/2019 12:37 | ԼՐԱՀՈՍ
Աշխատանքային այցով Փարիզում գտնվող՝ Հայաստանի Հանրապետության նախագահ Արմեն Սարգսյանը հանդիպել է Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ Դոմինիկ դը Վիլպենի հետ, ով տարբեր տարիների զբաղեցրել է նաև Ֆրանսիայի արտաքին գործերի նախարարի և ներքին գործերի նախարարի պաշտոնները։
Նախագահ Արմեն Սարգսյանը և փորձառու պետական ու քաղաքական գործիչը մտքեր են փոխանակել միջազգային քաղաքականության ու անվտանգության հարցերի շուրջ, անդրադարձել հարավկովկասյան տարածաշրջանի խնդիրներին ու մարտահրավերներին:
Արմեն Սարգսյանը պատմել է նաև այն ծրագրերի ու նախագահական նախաձեռնությունների մասին, որոնց իրականացմանը հետամուտ է՝ նշելով, որ դրանք ապագային միտված ծրագրեր են և նպատակ ունեն Հայաստանը դարձնել նորագույն տեխնոլոգիաների, նորարարության և ստարտափների կենտրոն։
Նախագահ Սարգսյանը Ֆրանսիայի նախկին վարչապետ Դոմինիկ դը Վիլպենին հրավիրել է առաջիկայում այցելել Հայաստան, ինչը ընդունվել է նրա կողմից։ Այս մասին հայտնում է ՀՀ Նախագահի աշխատակազմը:

Экс-премьер Франции Доминик де Вильпен принял приглашение Армена Саркисяна посетить Армению 02/09/2019   16:26  |  Лента новостей
Находящийся с рабочим визитом в Париже  президент Армении Армен Саркисян  встретился с бывшим премьер-министром Франции Домиником де Вильпеном, который в разные годы занимал также посты главы МИД и министра внутренних дел.
Как сообщает пресс-служба президента РА, Армен Саркисян обменялся с опытным государственным и политическим деятелем мыслями по вопросам международной политики и безопасности. Собеседники коснулись проблем и вызовов региона Южного Кавказа.
Армен Саркисян рассказал также о тех программах и президентских инициативах, реализации которых он привержен. Он отметил,  что эти проекты нацелены на будущее и призваны на становление Армении в качестве центра новейших технологий, инноваций и стартапов.
Президент Саркисян пригласил Доминика де Вильпена посетить в ближайшем будущем Армению. Бывший премьер принял приглашение.